yukarı

Mercedes-Benz Türk, sürdürülebilirlik çalışmalarıyla dikkat çekiyor

Mercedes-Benz Türk, üretim faaliyetlerinde ve yaptığı yatırımlarda doğanın korunmasını önceliklendiriyor.

08 Haziran 2023 kaynak: Mercedes

Bu doğrultuda 2039 yılına kadar karbon nötr üretimi hedefleyen şirket, 2022’de Hoşdere Otobüs Fabrikası ile 81 ton karbon nötr salımı gerçekleştirirken çevreye de yaklaşık 1.530 ağaç dikimine eş değer fayda sağladı.  Bunun yanı sıra Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretim sırasında ortaya çıkan 6 bin 400 ton atığın yüzde 99,9’u geri dönüştürülürken, hayata geçirdiği Su ve Atık su yönetimi projeleriyle 200 bin metreküp su tasarrufunu da sağlamış oldu.

Türkiye’de 1967 yılından bu yana ağır ticari araç endüstrisinin temel taşlarından biri olan Mercedes-Benz Türk, oluşturduğu “Yeşil Hedefler” programı doğrultusunda 2039 yılına kadar üretim sırasında sıfır karbon salımı gerçekleştirmeyi hedefleyerek sürdürülebilirlik yatırımlarına ağırlık veriyor. Yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarına devam eden şirket, Güneş Enerjisi Santralleri ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

2000 yılından beri Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda, 2003’den beri de Aksaray Kamyon Fabrikası’nda ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası sahibi olan Mercedes-Benz Türk, 2023 yılında da denetimleri tamamlayarak Çevre Yönetimi Sistemi Sertifikalarını yeniledi. Çevre ve Enerji Yönetimi Ekipleri ile hazırladığı raporlamalar ve iyileştirme noktalarıyla da verimlilik potansiyelini belirleyerek çalışmalarını sürdüren şirket, 2021 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası ve Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesinde çevre ve atık yönetimi konusunda gerçekleştirdiği çalışmalar ve yatırımlar ile Sıfır Atık Belgesi’nin de sahibi oldu.

Şirket, 5 Haziran Çevre Haftası kapsamında çalışanlarına yönelik gerçekleştirdiği etkinliklerle de sürdürülebilirliğe verdiği önemi bir kez daha gösteriyor.