yukarı

Peugeot 508 SW Hybrid: Dışarı çıkmayı beklerken...

Peugeot 508 SW yollara keyifle dönmek için çok güzel bir sebep olacağa benzer. Hele ki hibrit motoruyla!

30 Mart 2020 kaynak: Peugeot

Madem koronavirüs hayatımızın parçası oldu, belki de gündelik alışkanlıkların nasıl evrim geçireceğini düşünme zamanı geldi.

 

Eninde sonunda evden çıkıp bir yerlere gitmemiz gerekeceğine göre, normalden kullanışlı, mantıklı ve hiç de sıkıcı olmayan bir otomobillerden bahsetmek istiyoruz bu aralar. İlk konuğumuz, cazibeyle kullanışlılığı ve daha da güzeli yakıt tasarrufunu birleştiren Peugeot 508 SW Hybrid.

 

Peugeot 508 SW bu kasa tipinin en güzellerinden

 

Türkiye'ye de gel Peugeot 508 SW!

 

Evet, an itibariyle bırakın hibriti, SW kasa tipiyle bile gelmiyor Peugeot 508. Ama talep biraz da tanımaktan kaynaklanır diyerek, biz üstümüze düşeni yapalım.

 

Tasarımı kullanışlılığın önüne koyan yeni 508 SW, 530 litrelik bir bagaj hacmi sunuyor. Yükleme eşiği yerden 63.5 cm yüksekte olan Peugeot 508 SW'un bagajı 113 cm genişlik, 68 cm maksimum yüksekliğe sahip.

 

Peugeot 508 SW Hybrid'in en güçlü tarafı kullanışlılık değil

 

Arka koltuklar 1/3, 2/3 oranında iki parça yatıyor ve uzun tarafta kayak takımları için bir de kapak mevcut. Tüm koltuklar yattığında zemin dümdüz olmasa da hacim 1780 litreye çıkıyor.

 

SW 508'in bir diğer avantajı, yükselen tavanın arka baş mesafesine 4 cm'lik kıyağı. Yanlış anlama olmasın, bir Passat Variant ya da Skoda Superb Combi kullanışlılıkta 508'i ufalar ama bugünkü önceliğimiz malum, tarz.

 

Peugeot 508'in station wagon hali en çok arkadaki kafalara yaramış

 

Hibrit motorun faydaları

 

Gelelim ekoloji ve ekonomi açısından aşırı cazip şarj edilebilir hibrit motora... 508 SW Hybrid %100 elektrik enerjisiyle (teorik olarak) 52 km'lik bir menzile sahip olacak.

 

Peki 100 km'de sadece 1,3 lt. tüketme iddiasına ne dersiniz? Biz "Oh yes!" dedik ama gerçek hayatta gerçek olamayacak kadar iyi geldi. İki katı tüketimi dahi alkışlamaya hazırız bu arada. Üç katına da okeyiz:)

 

Peugeot 508 Hybrid'e özgü grafikler

 

180 hp'lik 1.6 benzinli + 110 hp'lik elektrik motorundan toplam 225 hp güç ve 360 Nm tork devşiren bu hibrit sisteme 8 ileri EAT8 şanzıman (Aisin) eşlik ediyor. Km başına sadece 39 g CO₂ salınımı da ayrıca takdirlik. Tabii elektrik altyapısının Peugeot 508'e 280 kg ekstra bir yük getirdiğini de unutmamak lazım.

 

Peugeot 508 Hybrid alcantara döşemelerle ayrışıyor

 

Diyeceksiniz ki "180+110=290 hp eder, beygirlerin gerisi nerede?"... Şöyle efendim, hibrit sistemlerde iki motor maksimum güçlerini aynı anda kullanmıyor. Anlık hız, yol durumu ve sürücünün talebine göre iki motor değişen oranlarda paslaşıyor. Yoksa nerede kalır hibrit tasarrufu, değil mi?

 

Peugeot 508 Hybrid Fransa'da siparişlere açıldı ama şu aralar kim Fransız devletinin mücbir sebep formunu doldurup evden çıkar da bir açık bir Peugeot bayisi bulup sipariş verir bilinmez. Avrupa'nın kalanıysa 2020 sonuna kadar bekleyecek. Tabii koronavirüs hayatımızdan bir an evvel çıkarsa...

 

Peugeot 508 Hybrid için Avrupa 2020 sonunu bekleyecek. Peki ya biz?

 

Her şeyin en kısa zamanda normale dönmesi, sağlık endişelerimizin hızla boşa çıkması ve siz bu satırları okurken koronavirüsün çoktan kötü bir hatıraya dönüşmüş olması dileklerimizle...