yukarı

Mobilize EZ-1: Geri dönüşüm muhteşem olacak!

Yeni markası Mobilize'ı gururla sunan Renault, Mobilize EZ-1 konseptiyle geleceğin mobilite çözümlerinde başrollere talip

kaynak: Renault Grubu

Yeni Renault çağının yeni markası Mobilize, farklı boyut ve işlevlerde modellerle, gençlikten ticaret dünyasına pek çok alanda yenilikçi ulaşım, moda ifadesiyle "mobilite" çözümlerinin ismi olacak.

Mobilize farklı mobilte, yani ulaşım çözümleri sunan Renault markası

"Konu sürdürülebilirlik ve kentsel yaşam ise çare Mobilize" içgörüsüyle tasarlanan Mobilize EZ-1 prototipi, ufacık tefecik içi iki koltukçuk bir araç. 2023 itibariyle yollarda salınması planlanan model, şehir yaşamı ve paylaşımlı kullanım dostu olacak.

Mobilize EZ-1, birçok platformlarda "kullandıkça öde", "saatlik" veya "kilometre başına öde" gibi farklı kiralama seçenekleri ile karşımıza çıkacak. Böylece, pop kültürün meşhur söylemi mobilite kavramında yerini bulacak ve herkes bir gün EZ-1 kullanacak!

Mobilze EZ-1 bir bakıma yeni nesil Renault Twizy

Filo kullanımlarını da kapsayan finansal çözümler için ise RCI Bank & Services ile işbirliğine gitmiş Renault, pardon Mobilize.

Sadece 2,30 m uzunluğundaki EZ-1, enerjik çizgilerini koyu gri ve turuncu tonlarıyla desteklemiş. Bu minik arabanın geniş cam yüzeyleri, şehir manzarasını kaçırmayacağınız ferah bir yolculuklar vaadediyor. Uzun vadede, "karbon nötr marka" hedefi açısından da önemli bir oyuncu olacak Mobilize.

Mobilze EZ-1 nasıl?

%50 geri dönüştürülmüş malzemeden üretilerek doğanın korunmasına katkı sağlayan EZ-1, %95 oranında geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilecek. Kısaca "Mobilize Kalp Çevre" diyebiliriz.

EZ-1 prototipinin önündeki sır perdesinin tamamen açılması biraz sürecek gibi görünse de kullanmak için ehliyet gerektirmeyen EZ-1, tıpkı Citroen AMI gibi sürücü kurslarının şimşeklerini çekecek gibi.

Mobilze EZ-1 geri dönüşüm ustası

Ama çok da sevinmeyin! Zira Mobilze EZ-1 ehliyetsiz kullanabildiği için maalesef 45 km/s’lik hızı geçemiyor. Yani EZ-1’i kullanırken sollanmaları pek kafaya takmamak gerek.

Bu bilgilerden yola çıkarak diyebiliriz ki tahminen 10 hp'lik bir elektrikli motor, EZ-1 için yeter de artar bile... Rakip kategorisinde ön sıralarda bulunan Citroen AMI 8,2 hp ile yetiniyor malum.

Mobilize EZ-1 değiştirilebilir bataryaya sahip

EZ-1 prototipinin Citroen AMI’den en önemli farklarından biri, değiştirilebilir batarya sistemine sahip olması. Aracın pili bittiğinde doldurmak yerine çekmece modülündeki yedek batarya ile değiştirerek 75 km daha yol almak mümkün olacak.

Gelelim sektör dedikodularına... Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, elektrikli ve iki kapılı Mobilize EZ-1’in gözü, Renault Twizy ve Citroen AMI’nin koltuğunda olacakmış. Zaten kıdemli kuzeni Twizy'ye paralel bir adım olarak da görebiliriz kendisini.

Mobilize EZ-1 için 2023'ü beklemek gerek

Mobilze markası ve EZ-1 konseptinin gerçek hayattaki yansımaları için, 2023’e kadar sabırla beklememiz gerekiyor. Zira Mobilize EZ-1’ın 2023’te 6.000 satış noktasında ve şimdilik bilinmeyen fiyat politikasıyla vizyona girmesi bekleniyor.

Taze, temiz ve geri dönüşümlü detaylarla buluşmak üzere.