yukarı

Mercedes EQE SUV 2024: 590 km’den fazla menzil, bolca teknoloji

Yeni Mercedes-Benz EQE SUV, 590 kilometreye kadar menzil ve bolca teknolojiyle tanıtıldı.

17 Ekim 2022 kaynak: Mercedes-Benz

EQE SUV'nin konumlandırılması kafanızı karıştırabilir. Basitçe söylemek gerekirse, EQE Sedan'ın yükseltilmiş versiyonu. Bu E-Serisi’nin elektrikli kardeşi olduğu anlamına geliyor. Umarız daha da kafa karıştırmamışızdır.

Normal versiyonun yanında piyasaya sürülen Mercedes-AMG EQE SUV, üç köşeli yıldızın ilk tamamen elektrikli performans SUV'u. Bir EV SUV üzerindeki AMG logosu gücü 687 HP'ye kadar yükseltiyor ve standart dört tekerlekten çekiş, AMG havalı süspansiyon, standart arka aks yönlendirme ve AMG ayarlı şasi ekliyor.EQE SUV’nin 3030 mm'lik aks mesafesi, aslında EQE Sedan'ınkinden 90 mm daha kısa. EQE SUV 4863 mm uzunluğa, 1940 mm genişliğe ve 1686 mm yüksekliğe sahip olup Sedan'dan 132 mm daha kısa. Mercedes, daha kısa aks mesafesinin otomobili daha çevik hissettirdiğini açıkladı, bu da 2600 kg civarında bir otomobil için oldukça büyük bir başarı. Koltuklar katlı haldeyken sunulan 520 litrelik bagaj alanı ile EQE SUV, EQC ile aşağı yukarı aynı alanı sunuyor.Tabii ki, EQE SUV'nin puanları geri aldığı yer, sunulan teknoloji altyapısı. Daha küçük sedan kardeşi gibi, EQE SUV da Mercedes'in tamamen geniş hiper ekranı seçeneğine sahip. Dolby Atmos ses ve HEPA filtre donanımlı bir hava filtreleme sistemi de eklenmiş.OTA güncellemeleri paketin bir parçasıyken, tüketicilere aynı sistem aracılığıyla belirli özellikleri güncelleme veya "kilidini açma" olanağı vaat ediliyor. Ayrıca, otomobilin kendi kişisel valesi olmasını sağlayan ve otomatik olarak park edebilen Akıllı Park Pilotu gibi düzenleyici onay verildiğinde belirli özelliklerin etkinleştirilmesine de izin verecek.Yol boyunca şarj duraklarından en iyi şekilde yararlanmak için rotanızı haritalandırabilen navigasyon sistemi de dikkat çekiyor. Her zamanki gibi bir sürü sürücü yardımı teknolojisi sunuluyor, Eco Assist ise rejeneratif frenleme gücünü çevredeki trafiğe göre otomatik olarak ayarlayarak kesintisiz tek pedallı sürüşe yardımcı oluyor. Önünüzdeki yola yardımcı işaretler veya uyarı sembolleri yansıtan Mercedes'in Dijital Işık far teknolojisi de oldukça dikkat çekiyor. "Sakin esinti" adı verilen yeni bir "ses manzarası" da var. Adından da anlaşılacağı gibi, "doğaya yakın" rahat bir ses sunduğu açıklandı.Artan menzil açısından, EQE SUV'nin 4Matic versiyonlarında, ön motor düşük yüklerde tamamen devre dışı kalarak otomobilin arkadan itişli olmasına ve pilden tasarruf etmesine olanak tanıyor. Aracın önde dört bağlantılı süspansiyonu ve arkada çok bağlantılı süspansiyonu ile birleştiğinde, otomobili çok daha küçük (ve muhtemelen daha hafif) araçlar kadar çevik hale getirdiği söylenen arka aks yönlendirme seçeneği de var.EQE SUV beş farklı şekilde sunulacak. AMG olmayan tarafta arkadan itişli EQE 350+ ve dört tekerlekten çekişli EQE 350 4Matic ve EQE 500 4Matic bulunuyor. AMG, EQE 43 ve bir EQE 53 sunacak. Tüm modeller, sedanda bulunanla aynı 90,6 kWh pili kullanıyor.

Motor serisi, EQE Sedan'ın çizdiği yolu takip ederken, güç çıkış rakamları da aynı. Giriş seviyesi 350+, 480–590 km'lik WLTP menzil aralığına katkıda bulunan arka aksta tek bir elektrik motoruyla en iyi menzili sunuyor. Bu motorla 288 HP güç ve 565 Nm tork elde ediyorsunuz. EQE 350 4Matic'e geçtiğinizde ve güç çıkışı aynı kalıyor, ancak ön aksa ikinci bir motor eklenmesi sayesinde tork 765 Nm'ye yükseltiliyor. Menzil WLTP’ye göre 459-558 km'ye düşüyor. Son olarak, en güçlü AMG olmayan EQE 500 4Matic’te sıra. Ayrıca dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip motor gücü 396 HP'ye yükseliyor ve tork 858 Nm'nin üzerinde. Menzil, WLTP’ye göre 460-547 km'ye iniyor.

Şarj açısından, EQE SUV, Porsche Taycan'ın DC maksimum 360 kW'sinin oldukça altında olan maksimum 170 kW'da güç alabiliyor. Mercedes, EQE SUV'nin 15 dakikalık DC şarjdan sonra maksimum 220 km seyahat edebileceğini, markanın ise akü paketlerini 10 yıl veya 250.000 km ile garanti edeceğini açıkladı. Yeni EQE SUV için fiyatlandırma, lansmanına yakın bir zamanda açıklanacak. Bu arada otomobiller aralık ayından itibaren ABD'deki Mercedes-Benz Tuscaloosa, Alabama fabrikasında üretime girecek. Tuscaloosa tesisi, daha büyük EQS SUV gibi diğer EQ modellerinden de sorumlu.