yukarı

MG4 Electric Türkiye’de: 204 hp, 435 km menzil...

Uygun fiyat ile bazı üstün özellikleri buluşturan MG4 Electric, lansmana özel 969.000 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye'de

30 Nisan 2023 kaynak: MG

MG’nin %100 elektrikli yeni modeli MG4 Electric, Türkiye’de 969.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Avrupa’da piyasaya giriş yaptığı günden itibaren dikkatleri üzerine çeken ve geniş kullanıcı kitlesine hitap eden MG4 Electric, Comfort ve Luxury olmak üzere iki farklı donanım seviyesi ile Türkiye yollarına çıkıyor.

Comfort versiyonda 170 hp güç ve 350 km menzil, Luxury donanımda ise 204 hp güç ve 435 km menzil seçenekleri sunan MG4 Electric, hem şehir içi hem de uzun mesafeli kullanımlara uygun olmasıyla dikkat çekiyor.Farklı platformlarda birçok kez “Yılın Otomobili” seçilen MG4 Electric, şehir içi kullanımlarda 577 km’ye varan menzil sunabiliyor. Yakın zaman önce Euro NCAP güvenlik testlerinden 5 yıldız almayı başaran MG4 Electric’in her iki versiyonunda da MG Pilot teknolojik sürüş destek sistemleri standart olarak yer alıyor.

Geniş iç hacmi ile C segmentine giren modeli rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden biri olarak da arkadan itişli olması oluşturuyor. Doğan Trend Otomotiv, MG4 Electric için sunduğu 7 yıl araç ve batarya garantisinin yanında Valueguard Değer Koruma Programı ile modelin ikinci el değerini de güvence altına alıyor.

Marka, diğer modellerinde olduğu gibi MG4 Electric için de hemen teslim avantajı sağlıyor.MG markasının elektrikli otomobillerinin en dikkat çekici özelliklerinden biri olan V2L teknolojisi MG4 modelinde de bulunuyor. Bu özellik sayesinde MG4’ün bataryasındaki elektrik enerjisini bir kablo vasıtasıyla dışarıya aktarmak ve enerjisini paylaşmak mümkün.

Sessiz ve sıfır emisyonlu bir jenaratöre dönüşebilen MG4 bu özelliği ile dışarıya 3,3 kW gücünde elektrik enerjisi verebiliyor. Aynı anda birden fazla elektrikli cihazı çalıştırabilen MG4 ile başka elektrikli otomobilleri şarj etmek bile mümkün.

Kamp sevenlere elektiriği doğaya taşıma olanağı sunan V2L teknolojisi ile bir buzdolabını aralıksız 17 gün boyunca çalıştırılabilirlen, aynı anda su ısıtıcısı veya elektrikli ocak kullanılabiliyor. Otomobilin dahili hızlı şarj (AC) güçü 6,6 kW. Çok hızlı şarj (DC) kapasitesi ile modelin batarya doluluğu 40 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e ulaşabiliyor.4.287 mm uzunluk ve 2.705 mm’lik dingil mesafesi, beş kişilik bir aile için geniş kabin içi alan sunuyor. Comfort versiyonda 363 lt, Luxury versiyonda 350 litre olan bagaj hacmi, koltukların kullanım şekline bağlı olarak Comfort versiyonda 1.177; Luxury versiyonda ise 1.165 litreye kadar büyütülebiliyor. Bagaj hacmi de dahil olmak üzere toplamda 28 adet saklama alanı sunuluyor.

MG4 Electric; Pebble Black, Dover White, Medal Silver, Andes Grey, Diamond Red, Surfing Blue ve Fizzy Orange gövde renklerinde tercih edilebiliyor. Tavanı siyah olması ile dikkat çeken çift renkli Luxury versiyonda gri ve siyah olmak üzere iki farklı döşeme renk seçeneği bulunuyor.MG4 Electric’in iç mekanı minimalist bir tasarıma sahip. Havada asılı duran orta konsolun tasarımı, kabin içi ferahlığı güçlendiriyor ve bu sayede alandan tasarruf ediliyor. Luxury versiyonda kablosuz şarj bölmesi de yer alıyor.

Çift kollu direksiyon simidinin yüksekliği ve derinliği ayarlanabilirken Luxury versiyonda ısıtma özelliği de ekleniyor. Luxury versiyonunda ısıtmalı ön koltuklar sunulurken, altı yönlü elektrikli sürücü koltuğu seçeneği de bulunuyor. Kokpitte tepki süresi düşük, çözünürlüğü yüksek 7’’ dijital gösterge ve 10.25’’ dokunmatik ekran göze çarpıyor.

Dokunmatik ekran Apple CarPlay ve Android Auto üzerinden akıllı telefonları, çeşitli araç işlevlerini, sürüş profillerini, klimayı ve şarj yönetimini bir araya toplarken sürücüye güncel olarak sürüşe bağlı detaylı hesaplamalar sonucunda elde edilen batarya doluluğu ve menzil bilgilerini sunuyor.MG4 Electric, bir dizi gelişmiş sürücü destek ve güvenlik sistemi ile donatılıyor. Ön Çarpışma Uyarısı (FCW) ve Otomatik Acil Fren Sistemi’ne (AEB) ek olarak, iki versiyonda da Adaptif Hız Sabitleme (ACC), Trafikte Sürüş Sistemi (TJA), Şerit İhlal İkazı (LDW) ve Şerit Takip Desteği (LKA) standart olarak sunuluyor. Ayrıca Akıllı Uzun Far Kontrolü (IHC) ve Trafik İşareti Tanıma özelliğine sahip Hız Asistan Sistemi (SAS) de bulunuyor.

Tüm bu işlevler MG Pilot adı altında gruplanmış durumda ve yarı otonom sürüş sağlıyor. MG4 Electric Luxury’de Comfort versiyonda sunulan MG Pilot teknolojik sürüş destek sistemlerine ek olarak sürüş konforunu artırıcı Kör Nokta Monitörü (BSD), Şerit Değiştirme Desteği (LCA), Arka Çapraz Trafik Uyarısı (RCTA), Kapı Açma Uyarısı (DOW), Dengesiz Sürüş Uyarısı (UDW) gibi özellikler de yer alıyor.MG4'ün üst donanımda sunulan 360 derece kamera sistemi sayesinde, sürücü etrafındaki ortamı ekrandan eş zamanlı olarak takip edebiliyor.