yukarı

Mercedes C Serisi 2021: Azar azar çok değişmek

Mercedes C Serisi, nam-ı diğer BMW 3 ve Audi A4'ün ezeli rakibi, 5. nesliyle dönüyor. Alman ligi yeniden alev alev!

kaynak: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz'in son 10 yılda en çok satan modeli Mercedes C Serisi. Daha net rakam isterseniz son nesilde, Sedan ve Wagon toplam tam 2.5 milyon adetlik bir satışa imza atmış C Serisi. 2016'dan beri modelin en büyük alıcısının Çin olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Yeni Mercedes C Serisi 2021 yazında yollarda

2021 yazında asfaltla buluşması beklenen yeni Mercedes C Serisi olağan rakiplerine sahayı dar etmek için ne gerekiyorsa yapmış. Mercedes İmparatorluğu'nun kralı olan S Serisi'nden, tasarım, teknoloji, alabileceği ne varsa toplayıp kuşanmış.

Mercedes C Serisi Sedan 2021

Yakın zaman Mercedes tasarımlarına, mesela "S" ve makyajlı E Serisi'ne aşina olanlar için, çok büyük bir süpriz barındırmıyor Mercedes C Serisi. Ama bize sorarsanız, açıları, çizgileri, karakteri daha belirgin, daha oturmuş ve "olmuş" bir tasarım bu.

Mercedes C Serisi 2021 tasarım özellikleri

Hatta tasarımın bayrak taşıyıcıları far ve stopların toplam içindeki oranına bakınca, yeni Mercedes dilinin belki de en başarılı tezahürüyle karşı karşıyayız. Enlemesine incelen far grupları Mercedes C'ye daha dinamik ve kararlı bir ifade kazandırmış.

Mercedes C Serisi 2021 LED stoplar şimdi ine uzun

Gün gelip Mercedes-Benz'in gizli arşivleri açıldığında, bu çizgilerin önce yeni C Serisi'nde doğduktan sonra büyüklere aktarıldığını öğrenirsek hiç şaşırmayacağız.

1993'te Mercedes 190'ın yerini aldığında, Mercedes ailesinin en genç ve kompakt üyesiydi Mercedes C Serisi. Haliyle, Mercedes'le ilk tanışmayı gerçekleştirecek nispeten genç kitlenin markaya müptela olması gibi bir görevi vardı.

BMW 3 Serisi'nden hep biraz daha sakin, olgun ama modern kimliğini oluşturanlar arasında Murat Günak'ın da ismi gayet büyük harflerle yazılı.

Yeni Mercedes C Serisi iç hacmi nasıl?

Büyük demişken... 6.5 cm artışla 4.75 m'ye çıkan uzunluk, artan genişlik (+1 cm 1.82m) ve 1 cm azalan yükseklikle biraz daha "slimline" bir profile kavuşmuş yeni Mercedes C Serisi.

Daha az dalga, kat yeri ve pürüzsüz cildiyle kararında bir "sportif dokunuş" yapmış tasarımcılar. Daha eğimli burun ve popo (çok afedersiniz) kısmının hafifçe kısalıp aks mesafesinin (ön ve arka tekerler arası) 2.5 cm uzaması, iç hacmin rakamlardan daha çok genişlediğinin işareti.

Mercedes C Serisi 2021 Station Wagon

Nitekim, önceki nesilde ortalama hissettiren arka yolcu yaşam alanına ve diz mesafesine özel ilgi gösterdiğini belirtiyor Mercedes.

O da ne!.. Kabin tasarımı bir önceki C Serisi'yle bağlantıyı neredeyse tamamen koparmış ve "S Classe"nin tarzını "nispeten" sıradan ölümlülerin dünyasına getirmiş.

Mercedes C Serisi 2021 kabini teknoloji üssü

Tam bir teknoloji üssüne dönüşen kokpitte ilk göz çalan 11.9 inçlik dikey bilgi-eğlence ekranı hafiften (6 derecelik bir açıyla) sürücüye doğru dönük. Tamam sesli komut, yapay zekâ almış yürümüş ama biz yine daha göz hizasında ekranları tercih ediyoruz. Ekran bakmak için sonuçta, değil mi?

Yeni Mercedes C Serisi dokunmatik kumandalı direksiyon

Kompakt kardeşlerindeki tek parça ekran grubunu pas geçerek şaşırtan Mercedes C 2021, 12.3 inçlik dijital gösterge panelinden daha küçüğünü yollamaz bizce Türkiye'ye.

Özelleştirme seçenekleri ve çılgın işlevleriyle teknolojik beklentisi yüksek efendilerini bile geri kafalı hissettirecek atraksiyonlara sahip yeni C Serisi. Sahibini sesinden tanıyan sesli komut özellikli 2. nesil MBUX işletim sistemi, artırılmış gerçeklik ve öğrenen yapay zekâ desteği falan derken, olayı akıllı ev bağlantısına kadar götürmüş Mercedes C Serisi. Yakında deterjan gözünün altında "Arçelik Mercedes'i öneriyor" etiketi görürseniz şaşırmayın.

Yeni Mercedes C Serisi 2. nesil MBUX sistemi

Ne de olsa "bağlı" otomobiller (şu "connected"ın da güzel bir karşılığını bulsaydık...) çağındayız değil mi? Hey Mercedes! Çayın altını aç... Hey Mercedes! (Kabalıktan değil, böyle hitaptan anlıyor MBUX) Bizim kızın ödevini öğretmenine yolla!.. Sonuncu kadar olmasa da ışıkları açmalar, evi ısıtmalar, uzaktan güncellemeler vs. emrinize amade. Yani o beyaz eşya da tabii ona göre olacak şimdi...

Yeni Mercedes C Serisi parmak izi tanımalı

Teknolojik çılgınlıklara son bir örnek daha verip kaçalım. Orta konsoldaki parmak izi tanıma sistemiyle koltuğa kimin oturduğunu anlayıp onun koltuk, direksiyon, sürüş ve hatta hayat tercihlerine göre kendi ayarını kendi yapıyormuş yeni Mercedes C Serisi.

Güzergâh tercihleriniz, genelde nerelerde takılırsınız, nasıl sürmekten hoşlanırsınız, en son kimi aradınız, ne dinlersiniz, yumurtanızı nasıl seversiniz... Seçeneklerle birlikte opsiyonlar konusunda da "sky is the limit"... "Nevin Hanım, siz biraz kilo mu aldınız?"... "Heeey Mercedes!"

Yeni C Serisi arka diz mesafesini iyileştirmiş

Kokpitle ilgili bir diğer küçük çekincemizin orta konsol ve ön paneldeki hayli parlak dekor kaplamalar olduğunu belirtip geçelim. Çok parlar, çok leke tutar, takarız kafayı! Matları da var, gördük, çok da güzel. Gerçek ahşap kaplama da vardır eminiz, harika olur. Hayır, tabii ki para sorun değil.

Mercedes C Serisi'nin aero havalandırmaları

Karemsi, yuvarlakımsı - hele ki opsiyonel fiber optik teknolojili ambiyans aydınlatmalarla - nefis görünen havalandırmalar, jet motorlu havacılık dünyasından esintiler veriyor içeri. Mercedes'in "Konfor alanı" ve "Upgrade" (yükseltme) vurgusu boşuna değilmiş hani.

Mercedes C Serisi 2021'in tüm motor seçenekleri 4 silindirli

Yeni Mercedes C Serisi'nin tüm motorları 4 silindirli ve dizel dahil hepsi 48 Volt destekli olacak. En küçük motorlar 1.5 litre hacimli ve tamamı Mercedes üretimi. Güle güle bol silindirli AMG'ler!

Bir tahminde bulunursak, Türkiye'ye öncelikle 204 hp'lik benzinli Mercedes C 200 gelir diyebiliriz. Aslında gayet makul ve keyifli görünen Mercedes C180'in şanssızlığı aradaki - bize göre - önemsiz fiyat farkı olacaktır.

Mercedes C Serisi 2021 motor, teknik ve tüketim değerleri

Mercedes C 220d (200 hp ve 440 Nm) ile başlayan dizel motor seçenekleriyse 2.0 hacimli maalesef. Tabii bizim açımızdan maalesef. Ama belli mi olur, Türkiye'ye özel ayarların yabancısı değiliz.

Şimdilik en güçlü dizel motor ise 265 hp ve 550 Nm'lik C300d. Dizel motorlar 0-100 km/s hızlanmalarını sırasıyla 7.3 ve 5.7 saniyede tamamlıyor. Karma yakıt tüketimleriyse 100 km'de 5.2 ve 5.3 litre.

Bu arada, manuel şanzımanı tarihe gömdü yeni C Serisi. 9 ileri G-tronic otomatik şanzıman da C Serisi'ndeki tüm versiyonlarda tek seçenek olacak. Manueli olsa da bize zaten gelmezdi.

Daha küçük ve hafif olması haricinde, bu yeni şanzıman sisteminin dahiyâne bir numarası var: Otomatik şanzımanın da bağlı olduğu küçük bir elektrik motoru, güç ihtiyacında geçici olarak 20 hp güç ve 200 Nm tork takviyesinin yanı sıra, şanzımana boşa alıp süzülme imkânı veriyor.

Hem güvenli sollamalar hem de tüketim açısından bu elektrik desteğinin fark yaratan bir yenilik olduğu kesin. Uzun yıllardır Mercedes C Serisi'nin baş mühendisi olan Christian Früh ve arkadaşlarını bir kez daha tebrik ediyoruz!

"İyi de vites seçici nerede?" Direksiyonun üstündeki dokunmatik kumandalarda efendim. Çift katlı direksiyon kolları da yahşi olmuş hani! Gerçi zevkler ve direksiyonlar tartışılmaz derler...

Mercedes C Serisi 9 ileri G-tronic direksiyondan kumandalı

Bir miktar sonra çıkması beklenen ve 25.4 kW kapasiteli bir bataryaya sahip olan şarj edilebilir hibrit Mercedes C Serisi ise sadece elektrikle 100 km civarı bir menzile (WLTP) sahip olacak. Elektrikli ve benzinli motorun toplam enerjisiyle 313 hp güce sahip olan bu PHEV Mercedes C 300e, güç listesinin şimdilik zirvesindeki isim.

Yönlendirilebilir arka tekerler (opsiyon) şehir içi manevralarda dönüş çapını 43 cm kısaltırken, virajlı keyifler için dinamizmi artırma vazifesini de üstlenmiş. 4Matic isimli 4x4 sistemi de C200, 300 ve 220d'nin opsiyon listesinde olacak. İlerleyen süreçte motora göre standartlık durumu da değişir tabii.

 Mercedes C Serisi 2021 yazında asfaltla buluşuyor

Yine motora göre adaptif ya da pasif olma durumu değişen süspansiyonlar, "havalı süspansiyon" seçeneğini şimdilik sadece C Serisi Wagon'a bırakmış görünüyor. Belli ki bol çocukluların konforu daha mühim demiş Mercedes.

Yeni Mercedes C Serisi Wagon

Almanya'da satılan her üç C Serisi'nden ikisinin "C Wagon" olduğu düşünülürse şaşırmamak lazım. Almanların canı can da bizimki patlıcan mı, Mercedes C Wagon'u Türkiye yollarında görmek ve daha çok görmek istiyoruz!.. diyerek satırlarımıza burada ve şimdilik son veriyoruz.