yukarı

Mercedes CLE 2023: Kafa karıştıran coupe

CLE, hem eski C-Serisi hem de E-Serisi Coupe'lerin yerini alıyor ve BMW 4-Serisi rakibinden daha fazla iç mekan vaat ediyor

05 Temmuz 2023 kaynak: Mercedes

Otomobil üreticileri son 20 yılın çoğunu mevcut ürün hatları arasında yeni nişler bulmak veya yaratmakla geçirdi, ancak yeni CLE ile Mercedes diğer yöne gidiyor. Yeni iki kapılı hardtop, bir çırpıda hem eski C-Serisi hem de E-Serisi coupelerin yerini alıyor.

CLE adındaki 'E' harfinden de anlaşılacağı üzere, boyut olarak ikisinin arasında bir yerde, ancak E-Serisi'ne biraz daha yakın. Yani 2.865 mm dingil mesafesi onu en belirgin rakipleri olan ve eski C-Serisi Coupe ile rekabet eden BMW 4 Serisi ve Audi A5'ten daha uzun hale getiriyor. Kafa karıştırıcı, biliyoruz. Her neyse, eski C-Serisi Coupe ile karşılaştırıldığında CLE, 72 mm daha fazla arka diz mesafesi ve üç golf çantasını alabilecek bagajda 60 litre daha fazla bagaj alanı sunuyor.

Görsel olarak ve sadece ismi akılda tutarak daha fazla kafa karışıklığı yaratmak için, CLE, sivrilen bir burun, gövde renginde bir çevreye sahip nispeten dar bir ızgara (E sınıfı sedanın aksine) ve ikiz çıkıntıları güçlü bir V6 veya V8'e işaret eden bir kaput dahil olmak üzere mevcut C-Serisi sedan ile birçok şeyi paylaşıyor. Aradaki fark, C-Serisi sedanın aksine CLE'nin bu vaadini gerçekten yerine getirmesi.

Tasarım ekibi, çerçevesiz kapı camı ile birlikte C-Serisi sedanda görünmeyen ön ve arkadaki belirgin çamurluk kıvrım çizgileriyle tasarıma biraz gerilim katmış. Ancak gösterge paneli kompakt dört kapılı modelden toptan alınmış gibi görünüyor, yani direksiyonun arkasından daha büyük E-Serisi'ne hiç benzemiyor.

İç mekandaki temel unsurlar 12,3 inçlik dijital gösterge paneli ve konsolun biraz üzerinde yüzen 11,9 inçlik yatık orta dokunmatik ekran. İlk olarak 2020'de S-Serisi'nde görülen bu uygulama, Mercedes-AMG SL spor otomobilinde de yer alıyor ve muhtemelen bu otomobilin coupe kardeşi AMG GT'de de yer alacak. En yeni E-Serisi gibi, Mercedes'in en yeni 5G donanımlı MBUX bilgi-eğlence sistemi ve mimarisine sahip ve Webex veya Zoom konferans görüşmeleri yapmanıza, TikTok videolarını izlemenize ve hatta Angry Birds oynamanıza olanak tanıyor.

Ayrıca E-Serisi sedandan ödünç alınan benzinli ve dizel motorların tümü hafif hibrit teknolojisine sahip ve Benz'in önceki MHEV'leri tarafından sunulan 20 HP yerine şimdi 23 HP elektrik desteği sunuyor. Manuel şanzıman seçeneği mi? Evet, doğru. CLE, serinin her adımında 9 vitesli 9G-Tronic otomatik şanzımana sahip.

Biri hariç hepsi dört silindirli, tek turbo ve 2.0 litre hacmine sahip olan bu motorları inceleyelim. Euro serisi 200 HP gücündeki tek dizel CLE 220d ile başlıyor veya alıcılar gücü 204 HP çıkaran ve 220d'nin 7,5 saniyelik sıfırdan 100 km/s hıza ulaşma süresini onda bir oranında kısaltan benzinli CLE 200'ü alabiliyor. Bu motorların her ikisi de güçlerini yalnızca arka tekerleklere gönderiyor, ancak seride bir adım daha atarsanız, isteseniz de istemeseniz de 4Matic rozetini ekliyorsunuz.

Bu 4Matics'lerden ilki CLE 200'ün dört tekerlekten çekişli versiyonu, ancak CLE 300, 2.0 benzinli motorun 258 HP versiyonuna ve ayrıca 200'ün 320 Nm yerine 400 Nm torka sahip ve sprint süresini 6,2 saniyeye düşürmeye yardımcı oluyor. Ve son olarak, altı silindirli CLE 450 var: 3.0 litre, 381 HP, 500 Nm ve 4.4 saniyede sıfırdan 100 km/s hıza ulaşıyor.

CLE şimdilik bu kadar hızlı olsa da yakında en az bir AMG türevi gelecek. Yakın zamanda makyajlanan GLE 53'e takılan aynı M256 3.0 litrelik turbo altı ile güçlendirilmiş bir AMG CLE 53 gelecek yıl satışa sunulacak. Bu da CLE 53'e 435 HP ve 560 Nm güç sağlayacaktır.

Aynı belgede CLE Cabriolet'ten de bahsediliyordu ve Mercedes şimdi üstü açık modelin iki görselini yayınladı ve 2024 yılında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Ancak PHEV versiyonları görünmüyor, ancak Mercedes bunların da gelecek yıl satışa sunulacağını açıkladı. Mercedes'in AMG olmayan en az bir plug-in CLE sunacağını düşünüyoruz, ancak sportif görünümlü PHEV prototiplerinin casus çekimleri CLE 63'ün plug-in gücüne sahip olabileceğini gösteriyor.

Bu motorların C 63 S E Performance'ın 680 HP dört silindirli motor mu yoksa daha olası göründüğü gibi bir sonraki E 63 sedanda yer alacağı söylenen hibritleştirilmiş altı silindirli PHEV mi olacağını henüz bilmiyoruz. Ancak AMG hangi yolu seçerse seçsin, CLE'lerini standart olarak normal coupe'lerde opsiyonel olan ve şasi partisine adaptif amortisörler ve arka tekerlekten direksiyon getiren teknoloji paketinin yükseltilmiş bir versiyonuyla tedarik edeceğini varsayabiliriz.

CLE, kasım ayında Avrupa'da satışa sunulacak ve CLE Cabriolet ise aynı yıl içinde bayilerde yerini alacak. Maliyetleri öğrenmemize daha çok var ve Mercedes'in fiyatları eski C-Serisi mi yoksa E-Serisi coupe ile mi uyumlu hale getireceğini merak ediyoruz. Eğer C-Serisi ise, ki bu otomobilin BMW 4-Serisi ile mücadele etmesi gerektiği düşünüldüğünde mantıklı görünüyor.