yukarı

Opel Astra 2022: Sil baştan yeni Astra

Zaten iyi bir mirası olan Opel Astra tasarımı, teknolojileri ve yeni kişiliğiyle 2022'ye hazır. İşte GM sonrası yeni Astra!..

18 Temmuz 2021 kaynak: Opel

Aslında tarzı ya da teknik özellikleri eskimiş bir otomobil değil Opel Astra. Bilemedin 2015 sonu yollara çıkmış ve 2016'da Yılın Otomobili seçilmiş, makyajlı hali daha 2 yaşına basmamış bir otomobilden bahsediyoruz.

İşte bu Astra'nın hızlıca "sil baştan" yapması, yeni Opel kimliğine geçmek kadar, yeni Golf'ü içeriden bir markajla hırpalama arzusunu da getiriyor aklımıza...

Opel Astra 2022

PSA, daha doğrusu Stellantis'in yeni nesil Opel Astra için bu hızlı aksiyonu, taze malzemenin çok etkin ve zekice kullanımı gibi görünüyor.

Tasarım ve teknolojide gerçek bir yenilik rüzgârı estiren yeni Astra, "Yeni Opel"i tanımlamaya devam ediyor: Daha genç ve arzulanır bir Opel. Diğer bir deyişle, otoparkta arabasına doğru daha havalı yürüyen Opel sahipleri.

Yeni Opel Astra_arabazzi.com

Artık ızgara olmayan ve elektriğe geçiş mesajı veren kapalı "vizör" paneliyle, şimşekli logodan birer kuple sunan yeni LED farlarıyla daha sert ve köşeli bir model Opel Astra 2022.

Diğer benzerliklerin yanı sıra, kaputun ortasındaki dikey çizgiyle de Mokka'nın üstüne bir tuğla daha koymuş Opel.

Opel Astra 2022 tasarım detayları

Teknik açıdan - diğer birkaç kompakt PSA modeli gibi - müstakbel Peugeot 308 ile platform ve motorları paylaşacak yeni Astra. İki kuzenin uzunluk, genişlik ve aks mesafesi birebir aynı yani, o derece... Sırasıyla 4.37 m, 1.86 m ve 2.66 m'lik ölçülerle 422 litrelik bagaj, hayli kullanışlı bir Astra 'nın habercisi.

Yeni Opel Astra ne zaman gelir?

Ama ölçü kardeşliği çeşitlemeye engel değil. Gerek "daha Alman" minimalist tarzı, gerekse Alman sertliğiyle son 208-Corsa ve 2008-Mokka ikilileri farklarını gayet net koymuştu ortaya.

Sürüş açısından VW-Seat dengesini hatırlatsa da tasarımda daha sade/modern/soğuk ama daha sportif yönde ilerliyor Opel modelleri.

Yeni Opel Astra'nın sade kokpiti_arabazzi

Aynı görece sadelik kokpitlerde de devam ediyor ki, adı üstünde "Pure Panel" tek çerçevede iki adet 10 inç ekran ağırlıyor. Şükür ki bilgi-eğlence ekranının altına birkaç kısayol tuşunu yaşatmış Opel insanları... Kokpit kullanım kolaylığında Golf kalesi de düştükten sonra sabahları hep tedirgin uyanıyoruz inanır mısınız:)

Opel Astra kabin tasarımı_arabazzi.com

Sürüş konusunda biraz daha diri ve sportif tatlar beklediğimiz yeni nesil Astra, EMP2 platformuyla burulma direnci %13 artırılmış bir model. Frenleri de güçlendirilen astra'nın süspansiyonlarında önde McPherson sistemi, arkada torsiyon çubuğu görev alacak.

Yeni Astra: Peugeot 308'in teknik kuzeni_arabazzi

Yolu aydınlatma konusunda ise halen Grandland ve Insignia'da da kullanılan Intelli-Lux LED® Pixel Light teknolojisine çok güveniyor Opel.

Her birinde 84 LED ünitesi bulunan ön farlar milisaniyeler içinde kendini yol koşullarına uyarlayarak, açı ve şiddetini hem en iyi görüşü sağlayacak hem de diğer sürücüleri rahatsız iletmeyecek şekilde ayarlayabiliyor.

Yeni Astra'nın Matrix LED farları

Motorda 3 silindirli PureTech benzinlinin 110 hp ve 130 hp'lik halleriyle 130 hp'lik BlueHDi dizel menüdeki yerini korurken, 6 ileri manuel ya da 8 ileri otomatik ile eşleşebilecekler.

Fiyatları bünyeyi zorlamaya aday 180 hp ve 225 hp'lik şarj edilebilir hibritler bizim için genel kültür mahiyetinde kalma devam eder gibi hissediyoruz. %100 elektrikli bir Astra ve ateşli Astra OPC de ihtimaller arasında.

OPel Astra 2022 PHEV

Siparişlere sonbaharda açılacak yeni Opel Astra'nın teslimine 2022 başında başlanacak. Güle güle GM kökenli son Astra, güzel zamanlarımız oldu seninle!