yukarı

MG3 2024 Hibrit: Gözüne Toyota Yaris’i kestirdi

MG serisinin en küçük üyesi baştan aşağı yenilendi ve Toyota Yaris Hybrid'i gözüne kestirdi.

26 Şubat 2024 kaynak: MG

MG, ürün gamında giriş modeli olarak hizmet veren MG3'ün yeni neslinin örtüsünü kaldırdı. Subcompact hatchback önemli bir görsel ve teknolojik makyajdan geçti ve sadece kombine 194 HP üreten yeni bir kendinden şarjlı hibrit motor ile sunuluyor.


 

Yeni MG3'ün keskin görünümünü daha önceki tanıtımlardan zaten biliyorduk. Şanghay'da tasarlanan hatchback, daha agresif yüz hatları ve yontulmuş karoseriyle daha büyük MG5 ve MG7 sedanların çizgilerini takip ediyor. 

4,113 mm uzunluğunda, 1,797 mm genişliğinde ve 1,502 mm yüksekliğinde olan yeni MG3, selefine kıyasla biraz daha uzun, daha geniş ve daha alçak. Şirkete göre, artan ayak izi daha geniş bir kabin ve rakip Toyota Yaris Hybrid'in bagaj alanından katlanarak daha büyük olan 293 lt'lik bir bagaj ile sonuçlanıyor. 

Tamamen dijital kokpit, 7 inçlik dijital gösterge paneli ve navigasyon ve Android Auto / Apple CarPlay bağlantısı ile standart olarak gelen 10,25 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence ekranından oluşuyor. Ayrıca orta konsolda bir dizi geçiş tarzı anahtar, dört USB bağlantı noktası ve direksiyon simidinde daha fazla düğme buluyoruz. Güvenlik donanımı, uyarlanabilir hız sabitleyici gibi sistemlere sahip MG Pilot ADAS paketini içeriyor. 

Sadece içten yanmalı motorlu selefinin aksine, 2024 MG3 sadece kendi kendini şarj eden hibrit formunda mevcut. Hybrid+ motorlar 102 HP güç üreten dört silindirli 1,5 litrelik benzinli motor, 136 HP güç üreten tek bir elektrik motoru, 1,83 kWh batarya ve üç vitesli otomatik şanzımandan oluşuyor. Sürücünün Eco, Standart ve Sport olmak üzere üç sürüş moduna erişimi var; bunlardan ikincisi 0-100 km/sa hızlanmayı 8 saniyede gerçekleştiriyor. MG3 aynı zamanda 4,4 lt/100km birleşik yakıt tüketimine sahip ve 100 g/km CO2 salınımı yapıyor.
 

Şasiye gelince, MG mühendisleri yeni bir süspansiyon kurulumuyla birlikte yol tutuş, sürüş rafineliği ve ses yalıtımında eski MG3'e kıyasla iyileştirmeler getiren yeni "ultra yüksek sertlik bileşenleri" ekledi.
 

Yeni MG3'ün kendinden şarjlı hibrit düzeneklere sahip rakipleri arasında Toyota Yaris, Renault Clio ve Honda Jazz yer alıyor. Segmentin geri kalanı ya hafif hibrit motorlarla (Peugeot 208, Opel Corsa ve Hyundai i20) ya da elektrikli olmayan motorlarla (VW Polo, Skoda Fabia, Seat Ibiza) sunuluyor.