yukarı

Nio Avrupa’da: Bataryayı şarj etme, değiştir

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio, Avrupa’daki ilk otomatik batarya değişim istasyonunu Norveç’te hizmete sundu

20 Kasım 2021 kaynak: Nio

Çin’in elektrik çağındaki premium girişimlerinden Nio. Evvelce burada da tanıttığımız pek çok modelle Çin’de gayet başarılı bir başlangıç yapan marka, yüksek kalite, yüksek iddia ve yüksek menzil iddiasını geçtiğimiz aylarda Avrupa’ya da taşımıştı. 


Nio batarya değişim istasyonu_arabazzi.com

Şimdi sıra geldi, şarj istasyonları konusunda oyunu değiştirmeye aday otomatik batarya değişimi istasyonlarını (NIO Power Swap) Avrupa kıtasına yaymaya. 

NIO Power Swap, bataryayı uzun sürede şarj etmek yerine, boş bataryayı birkaç dakikada dolusu ile değiştirme prensibiyle işleyen otomatik bir sistem. Çindeki yüzlerce istasyondan sonra Avrupa’daki ilk uygulama geçtiğimiz hafta Norveç’te başladı, hedef yıl sonuna kadar 20 istasyon daha. Sıradaki ülke ise Almanya.

Nio batarya değişim istasyonuları Avrupa'da_arabazzi.com

Yaklaşık 5 dakikada tamamlanan bu hizmetten yararlanmak isteyen Nio kullanıcıları aracı satın alırken batarya parası ödemeyip aylık abonman başlatma seçeceğine sahip. "BaaS" isimli bu abonelik sistemi, bataryanın standart ya da uzun menzilli oluşuna göre, aylık 140 ila 200 Euro arası bir fiyata sahip. Bu bedele ayda 6 kez ücretsiz batarya değişimi dahil.

Avrupa'da ilk Nio batarya değişim istasyonu Norveç'te_arabazzi.com

Bir yandan hızlı şarj istasyonlarının yayılması ve batarya kapasitelerinin yükselmesi, bir yandan konuya bambaşka bir açıdan yaklaşan Nio. Daha önce Renault gibi farklı markaların benzerlerini düşündüğü hızlı batarya değişim sistemi, bakalım uzun vadede kalıcı ve belki de sektör standardı bir çözüme dönüşebilecek mi…