yukarı

Nissan Leaf: Türkiye elektriğe ısınıyor

Galaksinin en çok satan elektrikli otomobili Nissan Leaf, nihayet, pek yakında Türkiye'de...

kaynak: Nissan

TOGG'umuz sağolsun, cereyana öyle bir kapıldık ki kendimizi kurtaramıyoruz. Bir de üstüne Nissan Leaf'in yakında Türkiye'de olacağı haberleri gelmesin mi!

 

Leaf ismi "Öncü çevre dostu ulaşılabilir aile aracı" gibi lapa kıvamında bir şeyin İngilizcesinin kısaltması aslında. Lakin vallahi doğru söylüyorlar... Gerçekten öncü, çevre dostu ve (inşallah) ulaşılabilir bir aile arabası Leaf.

 

Nissan Leaf: Türkiye elektriğe ısınıyor

 

Türünün ilk yaygın örneği olan Leaf, elektrikli otomobil alana uzaylı gözüyle bakılan 7 yılda 300.000 adetlik bir satış başarısına ulaştı. Bizler 2018 yılında çıkan 2. nesil Nissan Leaf ile tanışacağız. İlki kadar devrimci olmasa da kullanıcıların geri bildirimlerini itinayla değerlendirmiş bir Leaf bu.

 

Öncelikle, üreme isteğini yok eden MPV stilini kırmak için elinden geleni yapmış yeni Nissan Leaf. Ön taraf bizce tamamdır, arkayı beğenenlere de itiraz etmeyiz, zamanla seve de biliriz:) Kaldı ki daha keskin görünmekle kalmamış, güç, menzil ve teknolojide de uzun adımlar atmış Leaf.

 

 

İlk nesile kıyasla %50 daha fazla batarya kapasitesi, %40 daha çok güç, %25 daha yüksek tork sürmanşetten verilebilecek rakamlar. Fiyatlarda da yaklaşık 2.000 Avro'luk bir hafifleme söz konusu ki evvelce bir hukukumuz olmadığı için, bizi pek de ilgilendirmiyor aslında.

 

 

İki farklı batarya kapasitesi ve güç değerlerine sahip yeni Nissan Leaf. Biri 40, diğeri (e+) 60 kWs'lik iki batarya, sırasıyla 192 ve 288 pil hücresine sahip. 2019 başında lanse edilen Leaf e+ 150 hp yerine 217 hp ve 270 km yerine 385 km menzille öne çıkıyor. 0-100 km değerleri sırayla 8.4 ve 7.3 saniye... Aile arabası mı demiştik?

 

 

Sürüş konforu ve sessizlik konusunda takdir gören Nissan Leaf, artan kapasiteye rağmen iç hacimden yemeyen bataryasıyla da başarılı. 400 lt. bagaj da bu boyut ve teknikteki bir model için gayet münasip bir değer. Yalnız derler ki malzeme kalitesi fiyat etiketinin bi tık altında kalmış.

 

Bakalım Türkiye etiketi bizim boyumuza göre hangi hizada kalacak?..