yukarı

Peugeot 208 Rallye: Ralli günlerinin hatırına

Zevkli motor sporları referanslarına rağmen, 208 mekanik olarak tamamen stokta kalıyor.

30 Kasım 2023 kaynak: Peugeot

Peugeot ralli günlerini geride bırakmış olabilir, ancak İsviçreli bir bayi hot hatch meraklılarına heyecanlanacakları bir şey sunuyor. 2023 Peugeot 208 Rallye, ikonik 205 Turbo 16 Grup B ralli otomobiline gayri resmi bir saygı duruşunda bulunuyor ve 205 ile 106'nın popüler yol versiyonları Rallye'nin manevi halefi olarak hizmet ediyor. Bununla birlikte, çarpıcı görsel çekiciliğine rağmen, bir sorun var: herhangi bir performans veya şasi yükseltmesi yok.

İlk bakışta 208 Rallye'nin GTi'nin ölümünden bu yana seride eksik olan sportif fabrika çıkışlı donanım olduğu düşünülebilir. Ancak model, İsviçre'de bir Peugeot ve Citroen bayisi olan Garages-Hotz tarafından bağımsız olarak yaratıldı. Bayi bu modeli Peugeot 205 Turbo 16'nın 40. yıldönümünü kutlamak için tasarlanmış sınırlı bir özel üretim olarak tanımlıyor.

Bu nostaljik özel model, önceki Rallye markalı modellerin tutarlılığını bozarak sadece beş kapılı olarak sunulan makyaj öncesi ikinci nesil Peugeot 208'i temel alıyor. Öne çıkan özellik, dış renk tonuna ve gövde rengindeki çamurluk uzantılarına uygun olarak beyaz renkte tamamlanmış 16 inçlik çelik jantlar.

Diğer benzersiz dokunuşlar arasında C sütunundaki 208 Rallye yazısı, ön camdaki Peugeot Talbot Sport etiketi ve süpermini'yi hot hatch cennetine yükselten renkli Rallye çıkartmaları yer alıyor. Halojen aydınlatma üniteleri orijinaline bir başka selam niteliğinde ve bize sorarsanız yakın zamanda makyajlanan 208'in süslü LED'lerinden daha uygun görünüyorlar.
 

İç mekanda, gösterge panelinde ve kapı ceplerinde her zamanki sahte karbon fiber, direksiyon simidinde kırmızı Peugeot yazısı ve kırmızı dikişli açık gri kumaş döşeme var.
 

Kaputun altında stok 1.2 litrelik PureTech üç silindirli motor yatıyor. Neyse ki bu motor 100 HP ve 205 Nm tork üreten turbo bir versiyon ve gücü altı ileri manuel şanzımanla ön tekerleklere gönderiyor. Bu güç bugünün standartlarına göre kulağa etkileyici gelmeyebilir, ancak orijinal 205 Rallye'ye çok yakın. Aradaki fark, herhangi bir ağırlık tasarrufu önlemi olmaksızın ikinci nesil 208'in 1.165 kg ile 205'in en atletik versiyonundan 372 kg daha ağır olması.
 

Artı tarafı ise, çağımızın tüm güvenlik, sürüş konforu ve teknolojik ilerlemeleriyle donatılmış çağdaş bir süpermini ile karşı karşıyayız. Ne yazık ki İsviçreli satıcı, daha sıkı bir süspansiyon konfigürasyonu onu daha da çekici hale getirebilecek olmasına rağmen şaside herhangi bir değişiklik yapmamayı tercih etti.
 

Peugeot 208 Rallye şu anda İsviçre'de yaklaşık 25.556 € fiyatla satılıyor ve bayinin özel web sitesi üzerinden alınabiliyor. Daha ucuz bir temel model Peugeot 208 bulmak, Rallye çıkartmaları eklemek ve beyaz çelik jantlarla donatmak mümkün olsa da, bu sınırlı sayıda ek maliyeti haklı çıkaran belirli bir romantik çekicilik var.
 

İlginçtir ki, bu karşılaştığımız ilk Rallye amblemli özel 208 değil. Le Mans'daki bir Peugeot bayisi 2012 yılında birinci nesil 208'in benzer bir versiyonunu sergilemişti. Umarız Fransız otomobil üreticisi bu durumu dikkate alır ve gelecekte bu modeli yeniden canlandırmayı düşünür.