yukarı

Mercedes G580 EQ: 588 HP dört motorlu dev

G580 4,7 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor, ancak Mercedes önceliğinin arazi performansı olduğunu açıkladı.

24 Nisan 2024 kaynak: Mercedes-Benz

  • Dört motorlu düzenek 588 HP ve 1164 Nm güç üretiyor, sıfırdan 100 km/s hıza 4,7 saniyede çıkıyor.
     
  • 850 mm’lik sudan geçebiliyor ve tank dönüşleri yapabiliyor.
     
  • EQ teknolojili G580, EQ'nun bir etikete indirgendiği yeni EQ adlandırma stratejisini ilk örneği.
     
Bu yeni model, Benz'in ikonik arazi aracının tamamen elektrikli bir versiyonu ve şirketin yeni adlandırma stratejisini kullanan ilk Mercedes EV olma özelliği taşıyor. Beklediğimiz EQG rozetini almak yerine, resmi adı EQ Teknolojili G580… Gelecekteki Merc EV'lerde bundan daha fazlasını göreceğiz.
 

G-EV, 588 HP güç üreten dört motorlu bir elektrikli motorla geliyor, her motor 147 HP katkıda bulunuyor ve lüks tankı 4,7 saniyede 100 km/s çıkarmak için toplam 1.164 Nm tork sağlıyor. Ancak Mercedes, arazi performansının asıl öncelik olduğunu ve sonuç olarak G580 EQ'nun geleneksel motor ile çalışan G-sınıfını zorlu yollarda geride bırakabileceğini açıkladı. 

Dört motorun her biri kendi iki vitesli şanzımanına sahip, kaydırılabilir düşük oranlı bir şanzıman var ve G580'in motorları geleneksel diferansiyel kilitlerine ihtiyaç duymuyor, bunun yerine zorlu durumların üstesinden gelmek için ayrı motor kontrolü kullanıyor. Çekiş gücü o kadar iyi ki G, 35 derecelik bir eğimi aşabiliyor ve bataryası ve motor bileşenleri tamamen sızdırmaz olduğundan 850 mm'lik sudan geçebiliyor. Bu rakamlar geleneksel motor ile çalışan G sınıfının yapabildiğinden 150 mm daha fazla ve şarj portu daha yükseğe monte edilseydi daha da fazla olabilirdi. 

Arazi hileleri arasında Mercedes'in tank dönüşüne verdiği isim olan ve G580'in yerinde dönmesini sağlayan G-Turn, dönüş dairesini önemli ölçüde daraltmak için G'yi bir tekerlek etrafında döndüren G-Steering ve hızı yürüme hızının altına düşürebilen gerçekten zorlu arazilerden geçmek için bir sürünme modu yer alıyor.
 

Pürüzsüz ızgara, hava akışını iyileştirmek için yeniden profillendirilmiş kaput ve arka kapıdaki stepne tutucusunu şarj kablosu için bir yuvaya dönüştürme seçeneği dışında G580 EQ, yakın zamanda makyajlanan geleneksel motorlu G sınıfına çok benziyor. Hatta aynı temel şasi üzerine kurulu gövdeye sahip, ancak burada EQS sedandan alınan 116 kWh'lik batarya paketi yapısal bir şasi elemanı haline gelerek çapraz destek ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve karbon kalkanlarla korunuyor.
 

G580, 200 kW şarj hızlarını kaldırabiliyor ve 470 km iddia edilen bir elektrik menzili sağlıyor. Aerodinamik 0,48'den 0,44 Cd'ye düştü, ancak hala korkunç ve içten yanmalı G500 ile karşılaştırıldığında 600 kg artan devasa 3.085 kg boş ağırlık göz önüne alındığında bu menzil fena değil.
 

G580 EQ, Mercedes'in en yeni MBUX bilgi-eğlence sistemi ve ambiyans aydınlatması ile birlikte geliyor ancak anahtarsız giriş, sıcaklık kontrollü bardak tutucular, Burmester 3D surround ses sistemi ve şeffaf kaput kamera sistemi için ekstra ödeme yapmanız bekleniyor.
 

Temel donanımda Almanya'da 142.622 € olduğu düşünüldüğünde bu biraz fazla görünüyor, bu da onu geleneksel motor ile çalışan G500 ve G63 arasına koyuyor, ancak çok daha fazlasını harcamak kolay. İsteğe bağlı AMG-Line donanım 20 inç AMG jantlar, koşu bordları, paslanmaz çelik döşeme ve düz tabanlı spor direksiyon simidi ekliyor veya G'nizi Merc'in Manufaktur kişiselleştirme programına gönderebilirsiniz.
 

Alternatif olarak Edition One lansman modelini de satın alabilirsiniz. Bu size 192.524 € gibi yüksek bir fiyat getirecek ve burada görülen güney denizi mavisi magno da dahil olmak üzere sadece beş özel Manufaktur boya kaplamasıyla gelecek.