yukarı

Ooh oh çekilin yoldan, otonom pod’lar geliyorlar!

Otonom araba, otonom kamyon derken, sıra geldi otonom dolmuşa. Markası mı?.. Bosch!

kaynak: Bosch

Otomotiv teknolojilerinin hızına yetişebilene aşk olsun! Bir de nasıl bir kâr varsa artık, internetçi Google'dan süpürgeci Dyson'a otonom ya da elektrikli araba işine girmeyen kalmadı maşallah. E tabii Bosch boş durur mu? Durmadı ve gelecekte toplu taşımanın yıldızı olacağı düşünülen otonom pod’lar için “Ben de buradayım” dedi. 

 

Bosch’u daha çok bir beyaz eşya markası olarak tanıyanlarınız olabilir. Ama aslında Bosch otomotivin perde arkası oyuncusu. Günümüzde birçok aracın elektronik ya da mekanik donanımlarında onun parmağı var. 

 

Gelecek yıl Las Vegas’ta gerçekleşecek Tüketici Elektroniği Fuarı’nda şov yapması beklenen Bosch, 2020’ye kadar yaklaşık 1 milyon, 2025’e kadar ise 2,5 milyona yakın otonom araç üretebileceğini düşünüyor. 

 

Yazılım, donanım ve dijital fonksiyonları nasıl da başarıyla buluşturduğunu göstermek isteyen Bosch'un, 10 yıl içinde ise tüm toplu taşıma araçlarının elektrikli ve otonom olacağı gibi iddiası da var… İddiayı severiz kıps. 

 

Bu araçlar, otonom ve elektrikli olmalarının yanı sıra, dijital hizmetleriyle de öne çıkıyor. Araç kiralama, yolculuğu paylaşma, ücret ödeme, bakım ve tamirat ihtiyaçları gibi pek çok konu bu hizmetlerle çözülecek. 

 

Bosch’un yönetim kurulu üyelerinden Dr. Markus Heyn “Gelecekte yoldaki her araç Bosch’un dijital sistemlerinden yararlanacak” diyor. Bu lafını da yazdık bir kenara Markus. Göreceğiz bakalım…

 

Otonom pod sistemi özetle şöyle işleyecek: İlk olarak akıllı telefonunuzdaki bir uygulamayla yerinizi ayırtacaksınız. Uygulama sizi en yakın araç ve yolunuzdaki diğer yolcularla eşleştirecek, sonra da geçerken toplayacak. 

 

Araçta dört konforlu koltuk, wi-fi ve dijital ekranlar mevcut. Hava durumu bilgisi, akşam dönüş için rezervasyon ve hatta seyahat tavsiyeleri gibi her türlü güzel hizmeti elinizin altında bilin. "iPhone şarjı ve priz var mı?" diye sorduğunuzu hissediyoruz, kesin olur bizce.

 

2019'un ikinci yarısında, Daimler ile birlikte California'da otonom sürüş için bir de pilot proje uygulayacak Bosch. Eğer Türkiye pazarına da girmeyi düşünüyorsa, en kısa sürede “ayakta yolcu”, "ücret üstü" ve "müsait bir yerde bırakma" gibi yerel konulara uyum sağlamasında fayda var. 

 

Göster bakalım yapay zekânı Bosch!