yukarı

Opel Astra Electric: 2023’te Türkiye’de…

Opel, ilk tam elektrikli kompakt hatchback ve station otomobillerini tanıttı.

30 Kasım 2022 kaynak: Opel

Modeller, içten yanmalı motorla çalışan muadilleriyle neredeyse aynı görünüyor, ancak mekanik olarak Peugeot E-308 gibi tamamen elektrikli motorlar kullanıyorlar. Motorlardan başlarsak; EV'ler 156 HP güç ve 270 Nm tork üreten öne monte tek bir elektrik motoruyla donatılmış. Güç rakamı Peugeot E-308 / E-308 SW ile aynı iken, tork 10 Nm arttırılmış ki bu Opel’in Stellantis marka portföyünde Peugeot'nun altında konumlandırılması nedeniyle biraz garip geldi bize.Sürücü, koşullara bağlı olarak menzile veya performansa öncelik veren üç sürüş moduna (Eko, Normal ve Spor) erişebiliyor. Marka hızlanma rakamlarını açıklamadı ancak azami hız 170 km/s ile sınırlı. Astra Electric'in daha güçlü plug-in hibrit Astra GSe'den daha hızlı olup olmayacağını öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.

54 kWh lityum iyon pil, hem hatchback hem de station için aynı olan 416 km'lik bir WLTP menzili için yeterli enerjiye sahip. 100 kWh DC hızlı şarj cihazı kullanılarak pil 30 dakikada %80 oranında şarj edilebiliyor.

Opel, bataryanın gövde altına yerleştirilmesinin yolcular ve bagaj için alandan taviz vermediğini iddia ediyor. Ancak, Astra Sports Tourer Electric'in bagaj kapasitesi 516 - 1.553 lt arasında, geleneksel motor ile çalışan versiyon ise 608 - 1,634 litre bagaj kapasitesi sunuyor.Görsel olarak, Opel Astra Electric diğer tüm Astra versiyonlarıyla neredeyse aynı. Ön taraftaki Opel Vizor ızgarasındaki girişler ve kanallar korunurken, modelin sıfır emisyonlu doğasını ele veren tek ayrıntı, egzoz çıkışlarının olmaması, şarj portu ve bagaj kapağındaki "e" rozeti. Elektrikli Astra, elmas kesimli veya tamamen siyah kaplamalı 18 inç alaşım jantlar ve GS Line'ın daha sportif tamponlarıyla standart olarak satın alınabiliyor.

İçeride, isteğe bağlı olarak Alcantara döşemeli, çoklu ayarlanabilen AGR onaylı spor koltuklar, çift 10 inç ekranlı bir Pure Panel dijital kokpit ve baş üstü ekranı görüyoruz. Güvenlik ekipmanı, uyarlanabilir Intelli-Lux LED Pixel Light ile birlikte Intelli-Drive 2.0 paketinin bir parçası olarak bir dizi ADAS içeriyor.EV, önümüzdeki yıl Opel Astra serisinin benzinli ve plug-in hibrit versiyonlarına katılacak ve sipariş defterleri 2023 baharında açılacak. Fiyatlandırma, piyasaya sürülmeye yakın bir zamanda duyurulacak. Astra'nın tamamen elektrikli bir hot hatch versiyonunun, plug-in hibrit GSe’in üzerine konumlandırılacağına dair söylentiler de var. Bekleyip göreceğiz…