yukarı

Mercedes Vision AMG Concept: Mercedes elektrikte el yükseltiyor

Mercedes Vision AMG konsepti, 2025'te yollara çıkmaya hazırlanan yeni Porsche Taycan’ın şimdiden gözünü korkutuyor.

20 Mayıs 2022 kaynak: Mercedes

Mercedes-Benz, elektrikli geleceğe yoğun yatırım yapmayı ve üst düzey modellere odaklanma planlarını açıkladıktan hemen sonra Vision AMG konseptiyle gözleri bir kez daha üzerine çekmeyi başarıyor. Konsept, Mercedes’in şu anda geliştirilmekte olan tamamen elektrikli AMG modelleri için özel AMG.EA altyapısını kullanıyor ve 2025 yılında yollara çıkması bekleniyor.Mercedes-AMG CEO'su Philipp Schiemer, "Vision AMG, marka estetiğine sadık kalarak Mercedes-AMG'de elektrifikasyonun nasıl görünebileceğini muhteşem bir tarzda gösteriyor" dedi. "Çalışmanın aşırı oranları, performans için hayranlık ve tutku yaratıyor, AMG'nin amacı bu" diyerek sözlerini tamamladı.AMG'nin elinden çıkacak otomobil, grand tourer konseptine uygun olarak dört sütunsuz kapı ve arkada hatchback tarzı bir kapı ile üretime sokulabilir. Egzoz çıkışlarını andıran stoplar da üretime geçebilir. Dört kapısı ve yolcular için geniş alanı ile Vision AMG hem performans isteyenleri hem de ailecek yolculuk etmek isteyenleri mutlu edebilir. Her iki durumda da küçük bir otomobil olmayacağı kesin.5.100 mm uzunluğundaki konsept, bir Mercedes-AMG GT 4Matic 4 Kapılı'dan biraz daha uzun ve Porsche Taycan'dan 147 mm daha uzun. Bu boyutlar önemli, çünkü hem geniş iç hacme hem de zeminin altında, akslar arasında EQS'den önemli ölçüde daha alçakta bulunan oldukça büyük bir pil paketine izin verebileceği anlamına geliyor.Bu düşük sürüş yüksekliği Vision AMG'ye birkaç aerodinamik avantaj sağlıyor. Mercedes-AMG bile damla şeklinin onu Vision EQXX'e çok benzettiğini kabul ediyor ve tıpkı o otomobilde gibi bu da aktif aero olacak. Aero kaplamalı 22 inç jantlar ise Project ONE'da görülenleri belli belirsiz anımsatıyor.

Otomobil üreticisi henüz Vision AMG için menzilleri veya güç rakamlarını açıklamadı ve herhangi bir mantıklı tahminde bulunmak zor çünkü bu aktarma organlarını tamamen sıfırdan yaptığını açıkladı. Sadece AMG.EA platformu yeni olmakla kalmayacak, aynı zamanda özel yüksek performanslı yüksek voltajlı akü ve tahrik teknolojisi de yeni olacak. Bu, Mercedes'in yakın zamanda satın aldığı ve geleneksel radyal motorlardan yüzde 30'a kadar daha fazla tork yoğunluğu sunan eksenel akıllı motorlar üzerinde çalışan YASA ile birlikte inşa ediliyor.

Vision AMG'den sonra otomobil üreticisi, AMG.EA'da daha fazla araç üreteceğini açıkladı. Mercedes-Benz dış tasarım başkanı Robert Lešnik, “Tek bir model için yeni platformlar geliştirmiyoruz” dedi. Geleceğin neler getireceğine dair ayrıntıları paylaşmasa da, en azından bununla ortak noktaları paylaşan daha fazla AMG'ye özgü elektrikli model olacağını açıkladı.