yukarı

MG4 EV, 452 km menziliyle rekabete girmeye hazırlanıyor

MG, eylül ayında İngiltere'de piyasaya sürülecek yepyeni modeli MG4 EV'nin ilk resmi fotoğraflarını yayınladı.

04 Temmuz 2022 kaynak: MG

MG4 EV, farklı segmentlerde birçok yeni modeli destekleyecek Modüler Ölçeklenebilir Platform (MSP) mimarisiyle yollara çıkan ilk model olacak. Tahmin edilebileceği gibi, birkaç crossover tasarım ipucu ile beş kapılı bir hatchback gövdeyle yollara çıkacak.

Önde, MG tasarımcıları, yakın zamanda makyajlanmış MG5 EV'yi andıran agresif LED farlar ve ön tampondaki aerodinamik çizgilerle ızgarasız bir tarz seçmişler. Profil, yan marşpiyelerde bir doz plastik kaplama ile şekillendirilmiş ve arka camla görsel olarak bağlantılı yan camlara sahip.

Arkada, tam genişlikte LED stop lambaları, cam tavan nedeniyle tavan çizgisinin devamı gibi görünen iki parçalı bir arka spoyler ile Toyota Yaris'e biraz benziyor. Arka tampon, alüminyum tarzı bir koruma plakasına sahip ve aero tarzı tekerlekler, muhtemelen konforu artırmak için yüksek profilli lastiklerle donatılmış.Kabinin içinde, mevcut EV trendine uygun olarak tamamen dijital bir gösterge paneli bulunuyor. Bağımsız bilgi-eğlence dokunmatik ekranı oldukça büyük görünüyor ve altında fiziksel düğmeler var. Orta konsol, kablosuz bir şarj pedi ve dairesel bir düğme ile sınırlı. İki kollu direksiyon simidi, arkasında küçük bir bağımsız dijital gösterge paneli ile Skoda'dan gördüğümüze benziyor. Ayrıca birkaç bardak tutucu, büyük kapı cepleri ve Honda tarzı havalandırma kanallarını da görebiliyoruz.Daha da önemlisi, MG4 EV güvenlik, teknoloji ve verimlilikte en son güncellemeleri getirecek bir arkadan itiş EV'ye özel mimari olan yeni Modüler Ölçeklenebilir Platformu’nu (MSP) kullanacak. Sadece 110 mm'lik pil yüksekliği ve 50:50 ağırlık dağılımıyla platformun daha iyi yol tutuşu sunduğu söyleniyor.

Başlangıçta, MG4 EV, 51 kWh veya 64 kWh olmak üzere iki pil kapasitesiyle satışa sunulacak ve 350-452 km WLTP menzili sunacak. Model, arkaya monte bir elektrik motoruyla donatılacak, ancak platform, öne monte edilmiş ikinci bir elektrik motorunun potansiyel olarak eklenmesiyle dört tekerlekten çekişe hazır olacak. MG ayrıca, platformun aracın yaşam döngüsü boyunca “akü değiştirme sistemleri dahil gelecekteki teknolojiler” ve kablosuz güncellemelerle uyumluluğundan da bahsetti.Otomobil üreticisi, yeni mimarinin hatchback'ler, SUV'ler ve spor otomobiller dahil olmak üzere çeşitli farklı modelleri destekleyeceğini ve MG Cyberster'ın üretim versiyonuna atıfta bulunacağını öne sürdü. Geniş bir segment yelpazesini kapsayan 2.650 mm ile 3.100 mm arasındaki dingil mesafesi uzunluklarıyla uyumlu olacak.

MG, yakında MG4 EV'nin özelliklerini ve fiyatlandırmayı açıklayacak. Rakipler arasında VW ID.3, Kia EV6, Hyundai Ioniq 5 ve tamamen elektrikli hatchback'ler ve crossover'lar yer alacak.