yukarı

Mini Countryman 2024: Daha büyük ve daha elektrikli

Mini'nin kompakt SUV'unun üçüncü nesli de geleneksel motor ile yollara çıkacak.

01 Eylül 2023 kaynak: Mini

Mini, yeni Cooper'ın yanı sıra yeni Countryman'in de lansmanını yaparak Münih'te düzenlenecek olan IAA Mobilite Fuarı'nın yıldızları arasında yer aldı. Mini'nin sunduğu en büyük ve en geniş araç, selefine kıyasla tüm boyutlarda büyürken, evrimsel bir tasarım ve minimalist bir iç mekana sahip. Üçüncü nesil SUV, tek ve çift elektrik motorlu iki sıfır emisyonlu versiyonla tanıtıldı, ancak benzinli ve dizel seçenekleriyle de sunulacak.

Countryman, 4.429 mm uzunluğuyla premium kompakt SUV segmentinin merkezinde konumlanıyor. Bu, yerini aldığı modele kıyasla 13 cm daha uzun, ekstra 6 cm yükseklik ve biraz daha geniş izler ona daha hakim bir yol duruşu sağlıyor. Daha büyük ayak izine rağmen gövde, önceki nesildeki 0,31 cd'lik sürtünme katsayısına kıyasla elektrikli versiyonlar için 0,26 cd'lik sürtünme katsayısı ile her zamankinden daha aerodinamik.

Yeni Countryman, Mini'nin "Karizmatik Sadelik" olarak adlandırılan yeni tasarım dilini benimseyen ilk üretim modellerinden biri. Önceki nesillerin temel tasarım unsurları hala mevcut ancak karoserde daha az kıvrım ve daha keskin çizgilerle önemli ölçüde geliştirilmiş. Yeni yüzün büyük bir kısmı gövde renginde olmasına rağmen daha büyük bir sekizgen ızgaraya sahip. Daha küçük LED farlar bombeli şeklini kaybetmiş ve eskisinden daha yüksek konumlandırılmış.

Yüzer kapak tarzı tavan ve yatay kemer çizgisine sahip "çevresel siyah bant" tavan hala mevcutken, farklı C sütunu tasarımı donanımlar arasında bir farklılaşma aracı olarak çalışıyor. Jantlar da 17 inçten başlayan daha küçük seçenekler olmasına rağmen 20 inçe kadar daha büyük. Diğer dikkat çekici detaylar arasında uzatılmış arka çıkıntı, gömme kapı kolları ve tekerlek kemerlerinin etrafında daha ince plastik kaplamaya sahip kutu gibi çamurluklar yer alıyor.

Arkada, daha ince Matrix LED arka lambalar hala Mini'nin imzası olan Union Jack grafiklerine sahip ve arka spoyler daha belirgin. Tasarımcılar, çevresel nedenlerle bir zorunluluk haline gelen bir eğilim olarak dış kısımdaki tüm krom aksanları çıkardılar. Temel Essential, orta sınıf Classic, daha zarif Favoured ve daha sportif John Cooper Works olmak üzere her biri benzersiz tasarım ve donanım özelliklerine sahip dört donanım seviyesi mevcut.

İçeride her şey, daha az düğme, dokuma tekstil yüzeyler ve en son teknoloji parçalarıyla geçmişteki Mini'lere kıyasla daha sade görünüyor. Bu arada, ince çerçeveli yeni 9,4 inç dairesel OLED ekran, bilgi-eğlence dokunmatik ekranı ve dijital gösterge paneli olarak ikiye katlanıyor. Android tabanlı Mini İşletim Sistemi 9 ile çalışıyor, Spike adlı yapay zeka tabanlı bir sanal asistanı entegre ediyor ve sofistike ortam aydınlatmasıyla da senkronize edilen 8 mevcut Deneyim Modu ile yapılandırılabiliyor. Direksiyonun arkasında bir ekran olmasa da Mini, gözlerini yoldan ayırmak istemeyenler için opsiyonel bir head-up display sunuyor.
 

Orta konsolda, klima kontrolleri dokunmatik ekrana entegre edilmiş olsa da, en önemli işlevlere (el freni, vites seçici, başlat/durdur tuşu, deneyim modu seçici, ses düğmesi) ayrılmış 5 anahtarlı bir geçiş şeridi bulunmakta. Kapı cepleri, zemin ve paspaslar geri dönüştürülmüş polyesterden yapılmış ve iki renkli süslü tasarım özel olarak geliştirilmiş bir örme işleminin sonucu. Bir başka ilginç ayrıntı da, düz taban trendine direnen çok işlevli direksiyon simidinin üçüncü kolu olarak görev yapan isteğe bağlı tekstil kayış. Pratiklik ayrıca daha büyük bardak tutucular, akıllı telefonlar için özel bir kese ve orta tünelde isteğe bağlı bir saklama kutusu ile geliştirilmiş.
 

Pratiklikten bahsetmişken, İngiliz otomobil üreticisi Countryman'in "mevcut en geniş ve en ferah Mini modeli" olmasıyla övünerek aile dostu karakterini vurguluyor. Arka koltuk sırası 13 cm ileri geri kayarak bacak mesafesine veya bagaj alanına öncelik verirken (tıpkı BMW X1'de olduğu gibi), arka koltuk arkalığı altı pozisyonda ayarlanabiliyor.
 

Omuz mesafesi önde 3 cm ve arkada 2,5 cm artmış. Son olarak, bagaj ekstra bir zemin altı bölmesiyle 460 lt ile 1.450 lt arasında değişmekte. Bu rakamlar bir önceki nesle kıyasla sırasıyla 55 lt ve 175 lt artışı temsil etmekte.
 

Yeni Countryman, BMW Group'un üçüncü nesil BMW X1/iX1 ve ikinci nesil BMW 2-Serisi Active Tourer'ın temelini oluşturan UKL mimarisinin geliştirilmiş ve genişletilmiş bir versiyonuna dayanıyor. Elektrifikasyon konusundaki kararlılığını gösteren Mini, ilk olarak yeni Countryman'in E ve SE takma adlarını taşıyan iki tamamen elektrikli versiyonunu tanıtmayı seçti.
 

Mini 2030 yılına kadar sadece elektrikli araç üreten bir marka olmaya kararlı, bu da geleneksel motor ile çalışan modeller için bolca zaman kaldığı anlamına geliyor. Bu bağlamda şirket, Countryman'in benzinli ve dizel motorlarla da satışa sunulacağını doğruladı. Countryman C, giriş seviyesi önden çekişli benzinli model olacak ve daha güçlü Countryman S ALL4, performans odaklı Countryman JCW ve daha tutumlu bir dizel motorlu versiyonla birlikte sunulacak.
 

Bu noktada detaylandırılmayan içten yanmalı motorlar, büyük olasılıkla hafif hibrit seçenekler de dahil olmak üzere mekanik olarak ilgili BMW X1'inkileri yansıtacaktır. Bir önceki nesilde sunulan plug-in hibrid ise BEV'ler tarafından kullanım dışı bırakıldığı için resmi olarak ürün gamından çıkarıldı.
 

Biraz daha geniş izlerden ve daha uzun dingil mesafesinden yararlanan Mini mühendisleri, daha hantal gövdeye rağmen sportif ancak konforlu bir sürüş hedeflemiş. Ayrıca, standart kurulumun yanı sıra, SUV'u yere 15 mm yaklaştıran frekans seçici amortisörlere sahip isteğe bağlı Adaptif Süspansiyon da bulunmakta.
 

Son olarak Mini, Countryman'i 60 km/s hıza kadar belirli rotalarda eller serbest sürüş özelliği, otomatik park etme ve otoyol çıkışından önce sağ şeride geçmek için yarı otomatik bir işlev gibi sofistike sistemler de dahil olmak üzere Seviye 2'ye hazır ADAS ile donattı.
 

Countryman, Kasım 2023'ten itibaren BMW X1/iX1 ile birlikte Almanya'nın Leipzig kentindeki BMW Group fabrikasında üretilecek. Fiyatlandırma henüz açıklanmadı ancak eskisinden daha pahalı olmasını bekliyoruz. Countryman'in rakipleri arasında mekanik olarak BMW'nin yanı sıra Mercedes GLA/EQA, Audi Q3 / Q4 e-tron, Volvo XC40 ve Alfa Romeo Tonale gibi diğer premium kompakt SUV'lar yer alıyor.