yukarı

Michelin'den Le Mans 24 yarışında 23. zafer!

Le Mans 24'teki peşpeşe 23. zaferini Uzun Ömürlülük Rekoru ile taçlandıran Michelin, dört kategorinin tamamında galip geldi...

kaynak: Michelin Motorsport WEC

Yüksek performans lastiklerinde dayanıklılık ve konforu buluşturan lastik devi Michelin, motor sporlarında ‘dayanıklılık yarışı’ olarak bilinen ve 88. kez düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı'nda arka arkaya 23. zaferini kazanırken, uzun ömürlülük rekorunu da kırdı.

 

Michelin Le Mans 24 Saat Yarışı'nda 23. zaferini kazanırken, Uzun Ömürlülük Rekoru'nu da kırdı_arabazzi.com

 

Hız kadar dayanıklılık ve verimliliğin de deneyimlendiği yarışta, Sébastien Buemi, Brendon Hartley ve Kazuki Nakajima'dan oluşan takım 8 Numaralı Toyota TS050 Hybrid ile birinci olurken, Norman Nato, Gustavo Menezes ve Bruno Senna'dan oluşan 1 numaralı Rebellion R13 Gibson ikinci, Mike Conway, Kamui Kobayashi ve José María López'den oluşan 7 numaralı Toyota TS050 Hybrid ise üçüncü sırayı aldı.

 

Michelin, Le Mans 24 2020'de dört kategorinin tamamında galip geldi_arabazzi.com

 

Bu sonuçlarla Michelin podyumunun tamamına hakim olurken, Toyota Gazoo Racing üst üste üçüncü zaferini elde etti.

 

Bu yarışın çok özel olduğuna dikkat çeken Michelin’in Dayanıklılık Yarışı Program Müdürü Pierre Alves: “Koşullar beklediğimizden de iyiydi. Öyle ki yağışlı hava lastik stoklarımıza dokunmadık bile. Minimum hava sıcaklığı ve sırasıyla 17°C ve 19°C'lik pist sıcaklıklarıyla genelde oldukça rahat koşullar söz konusuydu. Bu durum partnerlerimizin lastiklerinin performansını sonuna kadar kullanmalarına olanak sağladı” açıklamasıyla yorumladı bu yılki Le Mans 24 performanslarını.

 

Michelin'den Le Mans 24 2020'de çifte zafer_arabazzi.com

 

Lastik Mesafesi Rekoru da Michelin'den

 

2020 Le Mans 24'te 1 numaralı Rebellion R13 Gibson ile yarışan Gustavo Menezes, 2011'de Benoît Tréluyer'nin kırdığı eski Lastik Mesafesi Rekoru'nu da egale etti. Kendisinden önceki Audi Sport sürücüsü gibi Menezes de beş etapta toplam 55 turu, yani 750 km'yi aynı Michelin setiyle tamamladı.

 

Rebellion R13 Gibson ile yarışan Gustavo Menezes, Michelin ile lastik mesafesi rekorunu kırdı_arabazzi.com

 

Üstelik, American Rebellion sürücüsü bu mesafeyi ciddi anlamda daha yüksek bir ortalama hızla tamamladı. Menezes, pit stoplara giriş çıkışta harcanan zaman ve iki sarı bayrak cezası dahil 3 dk 25,180 sn ortalama tur süresiyle, ortalamada 240 km/sa. hıza ulaştı.

 

Michelin'den Le Mans 24 Saat Yarışı'nda arka arkaya 23. zafer_arabazzi.com

 

Bu yılki Le Mans 24 Saat yarışının sonunda akılda kalanlar, bir lastiğin performansının yol tutuş kabiliyetiyle sınırlı olmadığı, fren mesafesi, direksiyon hassasiyeti ve yüzey koşulları ne olursa olsun etkin çekiş sağlamanın önemi oldu.

 

Michelin Le Mans 24 2020'nin dayanıklılık sınavından geçti_arabazzi.com