yukarı

Nissan Qashqai 2021: Zirveye dönüş operasyonu

Yıllar boyu Kompakt SUV liginin zirvesinde kalan Nissan Qashqai, 2021'de liderliğe dönmek için yapmadığını bırakmamış!

kaynak: Nissan

SUV'lar ne zaman doyma noktasına gelir bilinmez ama pek çok marka "yerden yüksek"lerinin satışıyla ayakta kalmaya, en azından güzel kazanmaya devam ediyor.

Markası için çok kritik kompakt SUV'lardan ilk aklana geleni belki de Nissan Qashqai. Nasıl gelmesin üstü çoktan küllenmiş bir sevdayı, daha doğrusu sevdaya bile dönüşmemiş bir kasa tipi denemesini 2007'de "Popstar Dünya" yıldızı yapmıştı.

Sonrasını biliyorsunuz: Sayısız ve her biri başka açılardan güçlü rakipler rakipler... Lakin, yaklaşık 14 yılda sadece Avrupa'da 3 milyon adet satan Nissan Qashqai'nin 26 rakipli turnuvayı kaçırması beklenemezdi.

Nissan Qashqai 2021 zirveyi geri istiyor

Beklenmediği gibi de oldu; 2018'de satış liderliğini VW Tiguan'a kaptıran Nissan Qashqai MK3 her açıdan büyüyüp gelişerek, risk alarak ve gerçek adımlar atarak modernize oldu.


1 - Yeni Nissan Qashqai tasarım yenilikleri

Ön yüzden başlayalım: Yeni Juke, ilk defa tam olarak içimize sinen ön yüzüyle mesajı vermişti zaten, Qashqai'nin de aynı ifadeyi takınması son derece yerinde oldu. Yeni düzende başrol "V-Motion" ön ızgara ve krom çerçevenin devamını getiren LED matrix farlarda.

Nissan Qashqai 2021 tasarım özellikleri

Bu bumerang tasarımlı farlar kadar, tamponun iki yandaki dikey hava girişleri de yeni Qashqai'nin iddiasında pay sahibi. Çift parçalı farlar içinde "Hangisi gözlerin?" sorununu en iyi aşmış modellerden biri diyebilir miyiz?..

Yeni Nissan Qashqai LED farlar

Arkada incelen stop tasarımları, yeni daha geniş, geometrik yüzeyler ve model isminin plakalığın üstüne çıkışıyla başarılı bir evrim geçirmiş yeni Nissan Qashqai.

Nissan Qashqai 2021 stop tasarımları

Stopların gövdedeki kat yerleriyle buluşması dahil bütün detaylarda devamlılığın çok önemsendiği belli. Tabii ki bu devamlılık ve keskin hatlarda, tamamen elektriklenen motor gamı, dolayısıyla aerodinamik hassasiyetin de payı yok değil.

Yeni Nissan Qashqai tasarım detayları

Siyah ya da gri tavan alternatifleriyle birlikte yeni Qashqai'de 16 farklı renk kombinasyonu mümkün olacak. Özelleştirme konusunda kabinde de cömert olacağını umuyoruz ama henüz fazla bir detay yok.


2 - İç mekân

Kabin demişken direksiyonun andırması ve Nissan logosu olmasa, kokpite bakarak bir Qashqai'nin içinde olduğunu anlamak neredeyse imkânsız. Yani kısaca her şey değişmiş.

Nissan Qashqai kabin tasarımı

Kumandaların açısı, konumu, genişleyen orta konsolda küçülen vites seçici dahil, yeni Qashqai içeride hep doğru adımlar atmış. Bu gelişimin belki de en sevindirici tarafı, bilgi-eğlence ekranının havalandırmalarla yer değiştirip en tepeye çıkması.

Yeni Nissan Qashqai iç mekan tasarımı

A sütunu incelerek ön çapraz görüşü, yan aynalar kapılara konuşlanıp geri görüşü kolaylaştırmış. Arkadaki dizlere fazladan 28 mm mesafe kazandırmaktan bagajın yükleme eşiği alçaltan yeni süspansiyon mimarisine kadar, kullanıcısını ödüllerinden bolca yenilik yapmış yeni Nissan Qashqai.

Nissan Qashqai'nin bagajı 50 lt büyümüş

Peki acaba, yeni Qashqai hayatı kolaylaştırmak için teknolojiyi nasıl kullanmış?..


3 - Teknoloji

Hangisi, ne ölçüde standart emin olamamakla beraber, 12.3 inçlik dijital gösterge paneli, 9 inçlik bilgi-eğlence ekranı ve 10.8 inçlik hayalet ekranla cephaneliği fullemiş 3. nesil Qashqai.

Nissan Qashqai'nin dijital kadrosu çok güçlü

Kablosuz Apple CarPlay, Andorid Auto, kablosuz şarj, ön ve arkada USB-B, USB-C girişleri ve WiFi ile 7 cihaza kadar bağlantı imkânı dijital açıdan önümüzdeki birkaç yılı sağlama almasını sağlamış.

Teknolojiye meraklı olmayanlar önümüzdeki birkaç paragrafı atlayabilir ama hiç tavsiye etmeyiz:) Sürüş destek sistemlerini yöneten "ProPILOT" öndeki araçla güvenli mesafeyi korumaktan dur kalklara kadar her işe bakıyor.

Nissan Qashqai ProPILOT teknolojisi

Tüm bunlara, duruma göre trafik işaretlerine uygun hızı belirleme, haritayı kontrol ederek çıkışları kollama ve dönüş açısına göre hızı ayarlama gibi hayretlik teknolojiler de dahil.

Kör noktaları radarla tarayarak uygunsuz hamlelerde direksiyona direnç uygulaması, park yerinden çıkarken kör noktalardaki akışı algılayıp "Gel gel gel... Hoop!" yaparak kaskodaki hasarsızlığı koruması da sevilesi, hatta alkışlanası özellikler gibi geldi bize.

Yeni Nissan Qashqai sensör ve sürüş destek teknolojileri

Mercedes S Serisi değil de Nissan Qashqai haberi okuduğunuzu bir kez daha hatırlatarak, evde Google Assistant ya da Amazon Alexa kullanların "Home-to-Car" fonksiyonuyla Qashqai'nin GPS'ine doğrudan adres atabileceğini belirtelim. Yine de Türkiye için söz vermeyelim.


4 - Platform - Çekiş

Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı ürünü CMF-C platformuyla yeni Nissan Qashqai iç-dış, her açıdan büyüyüp genişlerken (+3.5 cm uzunluk, +2 cm aks mesafesi, +3.2 cm genişlik) 60 kg hafiflemeyi de ihmal etmemiş. Bu hafiflemede gövde panellerinde yeni kompozit malzemeler ve alüminyum kullanımının payı büyük.

Yeni Nissan Qashqai CMF-C platformu

Yeni üretim teknikleriyle gövde direncinin %41 artırıldığı, daha rafine, diri ve güvenli bir Qashqai'nin yaklaşmakta olduğu da önemli haberler arasında.

Önde yeni tip bir Macpherson süspansiyon tipinin kullanıldığı yeni Qashqai, arka aksta çekişe göre iki farklı senaryo hazırlamış. Çok noktadan bağlantılı süspansiyon sistemi sadece 4x4 Qashqai'lere tanınan bir imtiyaz.


5 - Nissan Qashqai motor ve şanzıman seçenekleri

138-187 hp arasında değişen güçlerde motorlar dizelin emeklilik pastasını yerken, 12 Volt hafif hibrit desteğiyle başlayan seçenekler %100 elektrikli (ama tam manasıyla değil:) "e-Power"lı Qashqai'ye kadar devam ediyor.

Daha tanıdık gelen 1.3 litrelik turbo benzinli, 48 voltluklardan daha düşük maliyetli bataryasını yavaşlama ve frenlemeler esnasında şarj ederek, motor durduğunda kabin içi sistemlere enerji sağlıyor. Bir diğer görevi ise ara hızlanmalarda içten yanmalı motora desteği sağlamak.

Yeni Qashqai motor seçenekleri

Giriş seviyesinde standart olarak 6 ileri manuel şanzımanla gelen yeni Nissan Qashqai, motor ve donanımda yükseldikçe (156 hp'den itibaren) CVT kökenli otomatik Xtronic ile eşlecek.

CVT'lere has istenmeyen yüksek devir ve "kahve öğütücü" uğultusunu - bir kez daha - çözdüğü konusunda güvence veriyor Nissan. Hayırlısı diyelim.

Yeni Qashqai XTronic 4x4 seçenekli

Dört tekerlekten çekiş sistemiyse sadece 156 hp'lik Xtronic'li seçenekte sunulacak!.. İşin ilginci bu 4x4 siteminin Standard, ECO, Sport, Kar ve Off-road'dan oluşan beş farklı sürüş moduna sahip olması. Sahi mi söylüyorsun Qashqai! Türkiye'ye de böyle geleceksin, hadi söz ver!..


Qashqai e-Power: Elektriğin gücü adına!

Qashqai e-Power seçeneğinin öyle düz bir elektrikli olduğunu düşündüyseniz fena yanıldınız... Bu yenilikçi e-Power Qashqai'de 1.5 litre hacimli ve 157 hp gücünde sabit sıkıştırma oranlı, içten yanmalı bir motor görev yapıyor.

Yalnız bu benzinli motorun görevi, sürüş için tekerleklere güç vermek yerine, 140 kW/187 hp'lik elektrik motoruna güç vermek. Elektrikli ama içten yanmalı motordan enerji alıyor, "full hibrit" gibi ama değil aslında:)

Nissan Qashqai e-Power

Tam hibritlere ve özellikle Honda ve Mitsubishi'nin son dönem hibritlerine benzer işleyen e-Power sisteminin farkı, 70 km/s'in altında hızlarda diğerleri sürüşten de sorumlu olurken, Nissan e-Power'ın ön tekerlerine sadece elektrik motorundan güç gitmesi.

Daha düşük devirde çalışan motor ve hibritlerden daha iyi hızlanma değerleri ve nihayetinde, safkan elektriklileri hatırlatan anlık tork keyfi, ara hızlanmalar ve çok sessiz bir sürüş vaad ediyor Qashqai e-Power. Sevdik ve merak ettik. Like!

Yeni Nissan Qashqai dizel motora hayır diyor

Bir diğer ilginçlik, Leaf'te de kullanılan "e-Pedal", yani sadece gaz pedalıyla hızlanma, yavaşlama ve duruşun kontrol edilebilecek olması. Yeni Qashqai'nin e-Pedal detaylarına ileriki haberlerimizde yeniden değineceğiz. Kimseyi tek bir haberle bayıltmak istemeyiz:)

Sonuç olarak, hibrit sınıfın tüketim lideri Toyota RAV4'ün altında tüketim (5.3 l/100 km) ve emisyon (122 gr CO2/km) değerleri iddiasında yeni Nissan Qashqai e-Power. Bize gelirse kaça gelir, ulaşılabilir mi diye düşünmeden edemiyor insan...

Avrupa'da ön siparişlere açılan yeni Nissan Qashqai'nin teslimatına 2021 yaz aylarında başlanacak.