yukarı

Mini Cooper EV: Mini mi yoksa bebek BMW mi?

Mini, iki kapılı hatch modelini Mini Cooper olarak yeniden markalaştırıyor.

01 Eylül 2023 kaynak: Mini

Mini'nin ne olduğuna dair fikrin bundan sonra biraz yeniden düşünülmesi gerekebilir. Sofistike bir tasarım revizyonu, özel EV mimarisi ve içeride eski ile yeninin parlak birleşimi, yeni Mini'nin tüm bir nesli atlamış gibi hissettiriyor.
 

İsim bile değişti. Bundan böyle Mini hatch Cooper olarak bilinecek. Bu isim daha önce çoğu pazarda sadece hatch'in belirli versiyonlarına uygulanıyordu. Ancak Mini serisindeki diğer araçlar da bugün tanıtılan yeni Countryman de dahil olmak üzere performanslı JCW (John Cooper Works) donanımı seçildiğinde Cooper adını kullanacak.

Cooper EV, her ikisi de önden çekişli ve her ikisi de alışkın olduğumuz Cooper ve Cooper S ICE Mini'lerden daha fazla kas gücüne sahip iki konfigürasyonda geliyor. Serinin en altında, tek motoru 184 HP ve 290 Nm tork üreten, 7,3 saniyede 100 km/s hıza ulaşabilen ve 40,7 kWh bataryasının tam şarjıyla 305 km yol kat edebilen Cooper E yer alıyor. Mevcut elektrikli Mini Cooper SE güç ve performans açısından onunla eşleşiyor, ancak 233 km WLPT menzili karşılaştırıldığında zayıf görünüyor.

Cooper SE'ye geçtiğinizde Mini'nizin tek motoru artık 218 HP ve 330 Nm güç üretiyor, hızlanma süresi 6,7 saniyeye düşüyor ve 54,2 kWh'lik daha büyük bir batarya menzili 402 km’ye çıkarıyor. SE aynı zamanda daha hızlı bir şarj oranına sahip (95 kW'a karşı 75 kW), ancak mutlak anlamda hala yavaş ve daha büyük bataryası, her ikisinin de yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar doldurmak için aynı 30 dakikaya ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor. Alternatif olarak 11 kW AC kaynağına bağlayabilirsiniz.

Cooper'ı asla bir Mini'den başka bir şeyle karıştırmayacaksınız. Tek ihtiyacınız olan o yüze bir bakış. Ancak bu çok daha olgun, sofistike bir Mini ve retro şablonundan uzaklaşarak çok daha premium bir havaya sahip bir şey sunuyor.
 

Bir zamanlar kıvrımların olduğu yerde daha düz çizgiler var ve plastik eklentiler veya krom süslemeler yerine boyalı metal yüzeylere daha fazla vurgu yapılıyor. Sanki eski Mini spor kıyafetlerle donatılmıştı ve yeni Mini'de tasarımcı gömleği ve pantolonu var. Ancak bu spor salonunda bilenmiş kasları göstermek için kesilmiş. Yontulmuş, neredeyse BMW M2 benzeri arka bölümlere, süssüz tekerlek yuvalarına ve şık gömme kapı kollarına bir göz atabilirsiniz. Bu bizim bildiğimiz Mini değil. Bu gerçek bir bebek BMW.

Izgara eski elektrikli Cooper SE'den çok farklı değil, ancak yükseltilmiş orta bölümü, yanıp sönen ön far gözleri ve yeni üçgen şekilli arka lambaları ile geniş kaput, daha güçlü, daha yetişkin bir görünüme katkıda bulunuyor ve isteğe bağlı 17 veya 18 inç jantlarla sunulacak.
 

Dışarıdan bu kadar farklı görünen bir Mini, aynı derecede radikal bir iç revizyonu hak ediyor ve tasarım ekibi hayal kırıklığına uğratmıyor. Dış tasarım retro köklerinden uzaklaşırken, kabin de tam tersi bir yol izleyerek, orijinal 59 model Mini'deki hız göstergesi gibi şekillendirilmiş, alametifarikası olan merkezi dokunmatik ekran gibi klasik tasarım unsurlarına yeni bir soluk getirmek için modern teknolojiyi akıllıca kullanmış.

2024 model otomobil ilk kez, tek fiziksel ekran olan tamamen dairesel bir OLED dokunmatik ekran sunuyor. Yine de ortadaki ekrana bakmak zorunda kalmak güvensiz ve rahatsız edici, bu nedenle BMW, şık ön panelin sadeliğini bozmadan normalde dijital bir gösterge grubundan beklediğiniz tüm bilgileri sunan isteğe bağlı bir baş üstü ekranı ekledi. Ve ekranı fiziksel olarak çalıştırmak için elinizi uzatmaktan kurtarmak için, Cooper, avatarı bir Mini veya Spike adında bir köpek şeklinde olabilen sesle etkinleştirilen Akıllı Kişisel Asistan ile birlikte geliyor.
 

İki motor seçeneğine ek olarak, yeni Cooper dört donanım seçeneğiyle geliyor. En alt basamaktaki Essential donanım siyah spor koltuklar, gösterge panelinde sade bir tekstil bant ve hem içeride hem de dışarıda siyah ızgarayla kontrast oluşturacak şekilde tasarlanmış gümüş süslemelere sahip. Sırada, kapılar ve ön panel için iki tonlu tekstil kumaş, iki kollu yerine üç kollu direksiyon simidi ve sentetik deri döşemeye sahip Classic donanım var.
 

Favoured donanım, ön panel ve kapı kumaşında iki tonlu balıksırtı deseninin yanı sıra delikli Vescin spor koltuklar ve gümüş ızgara sunarken, JCW serisinin en üst modeli her şeyi bir ton daha koyulaştırıyor. Siyah suni deri spor koltuklar için kırmızı dikişler, parlak siyah bir ızgara ve Chili Red tavan veya siyah kaput şeritleri seçilerek vurgulanabilen daha agresif ön ve arka tamponlarla birlikte geliyor.
 

Ancak karakter değiştirme olanakları burada bitmiyor çünkü sürücüler yedi sürüş modu arasından seçim yapabiliyor. Üç ana mod (Core, Green ve Go-Kart) gaz tepkisini, yenilenme seviyesini, sentezlenmiş müziği ve bilgi-eğlence ekranının görünümünü değiştirmenize izin verirken, diğer dört mod (Balance, Timeless, Personal ve Vivid) kişiselleştirme damarına daha derinlemesine girmenize, hatta ekrana kendi resimlerinizi eklemenize izin veriyor.
 

Mini yeni Cooper'ların fiyatlarını açıklamadı, ancak otomobiller önümüzdeki hafta Münih otomobil fuarında halka tanıtıldığında daha fazlasını duymayı bekleyebiliriz. Avrupa satışları muhtemelen 2024 baharında başlayacak.