yukarı

Mercedes makyajlı EQV, V-Serisi, Vito ve eVito'yu tanıttı

Mercedes'in geniş orta boy ailesi hafif görsel yenilikler ve daha fazla premium özellik kazandı.

27 Temmuz 2023 kaynak: Mercedes

Mercedes-Benz, yolcu ve ticari versiyonları da dahil olmak üzere tüm orta boy van ailesini hem içten yanması motor hem de tamamen elektrikli olarak yenileyerek eskisinden daha premium hale getirdi. Ürün yelpazesi EQV ve V-Serisi binek vanlarını, V-Serisi Marco Polo karavanı, Vito ve eVito LCV'leri içeriyor. Tüm modellerde hafif görsel değişiklikler ve elden geçirilen iç mekanlar ile daha fazla güvenlik, konfor ve teknoloji donanımı eklendi.

Modeller, 2014 yılında piyasaya sürülen ve ilk makyajını 2019 yılında alan üçüncü nesil V-Serisi'ni temel alıyor. Yeni güncelleme, önemli ölçüde daha büyük bir ızgara ve daha modern girişler içeren yeniden tasarlanmış bir ön tampon getiriyor. Her varyant, farklı döşeme ile birlikte ızgara için benzersiz bir tasarıma sahip. Tahmin edilebileceği gibi, yolcu odaklı V-Serisi ve EQV daha lüks görünürken, ticari Vito ve eVito giriş seviyesi formlarında boyasız tamponlarla daha faydacı bir yaklaşıma sahip.

Yeni jantlar (17, 18 ve 19 inç ölçülerinde), yeni bir renk paleti ve V-Serisi ve EQV'nin daha şık arka tamponu haricinde karoserin geri kalanı büyük ölçüde taşınmış. İsteğe bağlı olarak, V-Serisi için AMG Line ve Night paketleri ve elektrikli muadili için EQV paketi görünümlerini daha da renklendirebilir. Donanıma bağlı olarak, yolcu minibüsleri ızgaranın etrafında bir LED şerit ve Multibeam LED farlara sahip.

İç mekan, binek ve ticari seriler arasındaki bir diğer farklılaşma noktası. V-Serisi ve EQV, çift 12,3 inç ekran barındıran tek bir panele sahip dijital bir kokpit benimserken, gösterge paneli yeni klima menfezleri ve ortam aydınlatması sayesinde neredeyse Mercedes'in ana akım otomobil ve SUV tekliflerindeki kadar kaliteli görünüyor. Öte yandan Vito ve eVito, 10,25 inçlik dokunmatik ekran ve gösterge panelinde 5,5 ekran ile daha sade bir düzene ve seleflerine kıyasla daha az sade bir yaklaşıma sahip olsa da pratikliğe odaklanan bir gösterge paneli kurulumuna sahip.

Tüm modeller yeni MBUX bilgi-eğlence sistemine sahip. Ticari minibüsler bakım, kaza ve arıza yönetimi hizmetleri sunarken, binek minibüsler müzik akışı, Energizing konfor programları ve artırılmış gerçeklik ile navigasyon gibi özelliklerden yararlanıyor. Elektrikli modeller (EQV ve eVito) ön klimayı ve rota planlama ve şarj seçeneklerine sahip akıllı navigasyonu destekliyor.

Güvenlik kiti de Aktif Şerit Takip Asistanı, Akıllı Hız Asistanı ve Kör Nokta Asistanı gibi yeni ve geliştirilmiş sürücü yardım özellikleriyle yükseltilmiş. Aktif Mesafe Yardımcısı Distronic, EQV ve V-Serisi'nde standart olarak sunulurken, Vito ve eVito'da isteğe bağlı.

Şirket motorlarda herhangi bir değişiklikten bahsetmedi, bu da muhtemelen mevcut serinin devam edeceği anlamına geliyor. Bir hatırlatma olarak, önceki EQV 204 HP ve 362 Nm tork üreten tek bir elektrik motoruyla geliyordu. Elektrikli minibüs, EQV 250 için 60 kWh ve EQV 300 için 90 kWh olmak üzere iki farklı batarya kapasitesi ile sunuluyordu ve şarjlar arasında 418 km'ye kadar seyahat edebiliyordu. İçten yanma ile çalışan seride 1.7, 2.0 ve 2.2 litrelik turbo dizel dört silindirli motorlar yer alıyordu.

Mercedes bugüne kadar 40.000 elektrikli van sattı ve 2030 yılına kadar toplam van satışlarının yarısından fazlasını oluşturmalarını istiyor. İleriye dönük büyük bir adım, 2026 yılında Mercedes'in yeni nesil elektrikli orta boy ve büyük hafif ticarilerinin temelini oluşturacak olan yeni modüler ve ölçeklenebilir Van Elektrik Mimarisinin (VAN.EA) tanıtılması olacak.