yukarı

Nissan Ariya: Leaf'ten sonra dev bir hamle daha

Dünyanın en çok satan elektrikli otomobilinin üreticisinden, beklediğimize değdi dedirten %100 elektrikli SUV Nissan Ariya

kaynak: Nissan

Koronavirüsten çok önce, insanlığın elektrikle ilişkisi henüz "Nokia şarjı olan?" boyutundayken kendini öne atan Nissan'ın, elektrik çağı şaha kalkarken Leaf ile yetinmesi bizi hep şaşırtmıştır. Ama şimdi, belki de tam zamanında, elektrikli SUV Nissan Ariya konsepti adım adım yaklaşıyor.

 

Nissan Ariya final hale çok yaklaştı

 

2021'de sahneye çıkacak %100 elektrikli SUV Ariya, Nissan'ın elektrik meydanını boş bırakmak istemediğinin kanıtı. VW ID4, Audi e-tron, Mercedes EQC, Polestar, Tesla, Ford ve daha niceleri tam şarj geliyor malum.

 

Elektrikli Nissan Ariya Leaf'ten sonra iddialı olmak zorunda

 

Yeni Juke'un çizgilerinden esintiler taşıyan Nissan Ariya, büyük birader Murano genişliğinde bir iç hacim sunacak. çok yaşa zemin altı batarya devri! Çok yaşa düz zemin!

 

Nissan Ariya elektrikli olmanın avantajıyla geniş bir kabine sahip

 

İçten yanmalı kardeşlerinden daha ince, "dar alanda yüksek enerjili" detaylarla ayrışıyor Nissan Ariya. Tasarım şefi Giovanny Arroba, pürüzsüz yüzeylerle temiz ve yüksek enerjiyi çağrıştırmak istediklerini söylüyor. Bumerang formlu LED'ler ise Nissan'ın "V" formlu ön ızgarasının elektrikli yorumu gibi.

 

Nissan Ariya'nın sportif detayları kullanışlılığa engel değil

 

Her aksta birer elektrik motorlu ve 4x4 çekişli Ariya, en az Z serisi kadar ya da daha hızlı olacak. Yani 5 saniye ve altında bir 0-100 km derecesi bekleyebiliriz. Lakin güç, batarya ve menzile ilişkin fazla bir detay yok şimdilik.

 

Rüzgâr tünelinde kendiliğinden şekillenmiş gibi duran gözyaşı formu ve öndeki dikey hava girişleri Ariya'nın aerodinamik takıntısının sonuçları. Krom çerçevenin zekice eğimi sayesinde sportif cazibe uğruna kullanışlılık feda edimemiş.

 

Nissan Ariya geniş kabin ve düz zemin avantajına sahip

 

İç mekân, markanın "Zamansız Japon fütürismi" şeklinde özetlediği yeni tasarım anlayışının ilk tezahürü. Zamansız fütürism ne demek tam emin değiliz ama elektrik çağında Nissan modellerinin daha zarif, orijinal ve daha kaliteli olacağı kesin.

 

Nissan Ariya'nın yatay kokpit yerleşimini kesinlikle destekliyoruz

 

Nissan'ın ProPilot 2.0 sürüş destek asistanı yönetimindeki kokpitte tüm unsurlar yatay bir hatta toplamış. Sürüş güvenliğine vurgu yapan Nissan, tablet ekranların sakıncaları üzerine uzun ve hemfikir olduğumuz bir tez bile hazırlamış. Belki de "zamansız fütürism" budur, marifetmiş gibi her yeri ekran kaplamak değil...

 

Yürü be Nissan Ariya! Biz evde bekleriz...