yukarı

Omoda O5 GT Sedan: Lexus tasarımıyla Meksika’da

Model 2022'den beri Çin'de satışa sunulmuş olan Chery Arrizo 5 GT'nin yeniden adlandırılmış versiyonu

26 Ağustos 2023 kaynak: Chery

Chery'nin 2022 yılında faaliyete geçen son markası Omoda, Meksika'daki ürün gamını O5 GT'nin normal O5 sedan ve C5 SUV'a katılmasıyla genişletti. Sportif görünümlü dört kapılı sedan aslında geçen yıl Çin'de piyasaya sürülen Chery Arrizo 5 GT'nin Lexus'tan ilham alan aynı tasarımı ve turbo benzinli motoru paylaşan yeniden düzenlenmiş bir versiyonu.

Çin modelinin en önemli özelliği, oldukça tanıdık görünen ön kısmı. Ön tamponun büyük kısmını kaplayan X şeklindeki devasa "mil" ızgara ve ince LED farlar doğrudan Lexus'un eskiz defterinden gelirken, dikey girişler güçlü Toyota titreşimleri gönderiyor. Profil ve arka kısım daha küçük Omoda O5'ten taşınarak eski Hyundailer ve VW Virtus'tan öğelerle birleştirilmiş. Kapladığı alan bakımından O5 GT 4.691 mm uzunluğunda ve VW Jetta'dan 11 mm daha kısa.

 

Omoda O5 GT'nin içinde Mercedes tarzı tek bir panelde çift 10,25 inç ekran bulunuyor. Sportif iç mekan dokunuşları arasında sahte karbon fiber döşeme, siyah deri tarzı döşemede kırmızı şeritlere sahip koltuklar ve alüminyum pedallar yer alıyor. Yüksek özellikli donanım ısıtmalı ve havalandırmalı koltuklara ve kör nokta izleme gibi daha fazla ADAS özelliğine sahip.

 

Omoda O5 GT, 197 HP ve 290 Nm tork üreten turbo 1,6 litrelik bir motorla donatılmış. Güç ön tekerleklere 7 vitesli çift kavramalı otomatik sistemle aktarılıyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 6 saniyede tamamlıyor.

Marka yakında Meksika'da satışa sunulacak Omoda O5 GT için fiyat açıklamadı. Model, Kia tarzı bir yüz, farklı bir iç mekan ve CVT ile eşleştirilmiş daha az güçlü 146 HP turbo 1.5 litrelik bir motorla halihazırda mevcut olan standart O5'ten kesinlikle daha pahalı olacak.

 

Omoda O5 GT'nin Rusya dahil diğer pazarlara ihraç edileceği bildiriliyor. Ne de olsa Wikipedia'ya göre Rusya pazarı markanın küresel satışlarının %45'ini oluşturuyor.