yukarı

Mercedes-AMG GT: Daha fazla pratiklik ve hız

AMG'nin amiral gemisi 585 HP’ye kadar güç, 2+2 oturma düzeni ve standart dört tekerlekten çekiş ile karşınızda.

19 Ağustos 2023 kaynak: Mercedes-Benz

Mercedes, merakla beklenen ikinci nesil AMG GT spor otomobilinin örtüsünü Monterey Otomobil Haftası'nda kaldırdı. Affalterbach'tan Porsche 911'in rakibi, tasarım açısından evrimsel bir yaklaşıma sahip olmakla birlikte, isteğe bağlı 2+2 düzeniyle birlikte daha fazla konfor ve pratiklik getiriyor. Yeni GT sadece coupe formunda sunuluyor ve açık hava sürüşünü mekanik olarak bağlantılı SL roadster'a bırakırken, standart değişken dört tekerlekten çekiş sistemi de dahil olmak üzere AMG'nin en son performans ve şasi teknolojisine sahip.

Yeni GT, karoserinin her parçası yeniden tasarlanmış olmasına rağmen anında tanınabilirliğini korumakta. Öfkeli yüz, altında giden Black Series'i anımsatan parlak siyah bir uzantıya sahip bir Panamericana ızgarasına sahip. Farlar daha yumuşak kıvrımlara sahipken, ince arka lambalar artık aktif arka spoylerin altındaki bir trim parçası ile bağlanıyor. Model standart olarak 20 inç jantlara sahip, ancak isteğe bağlı olarak 21 inç alaşımlarla da sunuluyor.

Belirgin arka omuzlar daha da geniş görünerek 911 hissi verirken, oranlar eskisinden daha dengeli. Bu durum, yeni AMG GT'nin 182 mm daha uzun olması, 4.728 mm ölçülerinde olması ve 2.700 mm dingil mesafesinin 70 mm uzatılmış olmasından kaynaklanıyor. Yeni nesil ayrıca selefine kıyasla 45 mm daha geniş ve 66 mm daha uzun.

Tanıdık görünüm ve oranlara rağmen AMG GT, alüminyum, çelik, magnezyum ve fiber kompozitlerden (cam ve karbon) oluşan yeni bir mimariye dayanıyor ve bu da 2+2 düzeni ve daha büyük bir bagaj için ekstra alan sağlıyor.

İç mekandan bahsetmişken, 12,3 inç dijital gösterge paneli ve 11,9 inç bilgi-eğlence ekranına sahip gösterge paneli SL'den taşınmış. AMG Performance direksiyon simidi ve isteğe bağlı olarak havalandırılabilen entegre kafalıklara sahip koltuklar premium ama sportif bir atmosfer yaratıyor. Arkadaki alan, çoğu 2+2 modelde olduğu gibi oldukça sıkışık görünüyor; arka koltuklar çocuklar veya 1,5 m boyundaki kişiler için uygun. Kargo kapasitesi 321 lt ile 675 lt arasında değişiyor ve bu da aracı uzun yolculuklar için uygun hale getiriyor.

Biturbo 4.0 litrelik V8 motor daha fazla güç ve tork ile güncellenirken Euro 7 emisyon düzenlemeleriyle de uyumlu hale getirildi. Model lansman sırasında iki V8 motorlu versiyonla satışa sunulacak. Giriş seviyesi 55, 476 HP güç ve 700 Nm tork üreterek 0-100 km/s hızlanmasını SL ile eşleşen 3,9 saniyede ve 295 km/s azami hızda gerçekleştiriyor. Daha güçlü olan GT 63 ise 585 HP güç ve 800 Nm tork üreterek 0-100 km/sa hızlanmasını 3,2 saniyede tamamlıyor ve 315 km/sa hıza ulaşıyor. AMG'nin SL'deki gibi turbo dört motorlu daha düşük bir 43 versiyonu sunup sunmayacağı belli değil, ancak casus çekimlerine bakılırsa, daha da güçlü bir plug-in hibrit GT E Performance'ın da sunulması bekleniyor.

Spor otomobil sadece tork konvertörü yerine ıslak kavramaya sahip motorun arkasına monte edilmiş 9 vitesli AMG Speedshift otomatik vites ile sunuluyor. Arkadan itişli selefinin aksine GT artık standart olarak tam değişken AMG Performance 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş sistemiyle geliyor. Standart kit ayrıca aktif yuvarlanma stabilizasyonlu AMG Active Ride Control süspansiyon, elektronik kontrollü arka kilitli diferansiyel, aktif arka aks direksiyonu ve aktif aerodinamik gibi teknolojik donanımları da içeriyor.