yukarı

Nissan Z Nismo 2024: 420 HP güç, geliştirilmiş şasi

Nissan Z Nismo artık pistte daha iyi fakat sadece otomatik şanzımanla geliyor.

01 Ağustos 2023 kaynak: Nissan

Dünya bunu istedi ve 2024 Nissan Z Nismo nihayet geldi, zaten etkileyici olan spor otomobile ek performans ve meraklıları heyecanlandıracak daha çarpıcı bir tasarım getiriyor.

Nissan'ın yükseltme paketi aerodinamik cepheden başlıyor ve Z Nismo'nun bir dizi yeni bileşen sayesinde "pozitif bastırma kuvveti" ürettiğiyle gurur duyuyor. Bunlar arasında 'Grand-Nose' ya da 'G-Nose' olarak bilinen ve Fairlady 240ZG'den esinlenerek tasarlanan revize edilmiş bir ön tampon ve splitter paketi yer alıyor. Yeni tamponda ayrıca ön tekerlekler üzerinde girdaplar oluşturmak için tamponun her köşesinde kanatlar yer alıyor.

Değişiklikler, sürtünmeyi azaltmak için yeni eşiklerin yanı sıra arka çamurluklara uzanan daha belirgin bir spoylerin bulunduğu yanlar boyunca devam ediyor. Nissan mühendisleri sürtünmeyi azaltmak için arka tamponu da revize etti. Otomobil için parlak siyah renkte 19 inçlik benzersiz Rays jantlar da geliştirildi. Alıcılar otomobili Black Diamond Pearl, Brilliant Silver, Passion Red TriCoat, Everest White Pearl TriCoat ve Stealth Grey renklerinden biriyle sipariş edebilecekler.

Beklendiği gibi Nissan, otomobilin yol tutuşunu iyileştirmek için yükseltmeler de uyguladı. Örneğin, yeni denge çubukları, daha sert bir yay oranı ve daha büyük, yeniden ayarlanmış amortisörler var. Bir dizi yeni Dunlop SP Sport MAXX GT600 lastik de standart olarak geliyor ve arka aksta 285/35 ölçülerinde, normal Z Performance'tan 10 mm daha geniş. Yukarıda bahsedilen 19 inçlik jantlar önde 10 inç, arkada ise 10,5 inç genişliğinde ancak Z'nin standart jantlarından biraz daha hafif. Daha sert ön ve arka süspansiyon burçlarının yanı sıra ilave ön, arka ve arka zemin altı destekleri aracın performansını daha da artırıyor. Direksiyon kremayeri de daha sert bir montaj burcuna sahip.

Motor cephesinde Nissan, 3.0 litrelik çift turbo V6 için soğutmayı iyileştirirken, turbo takviyesini ve türbin hızını artırmak için elektronik wastegate kontrolünü de revize etti. Motor 420 hp üreterek standart modele göre 20 hp’lik kayda değer artışlar sağlıyor. Geliştirilmiş bir motor yağı soğutucusu da standart olarak sunuluyor.

Ancak tüm haberler iyi değil. Söylentilere göre Nissan, Z Nismo'yu sadece dokuz vitesli otomatik şanzıman kullanacak şekilde geliştirdi, yani standart modelin altı vitesli manuel şanzımanı bir seçenek değil. Nissan, dokuz vitesli otomatik şanzımanın revize edilmiş debriyaj paketlerine ve vites küçültme sürelerini neredeyse %50 oranında kısaltan geliştirilmiş motor yönetim yazılımına sahip olduğunu açıkladı. Bir kalkış kontrol sistemi de eklenmiş ve yarış pistine göre ayarlanmış bir vites değiştirme programına sahip bir Sport+ sürüş modu var.

Nissan Z Nismo'da yapılan değişiklikleri kırmızı motor çalıştırma/durdurma ve sürüş modu düğmeleri, dijital gösterge paneli için revize edilmiş grafikler, deri ve Alcantara ile kaplanmış Recaro koltuklar ve yine deri ve Alcantara ile kaplanmış yeni bir direksiyon simidi tamamlıyor.