yukarı
renault
renault

Mercedes C Serisi All-Terrain: Her yola gelirim

Sation satışları sedanlara tur bindirirken, Mercedes, C Serisi Estate'in maceraperesti C Serisi All-Terrain'i sahada

kaynak: Mercedes-Benz

C Serisi All-Terrain ifadesini çoğumuz ilk defa duyuyoruz. Daha çok lastik sınıflamasında görmeye alışık olduğumuz "All-Terrain" ifadesi, Mercedes usülü "Allroad" ya da "Cross Country" modellerin ismi oldu bile.

Hatırlarsanız Mercedes bu yeni türün açılışını yeni E Serisi All-Terrain ile yapmıştı. Tıpkı Audi ve Volvo'nun da yıllardır uyguladığı gibi bu sınıfın klasik bir formülü var: Yerden birkaç cm daha yüksek gövde, dört tekerlekten çekiş, bazı çekiş kontrol asistanları ve aracı çevreleyen boyanmamış plastik koruma dekorları...

Mercedes C Serisi All-Terrain

SUV kabiliyetleriyle Station Wagon kullanışlılığını başarıyla buluşturan bu sınıf araçlar ve dolayısıyla Mercedes C Serisi All-Terrain, sedandan uzaklaşan gönülleri çelmek için her şeye sahip.

Tozlu parkurlar için elden geçen şasi sayesinde zeminden yüksekliğe 4 cm ekleyen yeni C Serisi All-Terrain, koruma çıtalarının da etkisiyle normal "Estate" kardeşinden 4 mm daha uzun, 21 mm daha geniş.

Mercedes C Serisi All-Terrain 2021

Gönlü SUV'lara meyleden ama arazi aracı irtifasında da çıkmak istemeyenler için tarzıyla fark yaratıyor yeni C Serisi All-Terrain. Yeni ön ızgara, farklı tamponlar, gövde ve çamurlukların altını koruyan mat koyu gri koruma barları bu (şimdilik) en küçük All-Terrain'e tadında bir macera çağrışımı katmış.

Yeni C Serisi All-Terrain tasarım özellikleri_arabazzi.com

Normal versiyonda olduğu gibi, her biri 4 silindirli ve hafif hibrit destekli benzinli ve dizel motorlarla yola çıkacak Mercedes C Serisi All-Terrain. Motora geçici olarak 15 KW güç desteği veren marş dinamosu, geliştirilmiş 4Matic çekiş sistemi ve 9 ileri otomatik şanzıman da standartlar listesinde.

Normal kardeşlerinde olmayan (Sedan ve Estate) iki yeni sürüş moduyla ayrışıyor Mercedes C Serisi All-Terrain. "Offroad" bozuk, kaygan ve kumlu zeminlerde gerekli çekişi sunarken, "Offraod+" daha zorlu parkurlarda inişlerde hız kontrolü desteği sağlıyor. 225/55 R 17 ile başlayan jant seçenekleri ise isteğe göre 245/40 R 19'a kadar çıkabiliyor.Bu son iki moddan biri seçildiğinde devreye giren ve bozuk zeminli yollarda engelleri görmeyi kolaylaştıran yüksek performanslı Digital Light LED sistemi, normal C'lerden daha gelişmiş bir sisteme sahip.

C Serisi Estate'de olduğu gibi, 490 ila 1510 litre arasında değişen bagaj hacmi, 40:20:40 oranıyla üç parça katlanan koltuk sırtlıkları ve kolay açılır bagaj kapağıyla refah içindeki şehirlilerin kıymetli eşyalarını taşımaya hazır olacak.1.800 kg'a kadar çekme kapasitesine sahip olan C Serisi All-Terrain, özel bir treyler çekiş kontrol programı olan ESP sistemini 65 km sonrası hızlarda devreye sokuyor. Sayısız opsiyon arasında 360 derece görüş sistemi ve bir trailer asistanı da mevcut.

Mercedes C Serisi All-Terrain fiyatları daha sonra açıklanacak

Avrupa'da 55.000 Euro civarından başlayan oturaklı bir fiyat listesi ile beklenen yeni Mercedes C Serisi All-Terrain, muhtemelen 2021 sonunda bayilerdeki yerini alacak.