yukarı

Mercedes 2023'de kazançlarda düşüş bekliyor

Mercedes-Benz maliyetleri düşürmek istiyor ve bunu yeni bir doğrudan satış modeliyle yapacak.

20 Şubat 2023 kaynak: Mercedes

Mercedes-Benz 2023'ün zorlu bir yıl olacağını öngörüyor ve dünya genelindeki ekonomik belirsizlik nedeniyle kazançların düşebileceğini belirtiyor. Marka 2023'te satışların geçen yıla göre sabit kalmasını beklerken, otomobil bölümü için satışlarda yüzde 12-14'lük daha düşük bir düzeltilmiş getiri görmeyi bekliyor. Mercedes-Benz'in finans müdürü Harald Wilhelm, bu yılki en önemli önceliklerinin fiyat ve hacmi dengelemek olacağını söyledi.

Mercedes-Benz'i yıl boyunca etkilemesi beklenen temel faktörler arasında Avrupa'daki durgun talep, yüksek enerji ve hammadde maliyetleri, enflasyonist baskılar ve Çin'deki koronavirüs kısıtlamalarının yavaş yavaş gevşetilmesi yer alıyor. Mercedes-Benz ayrıca 2023 yılı boyunca maliyetleri düşürmenin yollarını aramaya devam edecek ve 2020 yılında sabit maliyetleri, sermaye harcamalarını ve araştırma ve geliştirme harcamalarını 2019 seviyelerinden 2025 yılına kadar yüzde 20'den fazla azaltmayı hedefleyeceğine dair verdiği sözü sürdürecek.

Mercedes-Benz'in maliyetleri azaltmasının en önemli yollarından biri Avrupa'daki çeşitli pazarlarda doğrudan satış modeline geçmek olacak. Marka halihazırda İngiltere ve Almanya gibi pazarlarda bunu yapıyor. Mercedes CEO'su Ola Kallenius bu hamleyle ilgili olarak "Kendinizi bir toptancıdan bir perakendeciye dönüştürüyorsunuz" dedi. "Bu, işinizi nasıl yürüttüğünüze dair tüm tutumunuzu değiştiriyor."

Almanya'nın otomobil birliği bu yıl dünya çapında 74 milyon otomobil satılacağını tahmin ediyor. Reuters'in haberine göre, bu rakam geçen yıla göre yüzde 4'lük bir artışa tekabül edecek ancak yine de pandemi öncesi seviyelere göre yüzde 8'lik bir düşüş gösterecek.