yukarı

MG Marvel R: Pelerinsiz süper kahraman

Ekonomik elektrikli MG ZS ile satış listelerini zorlayan MG, cazibe ve teknik takviyeli SUV'u yeni Marvel R ile çıtayı yükseltti

08 Nisan 2021 kaynak: MG Motors

Sıfırdan başlamak da zordur ama bazen, yeniden başlamak çok daha zor olabilir. Sadece başkalarının değil, kendi kalıplarını, fikirlerini, önyargılarını kırıp yeniden yola çıkman gerekir.

Köklü İngiliz markası MG de tam olarak "yeniden" başlıyor son yıllarda. 2007'de Çinli SAIC tarafından alınıp hayata tutunuyor, küçük keyif otomobilleri markasından, rasyonel, ekonomik ve üstelik de modern modellerin markasına dönüşüyor ve %100 elektrikli SUV MG ZS ile adeta yepyeni aşamaya geçiyor...

MG Marvel R

Şimdi sıra kullanışlılık ve cazibe yönünde gelişmekte olsa gerek, geçen hafta, ikisi de %100 elektrikli bir "station wagon" bir de SUV tanıttı MG. İlki, yani MG 5, ilginç bir station ama bu kasa tipine nedense uzak olan Türk tüketisinin fikrini değiştirir mi pek emin olamadık.

Lakin, MG Marvel R'da durum farklı. Bakalım bu şık SUV, isminin çağrıştırdığı çizgi roman serileri kadar heyecanlı mı...

MG ZS EV'nin bir beden büyük, iki beden cazip hali sayılabilecek MG Marvel R, tasarım açısından küçük kardeşine hiç benzemiyor. Kaslı hatları, küt burnu, kapalı ön ızgarası ve boydan boya LED hatla birleşen parantez şekilli ön farlarıyla tam bir elektrikli SUV Marvel R.

MG Marvel R %100 elektrikli SUV

Profilden daha bir arabamsı hissettiren Marvel R, bu açıdan sanki son Ford Kuga'nın anlayışını benimsemiş. Arka çapraza doğru artan cazibede, stoplarda Audi e-tron ailesine yollanan selamın da payı var sanki.

4,67 m uzunluk ve 1,92 m genişliğiyle MG Marvel R kompakt sınıfın Peugeot 5008 gibi 7 koltuklu mensuplarına yakın ebatlarda. 2.80'lik aks mesafesiyle (ön ve arka tekerler arası) 5 kişilik iç mekânda bolca ferahlık bekleyebiliriz. Lakin, bu ölçülere karşın sadece 357 litrelik bagaj tercüme hatası gibi hissettiriyor.

MG Marvel R iç mekan

Tutucu sayılabilecek kokpit tasarımına karşın, 12.3 inçlik dijital gösterge paneli ve 19.4 inçlik dikey bilgi eğlence ekranı ile "Al sana ekran!" diyor Marvel R. Keşke ekrandan biraz alıp bagaja verseydin Marvel R, yarın bir gün Skoda Enyaq ile falan kıyaslayacaklar seni!..

Teknik taraftaysa önde bir, arkada iki elektrik motorundan 288 hp güç ve 665 Nm tork elde eden 0-100 derecesi 4,9 saniye! 0-50 km/s için ise sadece 1,8 saniye yeterli! Hızlı şarj noktasında %80 doluluğa 30 dakikada ulaşan bataryasıyla bu süper kahramanın WLTP normlarında menzili 400 km.

MG Marvel R 2021'de Türkiye'de satılabilir

MG Marvel R'ın bir diğer özelliği V2L, yani araçtan dış bir cihaza enerji aktarımı sistemi. "V2L" sayesinde, aracın yüksek voltajlı bataryasından elektrikli scooter, bilgisayar, aydınlatma ünitesi, hafif iş makinesi gibi harici elektrikli cihazlara ve hatta başka bir elektrikli otomobile enerji aktarmak mümkün olacak.

Bu yılın başında, MG'nin Türkiye'ye de geleceği haberiyle keyiflenen bizler, Marvel R'ın da 2021 bitmeden gelmesi için ısrar edildiğini bildirmekten mutluluk duyarız.