yukarı

Peugeot 208 2023: Daha şık ve daha etkileyici

Peugeot 208 2021 ve 2022 yıllarında Avrupa'nın en çok satan otomobili oldu ve bu yenilik onu daha da cazip hale getiriyor.

06 Temmuz 2023 kaynak: Peugeot

Peugeot 208'in yenilik bekleyen bir otomobil olduğu söylenemez ancak bu durum Fransız otomobil üreticisini popüler hatch'in makyajlı versiyonunu tanıtmaktan alıkoymadı. Güncellemeler görselliğin çok ötesine geçerek yeni modele yerini aldığı araçtan daha da popüler olma potansiyeli veriyor.

Peugeot'nun tasarımcıları çalışmalarına 208'in ön panjurunu değiştirerek başladılar. Bunun için 9X8 Hypercar'da kullanılan ve parlak siyah tampon eklerinin üzerinden aşağıya doğru uzanan üç uzun dikey ışık pençesinden oluşan ışık imzasını kullandılar. 208'in tüm versiyonları bu yeni ışıklara sahip ancak GT'de bu ışıklar güncellenmiş olan tam LED farlara doğru uzanıyor.

Makyajlı 208'in başka bir yerinde ise "yan yana duran üç kırmızı pençeye" sahip yeni bir LED ışık şeridi yer alıyor. 208'in tüm versiyonları standart olarak parlak siyah aynalarla gelirken, müşteriler Agueda Yellow, Selenium Grey, Artense Grey, Perla Black, Banquise White, Elixir Red ve Vertigo Blue'dan oluşan yedi gövde rengi arasından seçim yapabilecekler. GT versiyonuna siyah tekerlek kemerleri ve opsiyonel siyah tavan ekleniyor.

Yeni 16 inç ve 17 inç jant tasarımları, ön, yan ve arkada yeni yazılar ve Adamite Green dikişli siyah Alcantara gibi yeni koltuk kumaşları ile ince ayarlanmış bir iç mekan görsel güncellemeleri tamamlıyor. İç mekandaki iyileştirmeler bununla da bitmiyor. Allure ve GT modellerinde 10 inçlik dijital gösterge paneli standart olarak sunulurken, 208 serisinin tamamında 10 inçlik bir bilgi-eğlence ekranı yer alıyor. Direksiyon simidi de yeni Peugeot logosuyla güncellendi ve altı ileri manuel şanzımanla donatılmış modeller yeni bir vites topuzuna sahip.

Peugeot ayrıca yeni 208'i standart olarak i-Connect sistemi ile donatırken, i-Connect Advanced bilgi-eğlence sistemi opsiyonel olarak sunuluyor. Her ikisi de kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto içeren yeni 10 inç ekran üzerinden kontrol ediliyor. Allure ve GT modelleri ayrıca 3 USB-C soketi, daha güçlü bir kablosuz şarj cihazı ve yüksek çözünürlüklü ön ve arka park kameraları ile birlikte geliyor.

Sonra da motorlara geliyoruz. Belki de en önemlisi olan tamamen elektrikli E-208, 51 kWh'lik bir batarya paketi ve 156 HP'lik bir elektrik motoruyla donatılmış olarak geliyor. WLTP döngüsünde 400 km menzile sahip ve standart olarak 7,4 kW tek fazlı şarj cihazı içerirken, 11 kW üç fazlı şarj cihazı isteğe bağlı olarak mevcut. Akü, hızlı şarj cihazıyla 25 dakikadan kısa bir sürede %20'den %80'e kadar şarj edilebiliyor.

Bir EV'nin anahtarlarını almak istemeyenler 208'i hibrit veya geleneksel motorlu olarak satın alabilecekler. Hibrit modellerde 48 voltluk bir sistem markanın PureTech 100 hp ve 136 hp benzinli motorlarıyla eşleştirilirken, geleneksel motorlu modelleri 75 hp gücünde 1.2 litrelik 3 silindirli ve 100 hp gücünde 1.2 litrelik 3 silindirli motorlardan oluşuyor. PureTech 75 5 ileri manuel şanzımana sahipken PureTech 100 6 ileri manuel şanzımanla donatılmış.

Adaptif hız sabitleyici, otomatik acil frenleme, aktif şeritten ayrılma uyarısı, kör nokta izleme ve sürücü dikkat uyarı sistemi gibi pek çok güvenlik özelliği de standart olarak sunuluyor. Peugeot, yeni 208 ve E-208'in fiyatlandırma veya bulunabilirlik detaylarını henüz açıklamadı.