yukarı

Peugeot E-Rifter 2024: SUV gibi görünmek isteyenler için

Makyajlanan Rifter, verimlilikteki iyileştirmeler sayesinde artık 320 km menzil sunuyor.

07 Kasım 2023 kaynak: Peugeot

Peugeot, güncellenmiş LCV serisini tanıtmasının ardından, yeniden canlandırılan E-Rifter'ı tanıttı. Minivanın en son iterasyonu daha cesur bir tasarıma, geliştirilmiş teknolojik özelliklere ve sürüş menzilinde mütevazı bir artışa sahipken, selefinden tanıdık elektrikli motorları koruyor.
 

E-Rifter, E-Partner LCV'nin yolcu versiyonu olarak hizmet veriyor ve güncellenen iki model artık dış tasarımlarında daha farklı bir yaklaşım benimsiyor. E-Rifter'ın dikkat çekici bir özelliği, tamamen kapalı ızgaradaki yeni doku ve yeniden tasarlanan ön tampondaki çağdaş girişlerle tamamlanan, siyah bir arka plana yerleştirilmiş üçlü LED "pençelere" sahip yenilenmiş farları oluyor.

Önceki modelde olduğu gibi Peugeot E-Rifter, maceracı karakterini sergilemek için crossover tasarım ipuçlarını plastik kaplama, alüminyum tarzı kızak plakaları, tavan rayları ve cömert bir yerden yükseklik ile bütünleştiriyor. Makyajla birlikte iki yeni renk seçeneği de sunuldu: Sirkka Yeşili ve Kiama Mavisi.
 

Tüm Stellantis kardeşlerinde olduğu gibi, Fransız minivanı da iki farklı uzunlukta sunuluyor; Standart 4,4 m ve Uzun 4,7 m'ye kadar uzanıyor. Her iki gövde modeli de 5 koltuklu ve 7 koltuklu konfigürasyonlarla sipariş edilebilirken, uzun versiyon beklendiği gibi yolcular ve kargo için daha fazla alan sunuyor. E-Rifter'ın tüm versiyonlarında iki kayar kapı ve kargo alanına daha kolay erişim için açılır pencereli büyük bir bagaj kapağı bulunuyor.

Bagaj, 5 koltuklu Standart versiyonda 775 lt kapasiteye sahip ve tüm koltuklar katlandığında Uzun versiyonda 4.000 lt'ye kadar büyüyebilir ve şaşırtıcı bir şekilde minibüs düzeyinde kargo taşıma kapasitesi sunar. Ayrıca, çok sayıda saklama bölmesi versiyona bağlı olarak 186 lt'ye kadar saklama alanı sunuyor.
 

Peugeot iç mekânı göstermedi ancak standart donanıma dahil olan 10 inçlik daha büyük bir bilgi-eğlence ekranı ve mevcut 10 inçlik dijital gösterge paneli ile tamamen yeni bir i-Cockpit gösterge panelinden bahsetti. Ayrıca, selefinin kompakt boyutunu koruyan yeniden tasarlanmış deri kaplı ve ısıtmalı direksiyon simidi, kablosuz şarj pedi, 3 USB yuvası ve koltuklar (5 veya 7) için yeni bir açık gri kumaş döşeme var.
 

Güvenlik donanımı adaptif hız sabitleyici dahil 18 ADAS ile yükseltilirken, park yardımı 12 sensör ve yüksek çözünürlüklü geri görüş kamerası ile geliştirildi.
 

Garip bir şekilde Stellantis, Peugeot E-Rifter'ı elektrikli araçlarının çoğunda benimsenen yeni ve daha güçlü elektrikli motorlarla donatmadı. Bu, EMP2 tabanlı E-Rifter'daki tek seçeneğin, aynı 50 kWh batarya paketinden enerji alan ön tekerleklere güç veren eski 136 HP ünite olduğu anlamına geliyor.
 

Performans, 11,2 saniyede 0-100 km/sa ve 135 km/sa azami hız ile değişmeden kalmış. Yine de yeni bir rejeneratif fren sistemi ve bir ısı pompasının eklenmesini içeren verimlilik iyileştirmeleri, önceki modelin 280 km'lik WLTP sürüş menziline kıyasla 320 km'lik bir artışla sonuçlandı. Tam şarj 11 kW'lık bir duvar kutusunda 5 saat sürerken, batarya 100 kW DC hızlı şarj ile uyumlu.
 

Peugeot'nun EV odaklı geleceğini destekleyen minivanın herhangi bir hibrit veya saf elektrikli versiyonundan bahsedilmiyor. Hatırlatmak gerekirse, giden model başlangıçta 1.2 litrelik PureTech benzinli ve 1.5 litrelik BlueHDi dizel ile sunuluyordu, ancak bu seçenekler 2022'de Stellantis minibüslerin Avrupa ve İngiltere'de yalnızca EV'ye geçmesiyle durduruldu.
 

Peugeot, otomobil üreticisinin ürün gamındaki en uygun fiyatlı 7 koltuklu araç olması beklenen makyajlı E-Rifter için fiyat açıklamadı. Citroen E-Berlingo, Opel E-Combo Life ve Fiat E-Scudo'nun makyajlı versiyonlarının önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesini ve Peugeot E-Rifter'ın kendi içinde rekabet etmesini bekliyoruz.