yukarı
mokka
mokka

Mazda CX-50 2023: Amerika'ya özel 4x4

Mazda, zenginleşen SUV ailesinin yeni üyesini Kuzey Amerika sahnesine çıkardı. 2.5 litre hacimli motorlar bize umut vermese de...

kaynak: Mazda

Hikâyeyi biliyorsunuz… Bizde yıllardır yokları oynayan Mazda, her bir modelinden yüz binlerce sattığı Kuzey Amerika için bir SUV daha üretir. Tüm modelleri gibi bu da aşırı güzeldir ama motorlar maşallah yine 2.5 litre hacimden aşağı düşmez. Bize de bir kez daha imrenmek düşer.

Tasarım olarak CX-5'ye epeyce benzettiğimiz - ki bu gayet olumlu bir özellik - Mazda CX-50, Mazda’nın o meşhur fakat bizlerin vergi diliminden ötürü keyfine varamadığımız 2.5 litrelik motorlarına sahip. 2.5 litrelik motorun atmosferik olanı 190 hp güç ve 252 Nm tork üretirken, turbo destekli olanı ise 254 hp güç ve 434 Nm tork değerlerine sahip. Skyactiv-G isimli motorlarla birlikte i-Activ isimli dört tekerlekten çekiş ve Akıllı Sürüş Seçim özelliği CX-50’de standart olarak sunulacak.Mazda yetkilileri, yeni model hakkında pek detay paylaşmadı fakat ağızlarından kaçırdıkları kadarıyla CX-50, dört kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kadar geniş bir otomobil olacak. Kabine baktığımızda ise sürücü odaklı bir kokpit tasarımı ve bolca deri kaplama görüyoruz. Bu da demek oluyor ki Mazda, yine premium markaların biraz canını sıkacak.CX-50, Mazda ve Toyota'nın Huntsville, Alabama'daki yeni ortak fabrikasında inşa edilecek ve 2022'nin başlarında üretimine başlanacak. Amerika’da gelecek yıl bayi showroom'larına ulaşması bekleniyor. Her ne kadar aynı fabrikada üretiliyor olsalar ve bazı parçaları ortak kullanıyor olsalar da CX-50, Mazda’nın kendi platformundan yükselecek.

Fiyatlandırma ve daha fazla ayrıntının önümüzdeki yıl Mazda CX-50'nin piyasaya sunulmasına yakın bir zamanda açıklanmasını bekliyoruz.