yukarı
mokka
mokka

Mercedes EQXX Concept: 1000 km menzil mi!

Mercedes'in verimlilik odaklı elektrikli konsepti EQXX Concept, 47.5 inçlik 8K ekranı ve 1000 km’lik menziliyle podyuma çıktı...

kaynak: Mercedes-Benz

Elektrikli geleceğe hoş geldin deyin, kaygıyı ortadan kaldırın ve tek şarjla 1000 km yol kat edebilen konsept elektrikli Mercedes-Benz Vision EQXX ile tanışın.Mercedes’in yeni elektrikli konsepti, 15 ay öncesine uzanan bir tanıtım kampanyasının ardından CES 2022 ile aynı zamana denk gelecek şekilde görücüye çıktı.

Mercedes'in odaklandığı ve aşmaya çalıştığı nokta özetle şu şekilde: Herkes daha fazla pil hücresi takarak menzili uzatabilir, ancak bu bir yandan da verimsiz bir harekettir. Zira daha büyük batarya, daha ağır bir otomobil anlamına gelir ve bu ağırlığı taşımak da bataryaya fazladan bir yük bindirirken, frenleme ve yol tutuşu da olumsuz etkiler.Bu bakış açısıyla EQXX, 1000 km menzile (EQS 450+'dan 270 km daha fazla) ve 100 km'de inanılmaz derecede yüksek (10 kWs'in altında tüketim) verimliliğe, ağırlığı azaltmaya ve aerodinamiği iyileştirmeye odaklanan akıllı teknolojilerle donatılmış.Bu inanılması güç rakamları 900 voltluk batarya takımı sağlıyor. Daimler'in F1 otomobillerinin arkasındaki beyin olan Yüksek Performanslı Güç Aktarma Organları (HPP) ve Mercedes-Benz Grand Prix ile geliştirilen batarya takımı, EQS 450+ yol modeliyle aynı, 100 kWs kapasiteli, ancak %50 daha küçük ve 495 kg ile daha hafif.Magnezyum jantlar, alüminyum alaşımlı fren diskleri, karbon ve camla güçlendirilmiş plastik kapılar ile 117 güneş enerjisi hücresini ağırlayan ince tavan panel gibi diğer püf noktaları toplam ağırlığı 1.800 kg'ın altında tutmaya yardımcı olmuş. Bu arada, toplanan güneş enerjisinin ideal bir günde EQXX'e 25 km menzil kazandırdığı bilgisini de ekleyelim.Diğer menzil artırma hileleri arasında düşük yuvarlanma dirençli lastikler ve sadece 0.17 Cd'lik bir sürtünme katsayısı sayılabilir. Üstelik gerçek yan aynalarla! Ayarlanabilir arka difüzörle desteklenen bu değerin seri üretimi devam eden eden düşük katsayılı otomobil olan Mercedes EQS'in 0,20'lik derecesinden çok daha başarılı olduğunu hatırlatalım.

Mercedes EQXX'in arka tekerleklere güç veren 204 hp'lik tek bir motordan güç alıyor. Bu da demek oluyor ki Mercedes'in yeni konsepti AMG tarzı bir sportiflik ya da hız değil, tamamen verimliliğe odaklanmış. Tabii bir de ekrana!..EQS'teki 56 inçlik "Hiper Ekran" kadar büyük olmasa da ön panelde üç yerine tek bir parçadan oluşan, 47.5 inçlik ve 8K çözünürlüklü devasa bir dokunmatik ekran yer alıyor. Konsepttir, geçer diyelim...EQXX, kaktüslerden elde edilen döşeme olan Dessertex'ten yapılan koltuklar dahil olmak üzere sürdürülebilir malzemeler konusunda büyük adımlar atıyor. Daha da yenilikçi olan, aracın altyapısında bahçe atıkları ve bebek bezleri içeren sürdürülebilir plastik kullanılmış.Ne dersiniz, Mercedes EQXX'in 1000 km’lik menzili, sizi bir elektrikli otomobile geçmeye ikna etmeye yardımcı olur mu?