yukarı

Nissan Sakura EV 2022: Japonya’da pişmiş bize de düşer mi?

Nissan, Japonya için uygun fiyatlı elektrikli Kei otomobilini tanıttı. Aslında tam da bizlik değil mi?

kaynak: Nissan

Geçen yılki sözünü yerine getiren Nissan, ilk tamamen elektrikli kei otomobilini tanıttı. Nissan Sakura EV, elektrikli mobiliteyi Japon müşteriler için daha uygun maliyetli hale getirme hedefiyle 2019'daki IMk konseptinin üretim versiyonu olma özelliğini taşıyor.Model adını Japon kiraz çiçeğinden alıyor ve konsept otomobile çok benziyor. Siyah boyalı V-motion ızgarası, LED farlar ve alaşım jant deseni gibi tasarım ipuçları, Nissan Ariya'nın minyatür bir versiyonu gibi görünmesini sağlıyor. Sakura, dış cephe için üç iç renkle (siyah, bej ve mavi gri) birleştirilebilen on beş renkten oluşan geniş bir yelpazede satışa sunuluyor.Tahmin edilebileceği gibi, kapladığı alan kei otomobil yönetmeliklerine uymak için çok küçük. Sakura, 3.395 mm uzunluğa, 1.475 mm genişliğe, 1.655 mm yüksekliğe ve 2.495 mm aks mesafesine sahip. Dönüş yarıçapı sadece 4,8 m ve dar Japon yollarında kolayca gezinmesini sağlıyor.

Ağırlık, donanıma bağlı olarak 1.070 kg ile 1.080 kg arasında değişen rakamlarıyla kei otomobil standartları için oldukça yüksek. Bu rakamlar geleneksel motor ile çalışan Dayz'den yaklaşık 240 kg daha fazla ve elektrifikasyonun ekstra ağırlığını bizlere gösteriyor.Nissan'ın EV serisinin en küçük üyesi, 64 HP ve 195 Nm tork üreten tek bir elektrik motoruyla donatılmış. Eco, Standard ve Sport olmak üzere üç sürüş modu mevcut ve azami hız 130 km/s ile sınırlıdır. Ayrıca, tek pedallı sürüş için yumuşak rejeneratif yavaşlama sunan e-Pedal’da bulunuyor.

Nissan, Sakura EV'nin üstün sürüş konforu, sessiz bir kabin ve düşük ağırlık merkezi nedeniyle gelişmiş stabilite ile geldiğini iddia ediyor. ProPILOT Park (otomatik park) gibi ADAS, 7 inç dijital gösterge paneli, navigasyonlu 9 inç bilgi-eğlence ekranı ve otomatik klima kontrolü dahil olmak üzere, ekipman bir kentsel araç için oldukça cömert. 107 litrelik hacme sahip küçücük bagaja rağmen, dört kişilik kabin ferah görünüyor ve gösterge paneli tepsisi ile bardak tutucular gibi pratik özelliklerle geliyor.Nissan Sakura EV bu yazdan itibaren Japonya'da satışa sunulacak. Fiyatlandırma 18.221 dolar ile 22.964 dolar arasında değişiyor. Ancak Japonya'da mevcut olan temiz enerji araç sübvansiyonunu dahil ederseniz, 13.912 dolar gibi düşük bir fiyata bir Sakura EV satın alabilirsiniz. Ayrıca Japon müşteriler, görüntülü sohbet yoluyla bir satış temsilcisiyle iletişim kurarak Sakura EV'yi çevrimiçi olarak satın alabilecekler.