yukarı

Opel Corsa 2024: Yeni elektrikli ve hafif hibrit seçenekler kazandı

Opel Corsa, Stellantis'in en yeni motor teknolojisi ve yeni tasarım dokunuşları kazandı.

24 Mayıs 2023 kaynak: Opel

Opel Corsa'nın altıncı nesli, otomobil üreticisinin Stellantis temelleri üzerinde yükselen ilk modeli olarak 2019'dan beri piyasada. Dört yıl sonra, daha güçlü ve verimli bir elektrikli motorun yanı sıra iki hafif hibrit seçenekten yararlanırken, nihayet Opel Vizor tasarımına kavuştu.Dış yeniliklerin en önemlisi, yeni farları birbirine bağlayan parlak siyah ızgaralı Opel Vizor yüzü olmuş. Aydınlatma ünitelerinden bahsetmişken, opsiyonel Intelli-Lux LED matris teknolojisi artık 8 yerine 14 elemana sahip. Opel Blitz logosu siyah ya da mat saten gümüş olabiliyor. Ek olarak, yeniden tasarlanan tampon daha keskin bir görünüm için bir dizi daha ince ancak tamamen kozmetik yan girişlere sahip. Üstyapının geri kalanı büyük ölçüde yenilenirken, isteğe bağlı olarak tavan, ayna kapakları, amblemler ve tampon kaplaması için siyahla kombine edilen yeni bir Grafik Gri boya seçeneği eklenmiş.Opel tasarımcıları aracın içine yeni bir direksiyon simidi, revize edilmiş bir vites kolu ve koltuklar için yeni döşemeler ekledi. Ancak en önemli yenilik, orta konsola monte edilen 10 inçlik dokunmatik ekranla eşleştirilebilen isteğe bağlı bir dijital gösterge paneli olmuş. Qualcomm'un Snapdragon Kokpit Platformu, artık kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto'yu destekleyen bilgi-eğlence sistemine yeni grafikler ve yapay zeka özellikleri getiriyor.Navigasyon artık havadan güncellemelerle ve daha doğal ses tanıma özelliğiyle uyumlu. Ayrıca, Corsa yeni yüksek çözünürlüklü panoramik arka görüş kamerası ve adaptif hız sabitleyici de dahil olmak üzere çok sayıda ADAS'tan yararlanıyor.

Corsa Electric ile başlayan model, artık iki motor seçeneğiyle sunuluyor. Standart model aynı 136 HP güç üretiyor ancak 357 km artırılmış WLTP menziline sahip. Ayrıca 156 HP güç üreten ve 406 km WLTP menzili sağlayan daha büyük bir 54 kWh batarya paketiyle eşleştirilen yeni ve daha verimli bir elektrik motoruna sahip daha güçlü bir versiyon da bulunuyor. Hızlı şarj cihazına bağlandığında batarya 30 dakika içinde %20'den %80'e çıkabiliyor.Daha da önemlisi, Opel Corsa, otomobil üreticisinin hafif hibrit seçenekler sunan ilk modeli oldu. 48-volt sistemli yeni turbo 1.2 litrelik motor 100 HP veya 136 HP güç üreten iki çıkışla sunuluyor. Her ikisi de sadece yeni altı vitesli çift kavramalı otomatik ile kombine edilmiş.

Opel, elektrikli seçeneklerin yanı sıra makyajlı Corsa'nın gelecekte "verimli içten yanmalı motorlarla" sunulacağını doğruladı. Bu muhtemelen, mekanik olarak Opel Mokka'da altı ileri manuel şanzımanla sunulan 136 HP gücündeki elektrikli olmayan turbo 1.2 litrelik üç silindirli motoru ifade ediyor. Opel, 2028 yılına kadar Avrupa'da yalnızca elektrikli araç üreten bir marka olmak istiyor; bu da büyük olasılıkla Corsa'nın içten yanmalı motorlarla sunulan son nesli olacağı anlamına geliyor.