yukarı

Mercedes GLB: Mercedes'i küp küp sevenlere

Mercedes G Serisi'ne karşı platonik duygular besleyip GLK'yı ince ince özleyenler... İşte Mercedes GLB!

kaynak: Mercedes

Mercedes SUV filosu, kompakt sınıftaki yeni oyuncu GLB ile şenlenmek üzere... Bizce mantıklı ve yüksek bir A Serisi olmanın ötesine geçemeyen GLA ile olgun GLC arasında, gerçek SUV hissi isteyen hali vakti yerinde ailelerin magnet gibi yapışacağı bir model Mercedes GLB... 

 

Kübik, yüksek ve nispeten düz hatlarıyla sürüden ayrılan Mercedes GLB, içeride de sınıf liderliğine oynayan kullanışlılık özellikleriyle donanmış. 

 

Kabin dışında her şeye, mesela motor bloğuna minimum alan ayıran Mercedes GLB, iç hacim konusunda en az büyük ve pahalı kardeşi GLC kadar iddialı. 

 

Bağımsız olarak ileri geri kayan arka koltuklar, 3. sırada 2 ek koltuk opsiyonu, istisnasi baş-diz mesafesi ve 560 lt. bagajıyla çok pratik bir kompakt SUV Mercedes GLB. Bu arada, 3. sıradakilerin boyunun 1.68'i geçmemesini bizzat Mercedes önermiş. 

Arka koltukları iki bağımsız parça halinde 14 cm ileri-geri kaydırıp bagaj hacmini ihtiyaca göre ayarlamak ve sırtlıkları tamamen yatırıp hacmi 1.755 litreye kadar çıkarmak mümkün olacak.

 

A Serisi'nin uzatılmış platformu üzerinde, yine A Serisi'nin kokpitinden güçlü esintiler ve Renault kökenli 1.3 turbo motoruyla (163 hp) yol alacak GLB'nin önden çekişli başlangıç versiyonu. 

 

Ki bu motor, GLC'ye niyetlenip 2.0 motorun vergisi nedeniyle üstünü çizen vatandaşlarımız için pek keyifli bir haber. 0'dan 100'e 9.1 saniyede çıkmak çoğu potansiyel GLB sahibi için yeterli olsa gerek. 

Vergiler bizi bozmaz diyenler için, 2.0 dizel motorun 150 ve 190 hp'lik seçenekleri, yine aynı hacimde, 224 hp'lik benzinli bir kardeşleri olacak. 

Avrupa'da ilk teslimatlar sonbaharın sonunda beklenirken, bizim hangi sonbaharı bekleyeceğimiz şimdilik meçhul. Avrupa satış fiyatı 35.000 Euro'lardan başladığına göre, GLA'yı baz alarak Türkiye fiyatının 350.000 TL ve üstü olmasını rahatlıkla bekleyebiliriz.