yukarı

Nissan Juke 2019: Tartışma bitmiştir!..

Küçük SUV sınıfının öncülerinden çılgın çocuk Juke ikinci hayatına atılmak üzere...

kaynak: Nissan

Süper tartışmalı tasarımıyla Nissan Juke doğduğunda buralar bostandı... 9 yılda Captur, T-Cross, CX-3, Mokka, Arona gibi nice modelin doğumuna cesaret verdi Juke. Ve işte, 2019 Nissan Juke İngiltere'de tasarlanan yepyeni haliyle karşımızda. 

 

Yakın zamanda "1 milyon" barajını da aşan Juke'un Nissan için çok mühim olduğu aşikâr. İlk Juke alabildiğine sıradışı olmasına rağmen bu başarıyı yakalamıştı ama 2. nesil sanki biraz daha uzlaşmacı ve daha bir olmuş görünüyor.  

Eski Juke imzaları ile yeni nesil Nissan çizgilerini hakkıyla buluşturmuş Nissan Juke MK2. Bkz. çift parçalı ön farlar (üsttekiler gündüz farı:), arka doğru eğimli tavan ve "V" formlu ön ızgara.

 

Bol kavis, bol köşe, bol geometrili karakterini korumasına rağmen daha olgun, daha keskin ve hazmı kolay bir Juke bu.

 

 

Umut verici boyutlar

 

Eskisine nazaran 8,5 cm uzayıp 17 cm genişleyen Nissan Juke, Renault-Nissan-Mitsubishi ortak yapımı CMF-B platformu üzerine giydirilmiş. Arkadaki dizlerin ve omuzların gözü aydın!

 

Bagaj hacmi ise 422 litreye ulaşmış ki bilemedin 8 lt. ileride Qashqai'nin bagajı var;)

 

Tamamen yenilenen ve kalitesi artan kabini, ProPilot sürüş destek sistemleri, 8" ekranı, dijital gösterge paneli ve taptaze NissanConnect yazılımıyla bugüne kadarki en "online" Nissan Juke çıkmış ortaya.
 

 

Motorumuz bi tanedir!

 

Motor cephesinde açılışı son Micra'da da kullanılan 3 silindirli 117 hp ve 180 Nm'lik 1.0 DIG-T benzinliyle yapacak yeni Juke. Demektir ki tercih formunda 6 ileri manuel ya da 7 ileri otomatik şanzımandan (şükür ki CVT değil) birini işaretlemek yeterli olacak. 

 

İlerleyen aşamalarda, şarj edilebilir hibrit dahil, platform kardeşi yeni Captur'deki diğer motorları da görmeyi bekleyebiliriz. Tabii çılgın bir Juke Nismo da! 

Ama inşallah son Micra'da olduğu gibi, yeni Juke'u da yıllarca beklememiz gerekmez! Zira kendisini kamuflajlı aşamada deneme fırsatı bulan Avrupalı meslektaşlarımız, yeni motor-şasi-süspansiyon karmasıyla 2019 Nissan Juke'un atak, keyifli ve aynı zamanda konforlu olduğunu söylüyorlar. Tam ısırmalık!

 

2020 Birleşmiş Milletler Dünya Küçük SUV Yılınız kutlu olsun!