yukarı

Opel Crossland 2021: Opel’in SUV’umsusu artık ‘X’ siz

Opel SUV ailesinin kenarda kalmış modeli Crossland, makyaj odasından isminde X olmadan çıktı...

kaynak: Opel

Hayatına küçük MPV olarak başlayan, fakat SUV rüzgârına kapılıp kompakt crossover’a dönüşen Opel Crossland X, artık ismindeki ‘X’ harfinden de kurtuldu. Zaten o ‘X’ harfinin neyi temsil ettiği de pek belli değildi.

Nitekim, Opel'in Crossland X ve Mokka X'i, bizde ilk günden beri kronik bir kafa karışıklığı sebebidir... Neyse ki en azından isimlerdeki SUV esintili "X" gitti de "Bu küçük SUV, bu da küçük ama daha SUV" algısı bir miktar dağıldı.

Crossland X'e ilişkin en net açıklama, pijamalı annelerin, çocuklarını okula kimseyi umursamadan bıraktığı İngiliz reklamıydı muhtemelen... Yani diyorlar ki genç anneler de SUV havası seviyor ama dağa taşa saldıracak gibi görünmeye de gerek yok. Şık olsun, Mokka'dan biraz daha sempatik bir tasarım olsun ve tabii kullanışlı da olsun... O zaman genç babalara da Mokka veriyoruz. Oldu gibi vallahi.

Opel Crossland 2021_arabazzi.com

2021 makyajlı yeni Crossland, Opel’in yeni Mokka’da da kullandığı parlak siyah "Vizor" ön ızgaralı yeni yüzüyle geliyor. Yine Mokka’dan çok da farklı olmayan LED farlar ve ön tampon da yeni mahsul.

Arka tarafa geçtiğimizde ön kısma nazaran daha az yenilik görüyoruz. Gözümüzün pek alışmadığı arka tasarım, parlak siyah bir bagaj kapağı, füme LED lambalar ve yeni bir tamponla biraz daha crossover algısı yaratmayı başarabilmiş.

Yeni Opel Crossland 2021_arabazzi.com

Stopların arasındaki parlak siyah hat, siyah tavan opsiyonunun hediyesi. Crossland ayrıca kendine özgü 17 inç alaşım jantlara da sahip.Üst donanıma çıkanlarsa daha çok krom çerçeve ve tamponlardaki gümüş renk koruma kalkanlarıyla ödüllendirilecek. Çocuğu seyreltilmiş okula bıraktıktan sonra spora gidebilen veliler, aradıkları dinamik tarzı GS Line'da bulabilir.

Opel Crossland 2021 makyajıyla ismindeki X'i attı_arabazzi.com

Kabinde çok az değişiklik yapılmış, Apple CarPlay ve Android Auto destekli, 8" ekranlı bilgi-eğlence sistemi, kablosuz şarj, 180 derece park kamerası, önden çarpışma uyarısı, kör nokta uyarısı ve yaya algılama sistemi sayılabilir. Hacmi değişmeyen 410 lt. bagajın ileri-geri 15 cm kayan arka koltuklar sayesinde 520 lt'ye kadar büyüdüğünü de hatırlatalım.

Opel Crossland'in eski nesil Opel kokpiti_arabazzi.com

Türkiye’ye gelecek motor seçenekleri henüz belli değil fakat Avrupa’da üç benzinli ve iki dizel arasından seçim yapabilecek. Benzin serisinin en aşağında, atmosferik 83 hp güç üreten 1.2 litrelik üç silindirli motor yer alıyor. Biraz daha gaza bastığımda gitsinciler için ise 110 hp veya 130 hp turbo 1.2 litrelik motorları tercih edebilirler.

Dizellere gelince, bunlar PSA’nın turboşarjlı 1.5 litrelik dört silindirli 110 ve 120 hp versiyonlarıyla sunuluyor. Her iki yakıt türünün en güçlü olanlarında 6 ileri otomatik seçeneği de mevcut.Güncellenen dış görünüm ve ek güvenlik özelliklerine ek olarak Opel, yeni Crossland’ın eleştirilen hissiz sürüşünü geliştirmek için farklı yaylar, amortisörler ve daha ince ayarlı bir direksiyonla donatmış.

Geriye, platform, kabin ve elektrikli motorlarıyla bir nesil avantajlı Mokka karşısında iyi bir fiyat teklifi almak kaldı...