yukarı

Nissan Qashqai 2024: Google bilgi-eğlence sistemine kavuştu

Popüler SUV artık EV kardeşine daha çok benziyor, daha sessiz ve daha hızlı, daha net bir medya sistemine sahip.

17 Nisan 2024 kaynak: Nissan

  • Makyajlı üçüncü nesil Qashqai artık Ariya kardeşine daha çok benziyor
     
  • Teknik yükseltmeler arasında Google Haritalar ve sesli asistan yer alıyor
     
  • Daha önce olduğu gibi aynı hafif ve tam hibrit motor seçenekleri, ancak hala PHEV yok
     

Nissan'ın Qashqai'si modern crossover patlamasının öncülerinden biriydi ve üçüncü nesil SUV'si, güncelliğini korumasına yardımcı olmak ve Ariya EV ile aile bağlantısını güçlendirmek için bir tasarım ve teknoloji makyajına tabi tutuldu. 

En belirgin değişiklik, v şeklindeki krom ızgarayı ve garip tuning-fork şeklindeki far ve DRL kombinasyonunu kaybeden ön uçta. Onun yerine eski Japon askerlerinin giydiği zincir zırhından esinlenen daha büyük ve daha iyi görünümlü bir örgü ızgara, gizli farlar ve ultra ince DRL'ler geliyor. 

Arkadaki değişiklikler daha hafif, ancak yeni bir arka LED ışık seti ve daha agresif alt kısmı Qashqai'ye daha sportif bir duruş kazandırmak için tasarlanmış modifiye edilmiş bir tampon içeriyor. Yeni N-Design sınıfında sipariş verirseniz, renk kodlu gövde kaplaması ve normal 18 ve 19'ların yerine 20 inç jantlar getiren bu özellik daha da güçlendiriliyor. 

Yine de bunların hepsi bir gösteri, çünkü tamamen elektrikli motor dizisi öncekiyle aynı. Tüketiciler 140 HP ve 160 HP güç üreten iki adet 1.3 litrelik hafif hibrit motor ve 190 HP güç üreten 1.5 litrelik E-Power tam hibrit motor arasından seçim yapabiliyor; bu motorlarda içten yanmalı motor sadece aküyü şarj etmek için kullanılıyor ve tekerlekleri doğrudan tahrik etmiyor. Ancak Nissan hala Qashqai'yi bir EV motor veya bir plug-in hibrit seçeneği ile sunmuyor.
 

Yenilenen SUV, yerleşik Google haritaları ve Google kişisel asistanı ile güncellenmiş Android tabanlı bir bilgi-eğlence sistemi sunuyor. Ayrıca, sürücülerin Qashqai'lerini baş üstü de dahil olmak üzere her dış açıdan görmelerini sağlayan bir 3D işlevine sahip olan Around View Monitor kamera sistemi ile birlikte daha fazla teknolojik gelişme var.
 

AVW ayrıca "görünmez kaput görünümü" ve sık kullanılan park noktalarını kaydedip otomatik olarak bu noktalara yerleşebilen "Park Noktası Konum Hafızası" ile birlikte geliyor. Aynı teknoloji kısıtlı görüşe sahip kavşakların konumlarını kaydetmek için de kullanılabiliyor, böylece sürücünün etkinleştirmesine gerek kalmadan yolun ekstra geniş açılı bir görüntüsü otomatik olarak medya ekranına yansıtılıyor.
 

Güncellenen Qashqai şu anda Nissan'ın İngiltere'deki Sunderland fabrikasında üretiliyor ve yakında Avrupa bayilerine ulaşacak. Ancak otomobil üreticisinin, tamamen yeni Kicks ve Rogue (Avrupa'da X-Trail olarak satılıyor) arasındaki boşluğu doldurmak için ABD'ye getirme planı yok.