yukarı

Opel Corsa 2020: Rakipleri aldı bir telaş!

Platform gibi konulara zaman ayrıması gerekmeyen Opel, doğru yerlere odaklanıp Corsa'yı güzelce cilalamış...

kaynak: Opel

Ne hikmetse hep olduğunun altında değerlendirilen, kendisi bile bazen lüzumsuz bir VW kompleksine kapılan Opel... Ve onun en çok satanı Corsa... 

 

Zaten sınıfının en sorunsuz otomobillerinden biriyken, PSA sinerjisiyle coşan Corsa. Türkiye bayilerine her zamankinden şık, rafine, teknolojik ve kullanışlı yaklaşan yeni Opel Corsa.

 

Opel Corsa 2020 tasarım

 

Onu şöyle detaylı bir inceleyince, tüm rakiplerin şöyle hafiften öksürükle boğaz temizleyip dikeldikleri canlandı gözümüzde. Olgunluğunun zirvesine ulaşmış Corsa tasarımı, içte-dışta tavan yapmış kalite algısı ve bütçesine sığdırabildiği hiçbir teknolojiyi esirgemeden "bam-bam-bam" geliyor Opel Corsa. Like!

 

Opel Corsa 2020 tasarım detay

 

Nitekim o "Like"ı basan bir tek biz değiliz. Avrupa'lı otomobil gazetecilerinden oluşan Autobest jürisi, yeni Opel Corsa'yı "Best Buy Car 2020", arabazzi çevirisiyle "2020'nin En Alınası Arabası" seçti. Hem de kendisine çoğu açıdan kaynaklık eden Peugeot 208'i az farkla da olsa geride bırakarak.

 

Geliştirilmesine 2017'de PSA'ya geçmeden evvel başlanan Corsa, Carlos Tavares'in mühendisleri yakından markajıyla yeni 208 ve DS3 Crossback'te de kullanılan CMP platformunu kuşanıverdi. 

 

"%100 yeni" bu yeni Corsa'nın boyu 4 cm uzarken, yüksekliği 5 cm azalmış, ağırlığıysa 100 kg'a kadar hafiflemiş durumda. Üstelik bu ortak platform, %100 elektrikli dahil, her türlü Corsa'ya uygun bir altyapı sağlıyor. 

 

Opel Corsa 2020 kokpit

 

Daha aerodinamik hale gelmesi ve alçalan ağırlık merkezi sportif hisse katkı yapsa da hafif direksiyonun yüksek hızlarda pek destekçi olmadığı söyleniyor. Deneyip görülesi...

 

Motor maçınaysa tam kadro çıkıyor Opel Corsa!.. Bizce ideal noktada bulunan 100 hp (205 Nm) ve 130 hp'lik (230 Nm) turbolular 6 ileri manuel ya da 8 ileri otomatikle eşleşmiş. 

 

Fiyatıyla cezbetme potansiyeli yüksek 1.2 benzinliye (75 hp ve 118 Nm) karşı ise "Neden olmasın ama bilemedim yani" kıvamında hissediyoruz. 

 

Bir de 102 hp ve 250 Nm'lik bir 1.5 turbo dizel var. Dizel önerdiğimiz enderdir, Corsa da instina olmayacak. Belki duydunuz, geçen gün dedi ki İngiltere, "2035'ten sonra bu büyük adada bırakın dizeli, hibrit bile satamayacaksınız canlarım" dedi. 

 

Opel Corsa-e

 

Bak görüyo musun, bize pek yakında "gelmeyecek" olan elektrikli Opel Corsa-e (136 hp) için şimdi daha çok üzülebiliriz! Gelmeyecek olmasına yani...