yukarı

Mercedes EQA ve EQB: Makyajla gelen parlaklık

Elektrikli crossover ve SUV yeni yıldız desenli ızgaraların yanında bir çok farklı yenilik sunuyor.

24 Ağustos 2023 kaynak: Mercedes

Mercedes EQA ve EQB süper otomobilleri aratmayan hızlanmalarıyla tanınmıyor, ancak kendilerine ait bir hız rekoru var. Lansmanından ilk makyajına kadar olan yarışta diğer tüm elektrikli araçları geride bıraktılar. Hafızanızı tazelemek için EQA (GLA crossover'ın elektrikli versiyonu) 2021 baharında tanıtıldı ve aynı yılın sonlarında satışa sunuldu, yani sadece birkaç yıldır Avrupa showroomlarında. GLB tabanlı EQB ise daha da taze, küçük kardeşinden birkaç ay sonra piyasaya çıktı.

 

Ancak şimdi her ikisine de Mercedes'in daha pahalı EQ elektrikli araçlarıyla uyumlu hale getirmek için mikro bir makyaj yapıldı. En belirgin olarak her ikisi de standart olarak markanın yıldızlarla süslü siyah ızgarasına ve DRL'leri birbirine bağlayan bir ışık şeridine, ayrıca tamponlarda ve arka lambalarda bazı değişikliklere sahip. Ancak, tek tek ele alındığında tam olarak manşetlere çıkmasa da, iki EV'yi daha cazip ve birlikte yaşamayı daha kolay hale getirecek çok sayıda başka küçük değişiklik de var.

Bilgi-eğlence sistemiyle başlayacağız çünkü bugünlerde pek çok alıcının birincil endişesi bu gibi görünüyor ve bunun iyi bir nedeni var. Biz otomobil tutkunları hala dokunmatik ekrandan ziyade 'otomobil' kısımlarıyla ilgileniyor olabiliriz, ancak bir otomobil üreticisi otomobili çalıştırmak için neredeyse tüm kontrolleri bu dokunmatik ekranın içine koymakta ısrar edecekse, iyi bir ekran olsa iyi olur.

 

Böylece hem EQA hem de EQB artık standart olarak çoğu pazarda standart olan 10,25 inçlik merkezi dokunmatik ekranla geliyor. Sistem, Benz'in MBUX yazılımının üç ekran tasarımı, 10 renk seçeneği ve Sıfır Katmanlı bir arayüz getiren en son sürümünü çalıştırıyor. Bu da aradığınız işlevi bulmak için milyonlarca menü arasında daha az kaydırma yapmanız anlamına geliyor. Akıllı telefonlar artık Apple CarPlay veya Android Auto'ya kablosuz olarak bağlanabiliyor, sesli asistanın trackpad'in kaybını telafi etmek için daha kullanışlı olduğu iddia ediliyor ve isteğe bağlı Burmester surround ses sistemi artık Dolby Atmos ve hareket halindeyken sizi sakinleştirmeye veya canlandırmaya yardımcı olacak ses 'deneyimleri' içeriyor.


Süslü Burmester hifi istiyorsanız sipariş formundaki kutuyu işaretlemeniz gerekecek, ancak Aktif Mesafe Yardımı Distronic hız yönetimi ve artırılmış gerçeklik navigasyonu gibi diğer donanımlar, araç fabrikadan çıktıktan çok sonra abonelik yoluyla veya doğrudan satın alınabilir ve bir hava güncellemesiyle etkinleştirilebilir. Mercedes, gelişmiş sensör teknolojisinin şeritte tutma özelliği ve park yardımcılarının bu sefer daha rafine çalıştığı anlamına geldiğini de söylüyor.

 

2024 EQB serisi, aynı batarya ve motorları kullandığı için EQA'nınki gibi yerini aldığı modele çok benziyor. Ancak, Mazda gibi diğer otomobil üreticilerinin makyajlarında gördüğümüz bir eğilim olarak, bazı bölgelerde mevcut olan temel EQB 250 ortadan kalkmış gibi görünüyor. Ürün yelpazesi artık tek motorlu 250+ ile başlıyor ve EQB 300 ve EQB 350 için çift motorlu, dört tekerlekten çekişli bir konfigürasyona yükseliyor.

 

EQB 250+ zaten daha büyük bir batarya (4Matics için 66,5 kWh'ye karşılık 70,5 kWh) ile geliyordu ve bu da serideki kilometre yiyen konumunun altını çiziyordu, ancak 2024 için yapılan bazı optimizasyonlar WLTP menzilini maksimum 506 km’den 536 km’ye çıkarırken, çift motorlu araçların her ikisi de 448 km’ye kadar çıkıyor, bu hala harika değil, ancak en azından 29 km bir artışı temsil ediyor. Hem EQA hem de EQB için maksimum DC şarj oranı hala 100 kWh olsa da, Benz'in daha büyük EV'lerinden ödünç alınan Tak ve Şarj teknolojisinin eklenmesi genel şarj sürelerini bir miktar hızlandıracaktır.


İki EV'deki diğer 2024 yükseltmeleri arasında beş koltuklu EQB'lerde römork bağlantısı seçeneği, üç sıralı versiyonlarda zaten mevcut olan bir şey ve direksiyon simidi ve iç döşemedeki revizyonlar yer alıyor.

 

Genel olarak, her iki araç için de çok küçük bir güncelleme, ancak bir EQA veya EQB sahibi olma fikrini zaten sevdiyseniz, bu değişiklikler bu fikri daha da sevmenizi sağlayabilir. Avrupa satışları bu sonbaharda başlayacak ve teslimatlar 2024'ün başlarında yapılacak..