yukarı

Nissan Evalia 2024: 7 koltuklu elektrikli

Nissan'ın Renault Grand Kangoo'ya eşdeğer modeli geniş aileler düşünülerek tasarlandı ancak LCV olarak da kullanılabiliyor.

07 Mayıs 2024 kaynak: Nissan

  • Evalia markalı minibüs, Nissan Townstar'ın uzun dingil mesafeli versiyonuna dayanıyor.
     
  • İç mekan, katlanabilir, kayar ve çıkarılabilir koltuklarla beş veya yedi koltuklu düzenlerde mevcut.
     
  • Nissan Townstar Evalia, dizel seçeneği olmaksızın elektrikli ve benzinli olarak sunuluyor.Nissan, Townstar'ın yeni bir versiyonu ile Avrupa'da Evalia ismini yeniden diriltti. Bu model Renault Kangoo ve Mercedes Citan/T-Class kompakt van ikizleri ile yakın bağları paylaşıyor. Beş ya da yedi koltuk seçeneğine sahip uzun dingil mesafeli bir konfigürasyonla geliyor ve tamamen elektrikli ya da benzinli motorlar ile sunuluyor. 

Nissan Townstar Evalia, Renault Grand Kangoo'nun muadili olarak hizmet veriyor ve yaşlanan e-NV200'ün yerini alıyor. Townstar LCV'nin 2023 yazında prömiyeri yapılan L2 gövde stili üzerine inşa edilmiş. Bu konfigürasyon, standart L1 versiyonundan 384 mm daha uzun olmasını sağlayan uzatılmış 3.100 mm dingil mesafesine sahip. 

Ek uzunluk, hem yolcular hem de eşyaları için kabin içinde geniş alan sağlıyor ve geniş ailelere hitap ediyor. Beş veya yedi koltuklu konfigürasyonlarda sunulan geniş bir kabin sunuyor. İkinci ve üçüncü sıra koltuklar sürgülü, katlanabilir ve çıkarılabilir olup 3.750 litreye kadar önemli bir kargo alanı sağlıyor. Renault muadiline göre, yedi koltuklu konfigürasyonda bagaj alanı yaklaşık 500 litre.
 

Nissan'ın da vurguladığı gibi Townstar Evalia, tatil bagajlarınızı taşımak, büyük alet/ekipmanları taşımak ve hatta ev taşımak için yeterince büyük. Ayrıca, ön taraftaki 49 lt'lik kabin içi saklama alanı, onu bir insan taşıyıcı olarak kullandığınızda pratiklik özelliklerini arttırıyor.
 

Şirket "sınıfının lideri kabin sessizliği" ile övünüyor, ancak mekanik olarak ilgili minibüslere kıyasla önemli bir fark olacağından şüpheliyiz. Güvenlik özellikleri arasında Akıllı Etraf Görüş Monitörü, Kör Nokta Uyarısı ve Şeritte Kalma Asistanı gibi sistemler yer alıyor, ancak Renault Kangoo'da bulunan 14 mevcut ADAS'a kıyasla daha sınırlı bir seçenek sunuyor gibi görünüyor.
 

Nissan Townstar Evalia hem EV hem de ICE formlarında mevcut. EV, Renault'nun E-Tech markalı minibüsleriyle eşleşen 122 hp ve 245 nm tork üreten tek bir elektrik motoruna sahip. Aynı şekilde, 45 kWh'lik batarya paketi 265 km'ye kadar menzile sahip ve 80 kW DC şarj ile uyumlu olup 37 dakikada yüzde 15-80 aralığına çıkabiliyor.
 

İçten yanmalı motor versiyonu, 130 hp güç üreten turbo 1.3 litrelik benzinli motora sahip. İlginç bir şekilde Nissan, muhtemelen Avrupa'daki sıkı emisyon düzenlemeleri nedeniyle bir dizel seçeneği sunmamayı tercih etti.
 

Renault Grand Kangoo'nun yanı sıra Nissan Townstar Evalia'nın rakipleri arasında Citroen Berlingo, Peugeot Rifter, Opel Combo Life ve Stellantis'in Toyota ProAce City dördüzlerinin uzun dingil mesafeli versiyonları ile Ford Tourneo Connect ve VW Caddy Maxi ikizleri yer alıyor.