yukarı

Opel Mokka-e-Test

Tamamen elektrikli Opel Mokka-e 136 beygir gücüne ve 327 km menzile sahip.

22 Ekim 2023 kaynak: Arabazzi

Opel Mokka-e, saygın menzili, makul fiyatı ve tamamen geleneksel hissettiren sürüş deneyimi sayesinde birkaç düzenli Mokka müşterisini elektrikli otomobil kullanmaya teşvik edebilecek iyi değerlendirilmiş bir tasarım. Belki biraz daha geniş iç mekan isterdik, ancak bu boyutta bir batarya, ilgi çekici tasarım ve bu fiyata kesinlikle dikkate değer. Opel, Mokka satışlarının yaklaşık yüzde 16'sının tamamen elektrikli versiyon olan Mokka-e'ye ait olacağına inanıyor. Mokka-e, ülkemizde sadeca Ultimate donanım paketiyle satılıyor ve yaklaşık 1.5 milyon TL’lik fiyata sahip.

İyi haber elektrikliye geçişin Mokka'nın temel sürüş dinamiklerini etkilememiş olması. Oldukça hareketsiz bir araç olduğu doğru ve pek de eğlenceli değil. Ancak 17 inçlik jantlarla şehir içinde rahat ve sadece gerçekten çukurlu bir yola girdiğinizde yüksek hızlarda rahatsız oluyor. Bu fiyattaki sıfır emisyonlu rakiplerinin çoğundan daha daha kötü değil, ancak MINI Electric (sınırlı menzilinden rahatsız değilseniz) kesinlikle daha fazla sürüş keyfine sahip.

Mokka ayrıca şimdiye kadar deneyimlediğimiz en geleneksel hissi veren elektrikli araçlardan biri. Gaz kelebeği modülasyonu, elektrikli otomobillerin bu türde çok yaygın olan anlık aşırı gaz tepkisine sahip değil. Geleneksel motorlu araçlardan mezun olanlar Opel’e uyum sağlamayı daha kolay bulabilir, bu da onu akıllıca bir kalibrasyon haline getiriyor.

Elbette Opel tam olarak yavaş hissettirmiyor. 8,7 saniyede 100 km/s hıza ulaşması hiç de fena değil, ancak Hyundai Kona Electric gibi bazı rakipleri çizgiden kesinlikle biraz daha hızlı çıkıyor. Elektrikli Mokka'nın tam performans potansiyelini deneyimlemek istiyorsanız, orta konsoldaki küçük bir düğme aracılığıyla erişilen sürüş modlarıyla oynamanız gerekecek. Normal'de araç aslında 109 HP ve 220 Nm güç üretirken, Eco'da sadece 82 HP ve 180 Nm ile sınırlısınız. Bu verimlilik odaklı ayar oldukça hantal hissettiriyor, ancak normal modda trafiğe ayak uydurmak yeterince kolay.

Sport elbette 136 HP ve 260 Nm'nin tamamını açığa çıkarıyor, ancak araç normal Mokka ile aynı hareketsiz direksiyona sahip olduğundan, ekstra hızdan çok fazla fayda sağlayacağınız birçok senaryo hayal etmek zor. Muhtemelen düğmeden tamamen uzak durur ve sadece 108 HP ile gelen ekstra menzilin tadını çıkarmak daha akıllıca gibi duruyor. Bu sayede 327 km’lik menzili tutturmak da oldukça kolay.

Paketin geri kalanı normal Mokkalarınkini yansıtıyor. Bu nedenle kabin yeterince iyi tamamlanmış, yeterince iyi araç içi teknolojiye sahip, ancak arka kabin yetişkin yetişkinler için oldukça sıkışık. Bagaj da Mokka-e'de 310 litreye kadar küçülüyor. Ancak bu hala birkaç valiz veya büyük bir haftalık alışveriş gezisi için yeterli ve Honda e veya MINI Electric hatchback'lerde sunulanlardan oldukça büyük.