yukarı

Otomobil üreticileri Apple'ın yeni CarPlay sistemini kullanacak mı?

Otomobil üreticileri, Apple CarPlay'in en yeni sürümüne rakip olmak için bilgi-eğlence sistemlerini iyileştirmeleri gerekecek.

31 Ağustos 2022 kaynak: Arabazzi

Haziran ayında Apple, CarPlay'in en son sürümünü Dünya Çapında Geliştirici Konferansında tanıttı. CarPlay sistemleri daha önce araçların merkezi bilgi-eğlence ekranlarıyla sınırlıyken, bu yeni sistem dijital gösterge paneli dahil tüm araç ekranlarında çalışıyor ve aracınızın gerçek zamanlı sistemleriyle iletişim kuruyor.

Apple'ın güncellenmiş CarPlay sistemi de müşterilere geniş bir özelleştirme seçenekleri yelpazesi sunuyor. Örneğin, hava durumu bilgi-eğlence ve adres defteri kişileri gibi widget'lar bir otomobilin ekranına eklenebilir.

Otomobil üreticilerinin CarPlay'in bu yeni sürümünü uygulamaya ne kadar istekli olacağı belli değil. McKinsey & Co, araç verilerinin 2030 yılına kadar yıllık 400 milyar dolara kadar çıkabileceğini tahmin ediyor.

Apple, CarPlay'in güncellenmiş sürümüyle dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticileriyle çalıştığını iddia etti, ancak bu otomobil üreticilerinin kim olduğu belli değil. Apple, Dünya Çapında Geliştirici Konferansı'nda Ford, Mercedes-Benz ve Hyundai gibi şirket logolarını öne çıkarırken, markalar sistemi kullanmayı taahhüt etmedi.

Mercedes-Benz ABD sözcüsü Andrew Brudnicki Auto News'e verdiği demeçte, "Potansiyel olarak ilgili tüm yeni teknolojileri ve işlevleri dahili olarak değerlendiriyoruz. Bu bağlamda Apple ile de görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Google, bilgi-eğlence sistemi Android Automotive ile Apple'ın bir adım önünde. İşletim sistemi halihazırda General Motors, Renault, Nissan, Mitsubishi ve Polestar gibi şirketler tarafından kullanılıyor ancak Apple CarPlay'in yeni sürümünün aksine, bu otomobil üreticileri Android Automotive OS etrafında kendi bilgi-eğlence sistemlerini oluşturabiliyor.

Strategy Analytics'teki otomotiv bağlantılı mobilite direktörü Roger Lanctot'a göre, Apple muhtemelen sistemi için bu tür bir esneklik sunmayacak.

Lanctot, "Google, şeffaflığını artırmak ve otomotiv yol haritasını netleştirmek için birçok adım attı. Esneklik söz konusu olduğunda Apple, Google'dan daha kötü. Ancak Apple, şüphesiz, otomobil üreticilerine müşterilerinin otomobillerinde Apple benzeri bir deneyim için baskı yaptığını söyleyecektir”