yukarı

Mazda6 20th Anniversary Edition: Hasretle bekliyoruz

Mazda , Mazda6'nın 20. yılını, özel bir makyaj operasyonuyla kutluyor.

09 Aralık 2022 kaynak: Mazda

Bir zamanlar ülkemizde de geniş model skalasıyla yer alan Mazda, ne yazık ki büyük hacimli motorların vergi ağına takıldığı ülkemizde neredeyse unutulma noktasına geldi.

Mazda, 70'lerden beri Capella / 616 ve ardından 626 ile orta boy sedan segmentinde yer alırken, Mazda6 model ismi 2002 yılına kadar kullanılmadı. Daha spesifik olarak, Japonya'da Attenza olarak adlandırılan birinci nesil Mazda6 2002'de piyasaya sürüldü, ikinci nesil bunu 2007'de izledi ve üçüncü nesil 2012'de tanıtıldı.Mazda6'nın yirminci yılını anan yeni özel sürüm, ön çamurluklardaki 20. yıl dönümü rozetleriyle görsel olarak ayırt edilirken, ızgara ve 19 inç alaşım jantlar, ona daha premium bir duruş kazandıran parlak gümüşle kaplanmış. Dış görünüm için, Artisan Red Premium Metallic ve Rodium White Metallic tonları arasında seçim yapılabiliyor.İçeride, koltuklar, kapı içleri ve gösterge panelinin alt kısmı için ten rengi Leganu sentetik süet ve Nappa deri döşeme kombinasyonu ile koltuk başlıklarında kabartmalı 20. yıl dönümü rozetleri var. Ayrıca ten rengi dikişler ve isteğe bağlı elektrikli açılır tavan sunuluyor. Özel dokunuşlar hoş olsa da iç tasarım, büyük dokunmatik bilgi-eğlence ekranı ve dijital gösterge paneli gibi modern özelliklerden kaçarak yaşını göstermeye başladı.JDM özellikli Mazda6 20th Anniversary Edition, yalnızca 200 HP ve 450 Nm tork üreten turbo 2,2 litre SkyActiv-D dizel motorla birlikte sunuluyor. Güç, altı vitesli otomatik şanzıman aracılığıyla ön tekerleklere veya dört tekerleğe iletiliyor. Öte yandan Avustralyalılar, 235 HP ve 420 Nm tork üreten turbo 2,5 litrelik Skyactiv-G benzinli motorla 20. Yıldönümü özelliğine sahip oluyor. Benzer şekilde güç, altı vitesli otomatik şanzıman aracılığıyla öne veya dört tekerleğe de iletiliyor. Diğer atmosferik ve turbo benzinli seçenekler de Japonya'da sunuluyor, ancak daha düşük donanım seviyesinde.Tüm Mazda6 donanımları için model yılı güncellemeleri arasında 2,2 litrelik SkyActiv-D dizel motor için hafif bir güç artışı, Skyactiv-G benzinli motor için geliştirilmiş tork diyagramı, daha hızlı değişikliklere izin veren ince ayarlı altı vitesli otomatik şanzıman ve yeni ayarlar yer alıyor.

Dış değişiklikler, renk paletine iki yeni tonun eklenmesiyle sınırlı: Premium Metalik Rodyum Beyazı ve Metalik Platinum Kuvars. Ek olarak, yeni "Spor Görünüm" donanımı, ayna kapakları, tampon süslemesi ve tavan raylarıyla uyumlu siyah kaplamalı 19 inç alüminyum jantlar getiriyor. Donanıma bağlı olarak model, "Seyir ve Trafik Desteği" adı verilen uyarlanabilir hız sabitleyici ve direksiyon yardımı kombinasyonu, kablosuz şarj pedi ve kablosuz Apple CarPlay bağlantısı gibi ekstra güvenlik ve teknoloji özellikleri kazanıyor.