yukarı

Peugeot E-3008 2024: Stellantis’in EV çağı

Grubun yeni STLA Medium platformuna sahip ilk Stellantis ürünü 320 HP'ye kadar güç ve 700 km elektrikli menzil sunuyor.

12 Eylül 2023 kaynak: Peugeot

Peugeot geçen hafta yeni E-3008'i tanıttığı için yazıyı iki kere yazdığımızı düşünüyorsanız, yarı yarıya haklısınız. Yeni crossover-coupe'ye erken bir bakış atmamızı sağlayan bir sızıntının ardından Peugeot, bir avuç yüksek çözünürlüklü görüntü yayınlamaya karar verdi, ancak mekanik ayrıntıların çoğunu (artı daha fazla görüntü) bugünkü resmi lansmana kadar gizli tuttu.

E-3008 hakkında öğrenecek daha çok şey var ve bu hikaye bir otomobilden çok daha büyük. Stellantis'in geleceğiyle ilgili, çünkü E-3008 grubun yeni STLA Medium mimarisini kullanan ilk araç, diğer Avrupa ve Amerikan markalarına da sunulacak bir platform. Örneğin Chrysler bundan iki ya da üç yıl sonra nihayet bir elektrikli aracı piyasaya sürdüğünde, E-3008'in platformunu kullanacak.

E-3008'in 320 HP’ye kadar güç ve maksimum 700 km menzil sunacağını zaten biliyorduk, ancak şimdi boşlukları doldurmaya yardımcı olacak diğer tüm ayrıntılara sahibiz. Üç modelden oluşan serinin en altında Electric 210 yer alıyor. Bu model 210 HP ve 343 Nm güç üreten, 100 km/s hıza ulaşmak için 8,7 saniyeye ihtiyaç duyan ve 73 kWh bataryasıyla 525 km yol kat edebilen öne monte edilmiş tek bir elektrik motoruna sahip.

Daha fazlasına ihtiyaç duyan sürücüler için Electric 230 Long Range var. Bu araç da önde tek bir motorla çalışıyor ancak bataryası 98 kWh'ye çıkarılarak menzil 700 km’ye uzatılıyor. Daha fazla güç de var, güç 230 HP’ye yükseliyor, ancak ekstra ağırlık ve aynı tork rakamı, Electric 210 temel modelinden daha yavaş olduğu anlamına geliyor. Saatte 100 km/s hıza ulaşmak için 8,9 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Daha fazla güç arayanlar Electric 320'ye göz atmak isteyecektir. Bu model, temel FWD 210 paketini alıyor ve bunu dört tekerlekten çekişli tek E-3008 yapan 110 HP, 166 Nm’lik arka aks motoru ekliyor. Adından da anlaşılacağı gibi, menzil üstü 320 HP güce sahip, ancak yine de bir füze değil: sıfırdan 100 km/s hıza hızlanması 6,4 saniye sürüyor. Şaşırtıcı bir şekilde Peugeot, AWD 320'nin 85 kg daha ağır olmasına rağmen bataryasını paylaştığı temel araçla aynı WLTP derecesine sahip olacağını, çünkü bu özel test koşullarında ekstra kütlenin hiçbir etkisi olmadığını açıkladı. Ancak ikisi gerçek dünyada aynı performansı gösterirse şaşıracağız.

SUV'un her üç versiyonu da standart olarak 11 kW'lık bir yerleşik şarj cihazına sahip, 22 kW'lık bir yükseltme ise opsiyonel olarak mevcut ve 160 kW AC gücü kabul edebiliyor. Bu, iki standart menzilli aracı 30 dakika içinde yüzde 20-80 arasında şarj etmek için yeterliyken, 230 Long Range modeli seriye biraz daha geç katılacağı ve farklı bir batarya teknolojisine sahip olacağı için beş dakika daha az süreye ihtiyaç duyuyor. Yolculuğun ortasında şarj olmak için yarım saat bekleyemeyecek kadar sabırsız mısınız? O zaman Stellantis STLA Medium platformunun hibrit ve plug-in hibrit motorlarını da barındırdığını ve Peugeot'nun bunları düz (E olmayan) bir 3008'de tanıtacağını bilmek ilginizi çekecektir.
 

Bir önceki yazımızda aracın tasarımından zaten bahsetmiştik ve ayrıca, aracı kendiniz görüp tasarım hakkında kendi kararınızı verebiliyorken size aracı gezdirmemize gerek yok. Yeni 408 gibi otomobillerin kaslı tasarım dilini benimseyen fastback bir SUV olan araç, eski 3008'den çok daha sportif bir tavan çizgisine sahip.
 

Bu tavan çizgisi, 520 litre ile 3008'in sunabildiği ile aynı olan koltuklar yukarı, pencereden pencereye bagaj hacmini etkilemiyor. Ancak koltuklar aşağıdayken farklı bir hikaye olabilir; Peugeot bunu açıklamadı. Ayrıca, dört tekerlekten çekişli modelin arka motorunun 50 litre saklama alanından çaldığını ve araçların hiçbirinde bagaj bulunmadığını da belirtmek gerekiyor.
 

Yeni platformun daha fazla pratiklik sunması gereken yer ise içerisi. E-3008'in 2.739 mm'lik dingil mesafesi eski 3008'den 64 mm daha büyük, bu da arka koltuktaki yolculara arka diz mesafesinde gözle görülür bir artış sağlayacak. Ön yolcular diz mesafesinin nimetlerinden faydalanamasa da en azından Peugeot'nun yeni 21 inçlik kavisli Panoramik i-Cockpit ekranı ile oynama şansına sahipler.
 

E-3008, Şubat 2024'te Avrupa'da satışa sunulacak ve ilk gelecek modeller temel FWD 210 ve hala resmi ayrıntılarını beklediğimiz bir benzinli hibrit olacak. Geri kalan BEV'ler ve bir PHEV, 2024 yılının 3. çeyreğinin sonunda ürün gamına katılacak. Bu motorlar, farklı tasarım ve bir başka cesur iç mekan ile E-3008 ve 3008'in, özellikle diğer SUV ve EV'lerin başarısı göz önüne alındığında, Peugeot için büyük hitler olacağından şüphemiz yok. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, bu hikaye bir otomobilden daha fazlası hakkında. Önümüzdeki yıllarda STLA Medium platformunu çok daha fazla göreceğiz.