yukarı

Mini Countryman 2025: Dört çeker elektrikli

Amiral gemisi Mini Countryman SE ALL4, 313 HP güç üreten iki elektrik motorundan güç alıyor.

24 Ekim 2023 kaynak: Mini

Mini'nin Eylül ayında Münih'te düzenlenen IAA Mobilite Fuarı'nda 2025 Countryman'i tanıtmasının ve geçtiğimiz ay New York'ta otomobilden bir kesit sunmasının ardından, otomobil üreticisi şimdi de yeni Countryman SE ALL4'ü tam olarak tanıttı.

Yeni Countryman ailesinin temelini BMW X1/iX1 ve BMW 2-Serisi Active Tourer gibi modellerde kullanılan BMW Group'un UKL mimarisi oluşturuyor. Giriş seviyesi modeller 201 HP güç ve 250 Nm tork üreten tek bir elektrik motoruyla geliyor ancak müşterileri asıl heyecanlandıracak olan SE ALL4 versiyonu. Mini bu aracı "çok yönlü bir maceracı" ve "yeni yollar keşfetmek için güvenilir bir yol arkadaşı" olarak tanımlıyor. Bu biraz zayıf bir halkla ilişkiler söylemi olabilir ama SE ALL4 kesinlikle tüm elektrikli Mini'ler arasında en kapsamlısı gibi görünüyor.

Countryman SE ALL4'ü 313 HP güç ve 494 Nm tork üretmek için bir araya gelen bir çift elektrik motoru kullanıyor. Bu motorlar EV'ye dört tekerlekten çekiş sağlıyor ve 5,6 saniyede 100 km/s hıza ulaşmasını ve 180 km/s azami hıza ulaşmasını sağlıyor. Motorlara güç sağlayan 66,45 kWh'lik batarya paketi 130 kW DC şarjı destekliyor, yani batarya 30 dakikadan kısa bir sürede %10-80 arasında doldurulabiliyor.

SE ALL4'ün dış tasarımı temel Countryman E'den önemli ölçüde farklıdır ve daha sağlam ve yetenekli kişiliğini yansıtıyor. Bu değişiklikler ön tarafta, pratiklikten çok görünüm için var olan ancak yine de hoş bir dokunuş olan bir kızak plakası ile başlıyor. Bronz renkli jant kanallarına sahip 20 inçlik benzersiz bir jant seti de SE ALL4'te standart olarak sunuluyor.
 

Hem Countryman E hem de Countryman SE ALL4 aynı iç mekanı paylaşıyor. En belirgin özellik, tüm bilgi-eğlence sistemlerini barındıran yuvarlak 9,4 inç OLED ekran. Mini ayrıca yeni otomobilin gösterge panelini, kapı panellerini ve orta konsolunu elden geçirerek, hepimizin bildiği ve sevdiği retro titreşimlerden bazılarını ortadan kaldırmadan daha modern bir his sağladı.