yukarı

Mitsubishi ASX 2024: Renault Captur’un yakın akrabası

Mitsubishi ASX yeniledi ve bu model hala Renault Captur’un ayak izini takip ediyor.

24 Nisan 2024 kaynak: Mitsubishi

Yeni model, Captur ile aynı motor seçenekleriyle satılıyor. İlginç bir şekilde, Mitsubishi, Renault’un büyütülmüş 10.25 inç dijital gösterge panelini yeni modele taşımamış. Mitsubishi henüz pazar özel detayları veya fiyatlandırmayı açıklamadı. 

Mitsubishi’nin Avrupa’daki ASX modeli, sadece 19 ay önce Renault Captur’ın yeniden markalanmış bir versiyonuna dönüşmüştü. Yeni ASX, yerini aldığı alt kompakt SUV gibi neredeyse tamamen Renault’un ikizine benziyor. 

Yeni modelin fotoğrafları ilk olarak Mitsubishi Motors tarafından Hollanda’da paylaşıldı. Captur ile benzer şekilde, en önemli tasarım değişiklikleri, önceki modelin ıstakoz pençesi şeklindeki farlarının yerine güncellenmiş farlarla yapıldı. Ancak Mitsubishi, yeni modelin üzerine logosunu yapıştırdıktan sonra işi bitirmemiş. ASX’in ön ızgarası, Captur’unkinden önemli ölçüde farklı ve daha büyük bir açıklığa ve parlak siyah bir tasarıma sahip. Yan taraflarda önemli bir değişiklik yapılmadı. Arka tarafta ise Mitsubishi yazısı ve siyahla kaplanmış alt tampon en belirgin değişiklikler olmuş. 

2024 ASX’in kabininde Mitsubishi logosu ve bazı yeni grafikler bulunuyor, ancak değişiklikler bu kadar. Captur ile aynı 10.4 inçlik bilgi-eğlence ekranına sahip olsa da, Renault’un yeni 10.25 inçlik dijital gösterge paneline sahip değil ve bunun yerine daha küçük bir 7 inçlik ekranı var. Ana standart özellikler arasında kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto, sürücü dikkat monitörü, acil şerit takip asistanı ve akıllı hız asistanı bulunuyor. 

Bazı versiyonlar ayrıca 8 yıl garanti ile geliyor. Yeni ASX’in pazar özel detayları henüz açıklanmadı, ancak Mitsubishi’nin Hollanda web sitesi, giriş seviyesi 1.0 litrelik üç silindirli turbo motor ile sunulacağını gösteriyor. Bu motor, 90 beygir güç ve 160 Nm tork üretiyor. Ayrıca hafif hibrit 1.3 DI-T de sunuluyor ve altı ileri manuel şanzımanla 140 HP ve 260 Nm tork üretiyor, bu motor yedi ileri otomatik şanzımanla 160 HP ve 270 Nm tork üretiyor. Mitsubishi ayrıca iki elektrik motoru ve 1.2 kWh bataryaya sahip 1.6 litrelik hibrit bir motor sunuyor, bu motor 145 HP  üretiyor. Captur da aynı motorlarla sunuluyor