yukarı

Otonom Volvo'ların lazer silahı

"Otonom araba" denince akla gelen ilk isim olmak isteyen Volvo, lazer sensör üreticisi Luminar ile aşk yaşıyor!

kaynak: Volvo

Kendi kendine gitmeye hevesli (otonom) arabaları bekleyen bir zorluk var: Çevrelerini 3 boyutlu algılayabilmek. İşte bu noktada lazer sensörler devreye giriyor. 

 

ABD'den Luminar isimli bir startup, kendi LİDAR (Laser Imaging Detection and Ranging) sensörleri, HD kameraları ve yeni algılama yazılımıyla Volvo'nun yapay zekâlı araçlarına bir nevi yol gösterecek. Tabii parasıyla. Zira Volvo, bu Silikon Vadisi girişimine "hatırı sayılır" miktarda yatırım yaparak şirkete ortak oldu. 

 

Luminar'ı 2012 yılında henüz okurken kuran (muhtemelen) dahi çocuk Austin Russel, Luminar'ın LİDAR algılama platformunun performans ve güvenlik gereksinimlerini karşılamada "İnsandan daha başarılı ilk sistem" olduğu konusunda iddialı. 
 


Sevgili Austin'in dediğine bakılırsa, sistem kolları ve bacakları ayırt edebilmesi ve 250 m menzildeki nesneleri algılayabilmesiyle benzerlerinin önüne geçiyor. Hem de otoyol hızında giderken!

 

Bu arada, farklı sektörler için kendi LİDAR platformunu geliştiren pek çok şirket mevcut ve Luminar onlardan sadece biri. Volvo Tech Fund'un ilk yatırımı olan Luminar, fonun CEO'su Zaki Fasihuddin'in ifadesine göre, tam olarak yatırım yapmak istedikleri şirket ve teknolojileri temsil ediyor.

 

Luminar'ın 2017'de Toyota ile de benzer bir işbirliğine girdiği ve ismi gizli tutulan iki otomotiv markasıyla daha takıldığı gelen bilgiler arasında.

 

Buradan aldığı gazla, arabazzi de kendi LİDAR sensörünü geliştirmek için kolları sıvadı. Hedef, babayiğitler Türkiye'nin ilk yerli ve elektrikli arabasının ismini koyana kadar sistemi yetiştirmek. 

 

Şaka ya!.. Çoğumuz Edebiyat, Sanat-Sepet mezunuyuz...