yukarı

Opel Astra Electric: Test

Opel, şık tasarımlı yeni hatchback ailesini elektrikli bir otomobile dönüştürüyor.

09 Haziran 2024 kaynak: Arabazzi

Astra Electric, benzinli ve plug-in hibrit versiyonları gibi 4,4 m uzunluğunda, orta boy bir hatchback. Koltukların altında ve şanzıman tüneli boyunca taşınan H şeklindeki batarya paketi 51.5kWh kullanılabilir kapasiteye sahip. Batarya bagaj tabanının altında biraz yer çalarken (yine de 350 litreye sahip olmanıza rağmen), Astra'nın platformuna burulma sertliği katıyor (Opel’in ikinci nesil batarya paketi de orijinal Opel Corsa Electric'e güç verenden marjinal olarak daha hafif). Astra önden çekişli olarak geliyor, 156 HP ve 270 Nm’lik elektrikle çalışan motora sahip, bu da ona 9.2sn'lik bir 0-100 km/s hızlanma süresi sağlıyor. 

Opel 2023'ün başlarında premium olmayan markalar arasında üst sıralarda algılanmak istediğini söylemişti. Bugünlerde Skoda'dan Hyundai'ye kadar herkesi bunlardan biri olarak algılayabileceğiniz göz önüne alındığında, Astra'nın bu arzuyu tam olarak yerine getirip getirmediği tartışmalı. Ancak dış tasarım şık ve akıllı, iç tasarım ise cesur. 

Kaput, ön camın içinden aşağıya baktığınızda biraz garip görünüyor. Kas gücü katmak için tekerlek kemerlerini güçlendirmek yerine, belirgin orta çizgisi 1950'lerin Amerika'sının kavisli kaputunu anımsatıyor.
 

Yakın zamana kadar, Opel bu merkezi dış özellik çizgisini iç mekanda da sürdürüyordu, ancak bu araçta değil. Astra'nın gösterge paneli geniş ve yatay olarak cesurca vurgulanmış, iki net 10 inç ekran (biri göstergeler için, diğeri bilgi-eğlence dokunmatik ekranı) ve üstte yumuşak dokunuşlu malzemeler, alt kabinde ise sert malzemeler var. 

Cömertçe boyutlandırılmış ve son derece konforlu ön koltuklar sınıfının en iyilerinden ve sürüş pozisyonu da iyi. Sıcaklık kontrolleri olması gerektiği gibi düğmelerden oluşuyor, ancak hava dağılımını değiştirmek özellikle de herhangi birinin üzerine hava üflemeye hevesli görünen ve esintisi tek başına durdurulamayan bir orta havalandırmayı devre dışı bırakmak olmaması gerektiği gibi ekranda. İki rejeneratif frenleme seviyesi arasında geçiş yapmak için kullanılan düğme de ne kadar sık kullanıldığı düşünüldüğünde çok küçük. 

İkinci sırada alan daha dar. Astralar eskiden türünün en geniş otomobilleri arasındaydı, ancak şimdi Opel’in tasarım çekiciliğine öncelik vermeye ve geniş bir ikinci sıra isteyen müşterileri temelde bir SUV aramaya bırakmaya karar vermesinden sonra artık değiller. Ekstra bacak mesafesine rağmen ikinci sıra koltuklar hala sadece küçük boylu yetişkinler ve çocuklar için uygun ve eğer yetişkinleri düzenli olarak arkaya taşımanız gerekiyorsa, şikayet çığlıklarını göze alacaksınız. 

Opel Astra Electric, sürüşü biraz sıradan olsa da sakin bir otomobil. Kalkışta sizi arkaya doğru kayda değer bir şekilde itmek yerine rahat davranıyor, böylece hoş bir şekilde uzaklaşıyor.
 

Bu, parasına göre mevcut en güçlü elektrikli araçlardan biri değil ve çoğu zaman performans mükemmel derecede yeterli olsa da, en sportif sürüş modunu seçmiş olsanız bile, bir kavşaktan çift şeritli bir yola çıkarken daha fazla güç isteyebilirsiniz. 

Yine de çoğu zaman, şehir içinde Astra Electric gayet iyi idare ediyor. Sürüşü bazı elektrikli araçlara göre daha basit ve teknolojiye aşina olanlar daha erişilebilir manuel akü regen kontrolüne sahip olmayı tercih edebilirken, diğerleri aracın kullanım kolaylığının doğrudanlığına değer verecektir. 

Astra Electric'in ekstra sert şasisi etkileyici bir şekilde oturmuş, oldukça sessiz bir sürüş ve oldukça net yol tutuş tepkisi sağlıyor. Direksiyon hoş bir şekilde yumuşak ve kendinden emin bir şekilde yol almasını sağlıyor. Bu, EV segmentinin sürüşü en heyecan verici otomobillerinden biri değil ve dinamik karakter açısından biraz eksik; ancak, pek çoğundan daha esnek ve rafine olan ve performansıyla aynı basit, zahmetsiz tarzda yol tutan uygun fiyatlı bir EV istiyorsanız, satıl aldığınız şeyi beğeneceksiniz. 

ICE Corsa'yı EV kardeşiyle karşılaştırdığınızda göreceğiniz dinamik ödün verme hissi burada kesinlikle yok. Astra Electric'in gövde kontrolü diğer türevleri kadar iyi, direksiyon hakimiyeti aynı derecede iyi ve yüksek hızlardaki sürüşü de aynı derecede izole ve dengeli. Aracın Astra plug-in hibrid ile karşılaştırıldığında sadece 68 kg'lık bir ağırlık cezası taşıması bunun nedenini açıklamaya yardımcı olabilir. 

Opel Astra Electric, nispeten mütevazı bir batarya paketinden oldukça fazla kullanılabilir menzil elde ediyor. Hatchback'in WLTP kombine menzili 418 km.
 

Opel Astra Electric şık bir görünüme sahip, sürüşü ve yol tutuşu başarılı, iyi donanımlı ve oldukça hafif, mütevazı boyutlardaki bir paketten hatırı sayılır bir günlük menzil elde eden verimli, kullanımı kolay bir elektrikli güç aktarım sistemine sahip.
 

ICE sınıfındaki arkadaşları gibi, bu da son yıllarda tanıdığımız Astra'lardan biri değil. Bu güzel görünüm uğruna feda edilen otomobilin pratikliği, General Motors tarafından tasarlanan son nesilden bu yana geriye doğru bir adım attı ve hala sadece büyüyen çocuklar için uygun bir ikinci sıraya sahip.
 

Bu kadar iyi tanıdığımız bir otomobilin elektrikli bir versiyonu geldiğinde, fiyat etiketini okuduğunuzda biraz keskin bir nefes almanız da kaçınılmaz. Gerçek şu ki, orta boy elektrikli araçlar arasında bile Astra Electric biraz yüksek fiyatlı. Ancak daha da yüksek görünmesinin nedeni, geçmişin bizi bu otomobilin paranın karşılığını vermesini beklemeye yöneltmesi olabilir. Bu özel sıfır emisyon bağlamında şu anda yalnızca Çinli markaların sunduğu türden.